Առաջարկվող լուծումները բավարար չեն ծառահատումների դեմ արդյունավետ պայքարելու համար 07/27/2017   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անտառային ոլորտի մշակված հայեցակարգը բավարար լուծումներ չի նախատեսում: Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է  վարչապետ Կարեն Կարապետյանը` անդրադարձավ անտառային ոլորտի համալիր բարեփոխումների խնդրին:
Մասնավորապես վարչապետի կարծիքով` անտառային ոլորտի մշակված հայեցակարգը բավարար լուծումներ չի նախատեսում անտառների պահպանության, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարի և առկա կառույցների կառավարման խնդրիների մասով:
Կ.Կարապետյանը գյուղատնտեսության, բնապահպանության և տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարներին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում համատեղ մշակել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել անտառային ոլորտի բարեփոխումների լրամշակված նախագիծ` առաջարկելով նաև օրենսդրական լուծումներ, նաև հստակ տարանջատելով անտառօգտագործման և անառպահպանման խնդիրները:
«Մենք ունենք անտառային տնտեսությամբ զբաղվող մի քանի կառույցներ, որտեղ գործառույթները հստակ տարանջատված չեն: Մենք ուզում ենք, որ կառավարի մի կառույց, վերահսկի մի կառույց, որպեսզի առաջանա համապատասխան աշխատանքային շահերի բախում, որի արդյունքում նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն»,- ասաց Կ.Կարապետյանը:
09:23 25/07/2017  |  ՄամուլՆերդրումների մասին տվյալները՝ առևտրային գաղտնի՞ք. դրանք կբացահայտեն բլեֆը. «Ժողովուրդ»

Премьер Армении назвал недостаточными предлагаемые меры по борьбе с незаконной вырубкой деревьев 07/27/2017   12:22  |  Лента новостей
Разработанная концепция относительно сферы лесного хозяйства не предусматривает достаточные меры для решения проблем. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства РА в четверг.
В частности, по словам премьера, концепция не предусматривает достаточные меры по охране лесов, борьбе с незаконной вырубкой деревьев и решению существующих проблем управления.
Карен Карапетян поручил министру сельского хозяйства, главе Минохраны природы, а также министру территориального управления и развития в месячный срок разработать и представить аппарату правительства доработанный проект реформирования лесного сектора, предложив законодательные решения и проведя четкую дифференциацию проблемы лесопользованию  и охраны лесов.