Խոսրովի անտառում հրդեհից Կարմիր գրքում գրանցված տեսակներ չեն տուժել. Մասնագետները հուսով են, որ անտառն ինքնուրույն կվերականգնվի 09/13/2017   10:17  |  Բնապահպանական իրավունք
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված խոշոր հրդեհից մեկ ամիս անց ամերիկացի մասնագետները ուսումնասիրություն են սկսել տարածքում` պարզելու անտառի վիճակը հրդեհից հետո: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Վարդանյանն ասաց, որ օգոստոսի 12-ին «Խոսրովի անտառ» արգելոցում բռնկված հրդեհ հետեւանքով ՀՀ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ եւ բույսեր չեն տուժել:
«Արգելոցի հրդեհից բուսական աշխարհից հիմնականում տուժել է գիհի ծառատեսակը, կենդանական աշխարհից խոշոր կաթնասունների շրջանում վնասներ չունենք: Հրդեհի հետեւանքով տուժել
են հիմնականում սողուններն ու միջատները»,-ասաց նա:
Արմեն Վարդանյանի խոսքով` այրված տարածքներում չեն հայտնաբերվել նաեւ Հայաստանի կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված սեւ անգղի բնադրավայրեր:
«Սեւ անգղը հիմնականում բնադրվում է գիհի ծառատեսակի վրա: Խոսրովի անտառում կոնկրետ գիտեն որ հատվածներում եւ որ ծառերի վրա է սեւ անգղի բնադրավայրերը: Անտառի վնասված հատվածում սեւ անգղի բույն չկա, արգելոցի չայրված հատվածներում էլ գիհին լիարժեք պահպանված է»,-ասաց նա:
Անտառի վերականգնման ժամկետների հետ կապված ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետը բացառեց մարդու ցանկացած ներգործություն թեկուզ դրական իմաստով:
«Անտառը պետք է իր բնական ընթացքով վերականգնվի: Վերականգնման ժամկետների եւ ծավալների մասին վերջնական գնահատական հնարավոր կլինի տալ մեկ տարի հետո` գարնանը: Ներկայում անտառում կան այրվածքներ ստացած ծառեր, որոնց կենսունակությունը հնարավոր կլինի պարզել միայն դրանք ծաղկելուց հետո»,- ասաց նա:
Խոսրովի արգելոցից հրդեհի հետեւանքով այլ վայրեր տեղափոխված կենդանիների հարցը եւս լուծված է: Նախարար Արծվիկ Մինասյանի հրամանով արգելոցի մերձակա բարձրադիր գոտիներում որսն արգելված է:
13:36 09/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ անտառային ծառայության թիմը ժամանում է Հայաստան՝ աջակցելու հետհրդեհային աշխատանքներին
09:46 09/09/2017  |  ՄամուլԿառավարության ներսում միմյանց մեղադրում են՝ հրդեհները չկանխելու մեջ. «Ժողովուրդ»
13:30 08/09/2017  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱԻ նախարարությունը հիշեցնում և հորդորում է պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները

Занесенные в Красную книгу животные и растения при пожаре в Хосровском заповеднике не пострадали 09/13/2017   10:55  |  Лента новостей
Через месяц после крупного природного пожара в заповеднике “Хосровский лес” американские специалисты приступили к исследованию его состояния.
Как сообщил "Арменпресс" начальник управления информации и по связям с общественностью Министерства охраны природы Армен Варданян, занесенные в Красную книгу животные и растения не пострадали.
“В основном сгорели заросли можжевельника, крупные млекопитающие ушли из зоны пожара. Пострадали в основном пресмыкающиеся и насекомые”, - сказал он.
А. Варданян добавил, что в зоне пожара гнездовья краснокнижного черного грифа не обнаружены. “Он гнездится в основном на можжевельнике. Мы конкретно знаем, где в лесу, на каких деревьях, есть его гнезда. В пострадавшей зоне черного грифа нет, а на остальных участках можжевельник сохранился”.
Касаясь сроков восстановления леса, А. Варданян исключил возможность вмешательства человека. “Лес должен восстановиться естественным путем. Примерные сроки мы можем назвать весной следующего года. Сейчас в лесу есть деревья, получившие ожоги. Выживут ли они, станет понятно весной”. Решен и вопрос бежавших от пожара животных. По приказу министра А. Минасяна запрещена охота на прилегающих к заповеднику территориях.