Բազմաթիվ մասնագիտություններ շուկայում չունեն իրական պահանջարկ, իսկ շրջանավարտները բախվում են չիրականացված ակնկալիքների սինդրոմին. Արման Սաղաթելյան 08/09/2017   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը Tert.am–ի հետ զրույցում անդրադարձել է կրթության ոլորտի և աշխատաշուկայում առկա խնդիրներին։ Պատգամավորն ասում է, որ այսօր բազմաթիվ մասնագիտություններ շուկայում չունեն իրական պահանջարկ, իսկ շրջանավարտները բախվում են չիրականացված ակնկալիքների սինդրոմին։ Նա նաև նշում է, որ ճգնաժամը ոչ միայն և ոչ այնքան կրթական համակարգում է, որքան ընդհանուր առմամբ հասարակությունում։
- Այս տարի երկրի բուհերում թափուր մնացած տեղերի աննախադեպ մեծ թիվը Հայաստանում բարձրագույն կրթության ճգնաժամի մասին մի շարք քննարկումների և մեկնաբանությունների առիթ դարձավ: Որո՞նք են, Ձեր կարծիքով, նման ճգնաժամի հիմնական պատճառները:
- Իմ կարծիքով՝ պատճառները բազմաթիվ են, և կան բազմաթիվ կարծիքներ ու մեկնաբանություններ: Սակայն, անկախ նրանից, թե ինչ անկյունից ենք դիտարկում այն, խնդիրն ակնհայտ է և անհապաղ իմաստավորում և կոնկրետ գործողություններ է պահանջում: Հնարավոր է՝ մենք գործ ունենք հենց բարձրագույն կրթության գաղափարի վերափոխման երկարատև գործընթացի հետևանքի հետ, որտեղ ձևը ժամանակի ընթացքում փոխարինել է բովանդակությանը:
Ժամանակին անհատի զարգացման չափազանց ցանկալի մակարդակ համարվող բարձրագույն կրթությունն ինչ-որ պահի կորցրել է իր հիմնական իմաստը և փոխակերպվել դիպլոմ ունենալու, ինչը հասարակության մեջ որոշակի կարգավիճակ ունենալու արտոնություն է տալիս: Նման ընկալումը մենք իներցիայով ժառանգել ենք դեռ խորհրդային ժամանակներից, որտեղ աշխատող արդյունաբերության, բազմաթիվ արտադրական, գիտական, ինժեներա-տեխնիկական և այլ ձեռնարկությունների առկայության դեպքում դիպլոմ ունեցողն ավելի մեծ հնարավորություններ ուներ ղեկավար պաշտոններ ստանալու և հետագա կարիերայի աճի համար: Պլանային տնտեսության և ուռճացված բյուրոկրատական ապարատի պայմաններում առանձին վերցրած քաղաքացու կրթության որակի թերացումն այդչափ առանցքային չէր, քանի որ ընդհանուր առմամբ ոչ միայն բարձրագույն, այլև միջին մասնագիտական և միջնակարգ կրթության որակը բավականին բարձր էր:
Որպես հետևանք՝ բարձրագույն կրթության դիպլոմ ունենալը դառնում էր հեղինակավոր, բայց շատ դեպքերում քիչ հասանելի՝ ուսուցման բարձր պահանջների և չափանիշների պատճառով: Ժամանակի ընթացքում դիպլոմի հասանելիության հարցը դարձավ միայն ֆինանսական, այլ ոչ մտավոր հնարավորությունների հարց: Առևտրայնացումը և պահանջարկը հանգեցրին, ըստ էության, բազմաթիվ անսահմանափակ առաջարկների հայտնվելուն, ինչն արդյունքում դարձավ կրթության որակի անկման պատճառներից մեկը: Բուհերը չէին կարողանում հաղթահարել դասախոսների կադրային խնդիրը (այժմ նույնպես չեն կարողանում), քանի որ պրակտիկներն ու մասնագետներն առանձնապես չեն ձգտում լսարաններ գնալ՝ մեծ մասամբ շարժառիթների բացակայության պատճառով: Գոյություն ունեցող աշխատավարձով պրակտիկայում զբաղված մասնագետին երկրորդ աշխատանքով գրավելը գրեթե անհնար է, իսկ «հեղինակությամբ» կամ «սոցիալական պարտքով» շարժառիթն արդեն չափազանց կասկածելի է և ոչ միշտ է արդյունավետ: Առավել հաճախ ես հանդիպում էի բուհերում դասավանդող պրակտիկ-գործընկերների, որոնք իրենց ձեռնարկություններում կադրերի համալրման անհրաժեշտություն ունեին:
