Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին 09/23/2017   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 22-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին և Էնդրյու Շոֆերին։ Հանդիպմանը ներկա էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց ԱՄՆ նոր համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, ընդգծելով համանախագահության կարևոր առաքելությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը հասնելու գործում։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ։
Զրուցակիցներն արծարծեցին սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանն առնչվող հարցեր։

Глава МИД Армении в Нью-Йорке встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ 09/23/2017   11:01  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Нью-Йорке 22 сентября встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (РФ), Стефаном Висконти (Франция) и Эндрю Шофером (США).
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Эдвард Налбандян поздравил нового американского сопредседателя Эндрю Шофера с назначением, подчеркнув важную миссию сопредседатеьства в деле достижения мирного урегулирования карабахского конфликта.
Участники встречи обменялись мнениями о шагах, необходимых для создания благоприятных условий для продвижения процесса исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Собеседники затронули также вопросы, касающиеся предстоящей 23-го сентября встречи глав МИД Армении и Азербайджана.