Մինսկի խմբի համանախագահները շատ հստակ գիտեն, թե որ կողմն է լարվածության հեղինակը. ՀՀ Նախագահ 07/17/2017   11:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մինսկի խմբի համանախագահների համար որևէ կասկած չկա, նրանք շատ հստակ գիտեն, թե որ կողմն է լարվածության հեղինակը և որ կողմն է նախահարձակ լինում, որ կողմն է խախտում հրադադարը։ Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-Էվոլուցիա» հաղորդման եթերում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով նաև այն դիտարկումներին, թե Մինսկի խումբը կամ միջազգային հանրությունը հավասարության նշան են դնում: Նախագահը չի կիսում այդ կարծիքը:
«Առնվազն երեք անգամ շատ հստակ ի ցույց էր դրվել, թե որ կողմն է խախտում հրադադարի ռեժիմը և ուրիշ ինչպե՞ս պետք է վարվի Մինսկի խումբը կամ միջազգային հանրությունը։ Ամեն անգամ մատնացույց անելով Ադրբեջանին, իսկ բոլորը դրանում համոզված են, դրանում կարող եք վստահ լինել, որ խախտող կողմը Ադրբեջանն է, ես քիչ հետո նաև դրան կանդրադառնամ, բայց իրենք ինչպես պետք է վարվեն ամեն անգամ մատնացույց անելով Ադրբեջանին՝ դա կնշանակի խրախուսել հայկական կողմին՝ շատ ավելի կոշտ պատասխան տալ կամ շատ ավելի լուրջ միջոցներ ձեռնարկել։
Անկեղծ ասած, ես մի անգամ կիսապաշտոնական միջավայրում երկար զրույց եմ ունեցել համանախագահ երկրներից մեկի ներկայացուցչի հետ և ասել եմ՝ ինչո՞ւ դուք կոնկրետ մատնացույց չեք անում՝ ասեց, գիտեք, կոնկրետ մատնացույց անելու պարագայում մենք կարող է դառնանք կողմ և բոլորը կարող են մտածել, որ մենք հայամետ քաղաքականություն ենք վարում, իսկ մեր խնդիրն է բանակցային պրոցեսը շարունակել, որովհետև բանակցային պրոցեսին այլընտրանք չկա, բանակցային պրոցեսի այլընտրանքը ռազմական գործողություններն են, որը ցանկալի չէ նաև մեզ համար և, միգուցե առաջին հերթին մեզ համար, որովհետև մեր սպայի կյանքը, մեր զինվորի կյանքը մեզ համար շատ թանկ են»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Անդրադառնալով հուլիսի 4-ին տեղի ունեցած իրադարձություններին,Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ չի համարում, թե ինչ-որ նոր փուլ են հակամարտության ընթացքում, որովհետև լարվածությունը, որ տիրում է շփման գծում վաղուց է հաստատվել:
«Ցավոք սրտի, և մերթընդմերթ լինում են տեղային նշանակության միջադեպեր, որ, կողմերի շնորհիվ, այսպես ասեմ, կողմերի լրատվաﬕջոցների շնորհիվ նաև ստանում են հասարակական լայն հնչեղություն։ Սովորաբար դրանք լինում են այն դեպքում, երբ այդ միջադեպերի ընթացքում մարդկային զոհեր են լինում և հուլիսի 4-ի իրադարձություններն, իմ կարծիքով, դրանով էին պայմանավորված»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է նախագահը:
Խոսելով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մերթընդմերթ սրվող լարվածության մասին՝ նախագահն ասել է. «Թե ինչու է արդեն տևական ժամանակ լարված իրավիճակ տիրում, կարծում եմ՝ շատ-շատերի համար պարզ է և հասկանալի։ Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը գրեթե բացահայտորեն որոշեց, որ պետք է հրաժարվի Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա խնդրի լուծումից, նրան այլ ելք, այլ ճանապարհ չէր մնում։
Եթե հրաժարվում է առաջարկված տարբերակից և սահմաններում տիրում է անդորր, ապա և միջազգային հանրության մոտ, և Ադրբեջանի ներսում պետք է ստեղծվի կարծիք, որ Ադրբեջանը համակերպվել է ստեղծված իրավիճակի հետ, ստատուս քվոյի հետ, ուստի պետք է լարված իրավիճակ, պետք են միջադեպեր, որպեսզի մի կողմից նախ սեփական հանրությանը բերվեն փաստեր, համոզեն, որ իրենք դեռևս շարունակում են լրջորեն պայքարել Լեռնային Ղարաբաղը գրավելու համար կամ իրենց կազմում վերադարձնելու համար, մյուս կողմից էլ, իհարկե, միջազգային հանրությանը մշտապես հիշեցնեն, որ իրենք չեն համակերպվում այդպիսի իրավիճակի հետ»,-ասել է ՀՀ նախագահը։