Արդյունքում՝ հաճախ բուհերում դասավանդում են ոլորտի իրականությունից հեռու տեսաբաններ, կրթական ծրագրերի իրականացման պահանջները բարձր չեն (հո չես հեռացնի ցածր առաջադիմության համար, չէ՞ որ նրանք վճարում են), և կրթական ծրագրերն էլ վաղուց բարոյապես հնացել են: Ի թիվս այլնի, հանրապետության ներկայիս տնտեսության պայմաններում բազմաթիվ մասնագիտություններ արդեն չունեն աշխատանքի շուկայում նման ծավալով և որակով իրական պահանջարկ, իսկ շրջանավարտները բախվում են չիրականացված ակնկալիքների սինդրոմին: Դիպլոմը կա, իսկ արդի գիտելիքներ և հմտություններ՝ ոչ միշտ, և բազմաթիվ մասնագիտությունների պահանջարկն ավելի ու ավելի է նվազում: Եթե վերը նշվածին հավելենք ժողովրդագրական գործոնը՝ ճգնաժամն անխուսափելի է:
- Դա արդյոք նշանակո՞ւմ է, որ բարձրագույն կրթությունը հիմնականում կորցրել է իր գրավչությունը:
- Մասամբ՝ այո: Բայց այդ ժամանակ ողջամիտ հարց է առաջանում՝ գրավի՞չ է դարձել միջին մասնագիտական կրթությունը: Ձգտո՞ւմ են երիտասարդները վերամբարձ կռունկի մեքենավարի, ֆրեզերային հաստոցի մասնագետի, ատաղձագործի, փականագործի և մի շարք այդքան անհրաժեշտ մասնագիտությունների որակավորում ստանալ: Դուք, օրինակ, փորձե՞լ եք քաղաքում լավ ֆրեզերային հաստոցի մասնագետի գտնել: Ո՞չ: Ես, օրինակ, մի անգամ փորձել եմ: Ինձ հարկավոր էր իմ ավտոմեքենայի համար սեփական գծագրով մի ավտոմաս հատել: Ես մի քանի օր մասնագետ էի որոնում, իսկ այնուհետև երկար համոզում էի նրան սկսել աշխատել իմ գծագրով, քանի որ նա ծանրաբեռնված էր աշխատանքով: Մարդը 60-ն անց տղամարդ էր, և նրա խոսքով՝ երիտասարդությունը չի ձգտում զբաղվել այդ մասնագիտությամբ, իսկ նա արդեն չի հասցնում՝ տարիքի և ծավալների պատճառով: Փորձեք նույն հաջողությամբ գտնել, օրինակ, որակյալ ջրմուղագործի, ատաղձագործի, էլեկտրազոդողի, բուլդոզերավարի:
Չեմ կարծում, որ արագ կգտնեք և միշտ գոհ կլինեք որակից: Իսկ պատվաբե՞ր է աշխատել մատուցող կամ վարորդ: Եվ արդյոք մեր հասարակությունում «պրեստիժ» հասկացությունը համապատասխանո՞ւմ է օբյեկտիվ իրականությանը: Կարծում եմ, որ այդ հարցում մեր շրջանում մշակույթի մակարդակը դեռ հեռու է կատարյալից: Շատ հասարակություններում այնքան էլ կարևոր չէ, թե ինչով ես կոնկրետ զբաղվում, եթե կյանքիդ համար վաստակում ես ազնիվ և սոցիալապես օգտակար աշխատանքով: Ինձ շատ հայտնի հասարակություններում ընդունված չէ կոպտել սպասարկող անձնակազմին, իսկ անձնակազմն, իր հերթին, չունի բարդույթներ նրանից, որ գումար է վաստակում և չի պատմում այն մասին, որ նա երեք դիպլոմ ունի, բայց նա ստիպված է այդ աշխատանքն անել: Մենք, որպես հասարակություն, այսօր ինքնատիպ պատկերացում ունենք հաջողակ լինելու մասին, որտեղ առաջին պլան են դուրս եկել ոչ թե սոցիալական օգուտը և աշխատանքի որակը, այլ «հեղինակության» և ցանկացած գնով նյութական շահի հարցերը:
