Սեւանում տեղի ունեցած ողբերգության հետքերով. պաշտոնապես հաստատվում է 60-ամյա տղամարդը մահացել է սրտի կաթվածից 08/02/2017   17:48  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել՝ Սևանում 28-ամյա երիտասարդի սպանության համար:
2017թ. հուլիսի 30-ին՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհի 63-րդ կմ հատվածում հնչել են կրակոցներ, որի հետևանքով Արարատի մարզի բնակիչը՝ ծնված 1989թ., ձախ քունքային շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից մահացել է:
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ՝դրդապատճառը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Սևան քաղաքի բնակիչ Է.Հովհաննիսյանը՝ ծնված 1981թ.:
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 2017թ. հուլիսի 30-ին՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, Սևանի լողափերից մեկում անձնական հարցերի շուրջ Է.Հովհաննիսյանի, վերջինիս հոր, եղբոր և այլ անձանց միջև, այդ թվում՝ նաև 28-ամյա երիտասարդը, տեղի է ունեցել վիճաբանություն: Առաջացած ծեծկռտուքի ժամանակ Է.Հովհաննիսյանի հայրը՝ ծնված 1957թ., հայտնվել է գետնին՝ անգիտակից վիճակում և տեղափոխվել հիվանդանոց, որտեղ էլ արձանագրվել է նրա մահը։ Է.Հովհաննիսյանը, իմանալով հոր մահվան լուրը, ավտոմեքենայով եղբոր հետ գնացել է հանգստյան գոտու տարածքից հեռացած՝ վիճաբանությանը մասնակցած անձանց հետևից: Այնուհետև Երևան-Իջևան ավտոճանապարհի 63-րդ կմ հատվածում, հասնելով այն ավտոմեքենային, որտեղ գտնվում էր 28-ամյա երիտասարդը, կրակոց է արձակել վերջինիս գլխին, ով ստացած վնասվածքից մահացել է:
Համաձայն դատաբժշկական փորձագետի նախնական եզրակացության՝ 1957թ. ծնված տղամարդը մահացել է սրտամկանի ինֆարկտից: Նրա մարմնի վրա առողջության համար նույնիսկ թեթև վնաս պարունակող վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ Է. Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացանք՝ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
15:21 01/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍևանում ողբերգական դեպքի վերաբերյալ նոր մանրամասներ. ի՞նչն է հանդիսացել 60-ամյա տղամարդու մահվան պատճառ
17:06 31/07/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔննություն է տարվում՝ պարզելու Արարատի մարզի անչափահաս բնակչի մահվան հանգամանքները

СК Армении представил новые подробности по делу о трагическом инциденте на Севане 08/02/2017   18:25  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области, предъявлено обвинение в убийстве 28-летнего молодого человека на Севане. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
30-го июля 2017 года, в районе 19:00 на 63-м километре автотрассы Ереван-Севан-Иджеван раздалась стрельба, в результате которой житель Араратской области(1989 года рождения) скончался от полученного огнестрельного ранения в левую височную область.
По данному факту севанским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство) УК РА.
В результате предпринятых по уголовному делу необходимых следственных действий установлен ряд имеющих существенное значение для дела обстоятельств, мотив и личность предполагаемого преступника: им оказался житель города Севана Э. Ованнисян(1981 года рождения).
Следствием добыты фактические данные о том, что 30-го июля 2017 года, примерно в 19:00 между Э. Ованнисяном, его отцом, братом и другими лицами, в том числе 28-летним молодым человеком, произошла потасовка. В ходе драки отец Э. Ованнисяна(1957 года рождения) оказался на земле в бессознательном состоянии и был доставлен в больницу, где констатировали его смерть. Э. Ованнисян, узнав о смерти отца, поехал с братом на машине за участниками потасовки, которые покинули зону отдыха. Догнав на 63-м километре автотрассы Ереван-Севан-Иджеван автомобиль, в котором находился 28-летний молодой человек, он выстрелил последнему в голову, который от полученного ранения скончался.
"Согласно предварительному заключению судмедэксперта, мужчина(1957 года рождения) скончался от инфаркта миокарда. На его теле не обнаружено даже ранений, содержащих признаки легкого вреда здоровью", - отмечается в сообщении.
На основе добытых достаточных доказательств Э. Ованнисяну предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
В суд представлено ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.