16:05 12/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախյան խնդրին կրոնական երանգ տալու Ադրբեջանի բոլոր փորձերը չեն հաջողվել
15:20 12/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատում են ԼՂ խնդիրը բացառապես բանակցություններով լուծելու անհրաժեշտությունը
15:48 11/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆալբանդյանն ու Լավրովը հանդիպել են Ավստրիայում և քննարկել ԼՂ խնդիրը

Президент Армении: сопредседатели МГ ОБСЕ четко знают, какая из сторон нарушает режим перемирия 07/17/2017   11:38  |  Интервью
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что не разделяет мнение о том, что Минская группа ОБСЕ или иные международные организации ставят знак равенства между Арменией и Азербайджаном.
“Как минимум трижды они явно указывали на сторону, которая нарушает режим прекращения огня. Все убеждены в том, в этом можете быть уверены, что режим прекращения огня нарушает Азербайджан”, - заявил президент в интервью программе "Р-эволюция" телекомпании "Армения”.
Серж Саргсян рассказал, что в полуофициальной обстановке он провел беседу с одним из представителей стран-сопредседателей и спросил, почему Вы не озвучивайте конкретные адресные заявления? На что получил ответ, что, озвучивая адресные заявления, сопредседатели могут стать стороной конфликта, и все будут думать о том, что они ведут проармянскую политику, а их задача – продолжение переговорного процесса, так как альтернативы переговорам – нет. Альтернатива переговорам – боевые действия, которые нежелательны.  Нежелательны также для нас, а, возможно, в первую очередь, для нас, поскольку для нас жизнь наших военных, офицеров очень дорога”, – заявил президент Армении.
Президент Армении также отметил, что не считает события 4 июля неким новым этапом в истории конфликта.
Говоря о причинах напряженности, Серж Саргсян отметил:
“Полагаю, всем это ясно и понятно. После того, как Азербайджан практически открыто решил, что должен  отказаться от урегулирования на основе мадридских принципов, ему иного пути не оставалось. Если отказывается от предложенного варианта и на границе устанавливается  спокойствие, то и у международного сообщества, и внутри Азербайджана должно создаться мнение, что Баку смирился со сложившейся ситуацией, статус-кво. Поэтому Азербайджану необходимо поддерживать напряженную ситуацию, ему нужны инциденты, чтобы с одной стороны убедить собственное общество, что они пока продолжают  серьезно бороться за Нагорный Карабах, с другой стороны – чтобы напомнить международному сообществу, что они не смирились с этой ситуацией", - сказал Серж Саргсян
10:37 17/07/2017  |  Лента новостейСерж Саргсян пока не думал над тем, чем займется после истечения своего президентского срока
10:21 17/07/2017  |  Лента новостейПрезидент Серж Саргсян: Армения применит "Искандеры" в случае необходимости
00:53 17/07/2017  |  ИнтервьюСерж Саргсян: у армянской стороны не возникнет желания идти на уступки в карабахском урегулировании и через 20 лет