«Ապրել լավ», ամեն ինչ միանգամից և արագ. սա է այսօրվա հիմնական դրվածքը: Բայց նման դրվածքով հասարակությունը ժամանակակից աշխարհում գրեթե չունի զարգացման հնարավորություններ և գլորվում է դեպի ինքնիրացված չլինելու բարդույթը և դրված նպատակին հասնելու մեխանիզմների անվերջ ու ոչ միշտ արդյունավետ փնտրտուքները: Բոլոր վերը նշվածները նշանակում են, որ ճգնաժամը ոչ միայն և ոչ այնքան կրթական համակարգում է, որքան ընդհանուր առմամբ հասարակությունում:
- Ո՞րն է պետության դերը ստեղծված հանգամանքներում, և ինչպե՞ս պետք է այն արձագանքի տվյալ իրավիճակին:
- Ճգնաժամային իրավիճակը միշտ չէ, որ վատ է, քանի որ նշանակում է քրոնիկ գործընթացի ավարտ և անցում սուր ձևին: Ինչպես հայտնի է բժշկությունից՝ քրոնիկ հիվանդությունները հեշտ բուժման ենթակա չեն, սակայն ճգնաժամային իրավիճակը զարգացման որակապես նոր մակարդակի հնարավորություն է ընձեռում: Սակայն դա պահանջում է մի շարք կոնկրետ և ոչ միշտ ժողովրդականություն վայելող քայլեր: Մասնավորապես, ակնհայտ է, որ հանրապետության բազմաթիվ բուհեր (եթե ոչ մեծ մասը) պարզապես կենսունակ չեն: Շուկայական տնտեսության պայմաններում իրատեսական չէ պարզապես վերցնել և հրամայական կերպով փակել մի շարք կրթական հաստատություններ, սակայն անհրաժեշտ է արմատապես վերանայել պետական բյուջեի հաշվին բարձրագույն կրթության առաջին աստիճանի (բակալավրիատի) մասնագետների պատրաստման սկզբունքը: Ինչ վերաբերում է երկրորդ մակարդակին (մագիստրատուրային), ապա, իմ խորը համոզմամբ, մագիստրոսական կրթությունը պետք է անբաժան լինի գիտությունից:
Կա բազմաթիվ երկրների հաջող փորձ, որտեղ մագիստրոսների պատրաստումն իրականացվում է բացառապես գիտական կազմակերպությունների, այսպես կոչված, «հետազոտական համալսարանների» հիմքի վրա: Մեր երկրում կան բազմաթիվ հաջող գիտական, գիտաարտադրական և առևտրային ձեռնարկություններ, որոնք ունեն բավականաչափ պոտենցիալ որակյալ կրթական մագիստրոսական ծրագրերի իրականացման համար: Սակայն պետությունը պետք է մոտիվացնի նման կառույցներին, ֆինանսական և այլ աջակցություն տրամադրի:
Ակնհայտ է, վերանայման է ենթակա նաև միջին մասնագիտական կրթության, այսօր այդքան անհրաժեշտ շատ մասնագիտությունների հեղինակության բարձրացման հարցը: Անհրաժեշտ է կրթության ոլորտում փորձագիտական ողջ պոտենցիալի մոբիլիզացում և որակապես նոր մակարդակի անցման հնարավոր ուղիների շուրջ լայն քննարկում: Ցանկացած ճգնաժամի հաղթահարումը սկսվում է իրականության գիտակցումից և քննադատական ընկալումից. ելնելով ստեղծված իրավիճակի ռեզոնանսից՝ այդ գիտակցումը կա:

Многие профессии не имеют реальной востребованности на рынке труда, а выпускники сталкиваются с комплексом нереализованности – интервью Армана Сагателяна Tert.am 08/09/2017   19:12  |  Интервью
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Арман Сагателян коснулся в беседе с Tert.am проблем в сфере образования и на рынке труда Армении. Депутат отмечает, что на сегодняшний день многие профессии не имеют реальной востребованности на рынке труда, а выпускники сталкиваются с комплексом нереализованности. Он отметил также, что кризис не столько и не только в системе образования, сколько в обществе, в целом.
- Беспрецедентный  недобор студентов в вуз-ы страны в этом году вызвал череду различных обсуждений и комментариев о кризисе высшего образования в Армении. Каковы,  на Ваш взгляд, основные причины подобного кризиса?
-Причин, на мой взгляд, множество, и множество мнений и комментариев.  Однако, вне зависимости от ракурса рассмотрения, проблема очевидна  и требует немедленного осмысления и конкретных действий. Вероятно, мы имеем дело со следствием долгого процесса трансформации самой идеи высшего образования, где форма со временем вытеснила содержание. Некогда считающееся крайне желаемым уровнем личностного развития высшее образование в какой-то момент потеряло свой основной смысл и трансформировалось в обладание дипломом, дающим привилегии обладания определенным статусом в обществе. Подобное восприятие мы инерционно унаследовали еще с советских времен, где при работающей индустрии, множестве производственных, научных, конструкторских и прочих  предприятий обладатель диплома имел больше шансов трудоустройства на руководящих должностях и дальнейшего карьерного роста. В условиях плановой экономики и раздутого бюрократического аппарата погрешность качества образования отдельно взятого гражданина была не столь критичной, так как в целом и общем качество не только высшего, но и среднего специального и среднего образования было весьма высоким. Как следствие, обладать дипломом высшего образования становилось престижным, но во многих случаях малодоступным по причине высоких требований и стандартов обучения. Со временем вопрос доступности стал вопросом лишь финансовых, а не интеллектуальных возможностей. Коммерциализация и спрос привели к появлению множества по сути неограниченных предложений, что в итоге стало одной из причин падения качества. Вуз-ы не справлялись с кадровой проблемой преподавателей (и не справляются сейчас), так как практики и специалисты не особо рвутся в аудитории по большей части из-за отсутствия мотивации. Существующей оплатой труда заманить занятого на практике специалиста по совместительству практически нереально, а мотивация «престижем» или «социальной повинностью» уже весьма сомнительна и не всегда эффективна. Наиболее часто я встречал коллег-практиков, преподающих в вузах, которые имели необходимость пополнения кадров в своих предприятиях. В результате, зачастую в вузах преподают далекие от отраслевой реальности теоретики, требования к выполнению образовательных программ не высокое (ну не выгонять же за неуспеваемость – они же платят!), да и сами образовательные программы давно морально устарели. Помимо прочего, множество специальностей в условиях нынешней экономики республики уже не имеют реального спроса на рынке труда в подобном объеме и качестве, выпускники же сталкиваются с синдромом несбывшихся ожиданий. Диплом - есть, а вот актуальные знания и навыки – не всегда, и спроса на множество специальностей все меньше. Если ко всему вышесказанному добавить демографический фактор, то кризис неминуем.
- Значит ли сказанное, что высшее образование в целом потеряло свою привлекательность?
- Отчасти, да. Но тогда возникает резонный вопрос – стало ли привлекательным среднеспециальное образование? Стремятся ли молодые люди получить квалификацию крановщика, фрезеровщика, столяра, слесаря и ряда других так необходимых профессий? Вы пробовали, к примеру, найти в городе хорошего фрезеровщика? Нет? Я, например, однажды попробовал. Мне нужно было выточить одну деталь по собственному чертежу для своего автомобиля. Я потратил несколько дней в поисках специалиста, а потом долго убеждал его взяться за мой чертеж, так как он был завален работой. Человеку было далеко за 60, и, по его словам, молодежь в специальность не стремится, а он уже не справляется из-за возраста и объемов. Попробуйте с таким же успехом найти, скажем, качественного сантехника, столяра, сварщика, бульдозериста. Не думаю, что найдете быстро и всегда останетесь довольны качеством. А престижно ли работать официантом или водителем? И соответствует ли вообще понятие престижа в нашем обществе объективной реальности? Думаю, уровень культуры в этом вопросе среди нас пока далек от идеала. Во многих обществах не столь критично, чем ты конкретно занимаешься, если зарабатываешь на жизнь честным и социально полезным трудом. Во многих известных мне обществах не принято хамить обслуживающему персоналу, а персонал в свою очередь не имеет комплексов от того, чем он зарабатывает и не рассказывает о том, что у него 3 диплома, но он вынужден делать эту работу. Мы, как общество, сегодня имеем своеобразное представление об успешности, где на первый план вышли не социальная польза и качество труда, а вопросы “престижа” и материальной выгоды во что бы то ни стало. “Жить хорошо”, все сразу и быстро – вот основная сегодняшняя установка. Но общество с подобным установками практически не имеет шансов развития в современном мире, скатываясь по наклонной в комплекс нереализованности и бесконечный и не всегда результативный поиск механизмов достижения поставленной цели. Все сказанное значит, что кризис не только и не столько в самой образовательной системе, но и в обществе в целом.
- Какова роль государства в сложившихся обстоятельствах, и как оно должно реагировать на данную ситуацию?
- Критическая ситуация – это не всегда плохо, так как означает завершение хронического процесса и переход в острую форму. Хроника, как известно из медицины, слабо подвержена лечению, однако критическая ситуация дает шанс на качественно новую ступень развития. Однако это требует ряда конкретных и не всегда популярных мер. В частности, очевидно, что множество ( если не большинство) вузов республики просто нежизнеспособно. В условиях рыночной экономики не реально просто взять и императивно закрыть ряд образовательных учреждений, однако необходимо кардинально пересмотреть принцип подготовки специалистов первой ступени высшего образования (бакалавриата) за счет государственного бюджета. Что касается второй ступени (магистратуры), то, по моему глубокому убеждению, магистерское образование должно быть неотделимо от науки. Есть успешный опыт множества стран, где подготовка магистров осуществляется исключительно на базе научных организаций, так называемых “исследовательских университетов”. В нашей стране немало успешных научных, научно-производственных и коммерческих предприятий, имеющих достаточно потенциала для реализации качественных образовательных магистерских программ. Однако государство должно мотивировать подобные структуры, оказывать финансовую и прочую поддержку. Очевидно, подлежит пересмотру и вопрос среднего специального образования, поднятия престижа многих столь необходимых сегодня профессий. Нужна мобилизация всего экспертного потенциала в сфере образования и широкое обсуждение возможных путей перехода на качественно иной уровень. Преодоление любого кризиса начинается с осознания и критического восприятия реальности, и, судя по резонансу на сложившуюся ситуацию, это осознание есть.
11:58 09/08/2017  |  Лента новостейСтуденты из Армении завоевали шесть медалей на Международной олимпиаде по математике
17:25 21/07/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении провел встречу со стипендиатами фонда “Луйс”
11:57 03/02/2017  |  Лента новостейСтуденты, участвовавшие в апрельской войне в зоне карабахского конфликта, получили скидку на плату за обучение
15:14 19/01/2017  |  Лента новостейАрмения планирует повысить уровень обучения иностранным языкам в школах
19:20 18/01/2017  |  Лента новостейГлава Минобрнауки Армении рассказал президенту о достижениях и реформах в сфере образования