Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի ու Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա. Պատրիարքի հանդիպումը 07/07/2017   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 5-ին Մոսկվայում Սբ. Դանիել վանքում գտնվող առաջնորդարանում տեղի ունեցավ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի ու Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա. Պատրիարքի հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում Նորին Սրբությունն ընդգծեց Հայ Առաքելական և Ռուս Ուղղափառ եկեղեցիների միջև առկա եղբայրական կապերը և գործակցությունը, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը։ Նա նաև նշեց, որ հայ ժողովրդի դարավոր պատմությունից և մշակույթից զատ Հայաստանը հարուստ է նաև իր հուշարձաններով, յուրահատուկ բնությունով և իր ուրույն տեղն է գրավում Հարավկովկասյան տարածաշրջանում։
Խոսելով հայ ժողովրդի և Ռուսաստանի հայ համայնքի կյանքում եկեղեցու առանձնահատուկ առաքելության մասին` դեսպան Տողանյանն ընդգծեց Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու և անձամբ Նորին Սրբության դերը ռուսաստանաբնակ հայ ժողովրդի հոգևոր-ազգային կյանքի առաջընթացին սատարելու գործում։ Դեսպանը նաև անդրադարձավ ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի հիմնադրման 300 – ամյակի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումներին։
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին արտաքին քաղաքականությունում բազմաթիվ հարցերի շուրջ երկու երկրների համահունչ դիրքրոշմանը՝ կարևորություն տալով տնտեսական և մշակութային երկկողմ համագործակցությանը։ Պատրիարք Կիրիլը ընդգծեց Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման կարևորությունը։
Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձավ նաև 2011թ-ին Հայաստան կատարած իր այցին, որի շրջանակներում մասնակցել էր Երևանում կայացած Ռուսաստանի և Կովկասի կրոնական առաջնորդների եռակողմ խաղաղարար հանդիպմանը՝ ուղղված Արցախյան հակամարտության կարգավորմանը։

Посол Армении в РФ встретился с Патриархом Московским и всея Руси Кириллом 07/07/2017   14:04  |  Лента новостей
5 июля 2017 года в Патриаршей и Синодальной резиденции в Даниловом монастыре в Москве состоялась встреча Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Российской Федерации Вардана Тоганяна и Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи Патриарх Кирилл подчеркнул важность установившихся между Армянской Апостольской и Русской Православной Церквями братских связей и взаимодействия, а также вековой дружбы двух народов. Он также отметил, что помимо своей замечательной истории и культурной традиции Армения ― еще и страна с прекрасными памятниками архитектуры, с особенным природным ландшафтом, и в этом смысле она является уникальным местом в Закавказье.
Говоря об особой миссии Церкви в жизни армянского народа и армянской общины России, посол Тоганян подчеркнул роль РПЦ  и лично Патриарха в деле содействия прогрессу в духовной жизни армян, проживающих в РФ. Посол коснулся также мероприятий, проводимых в рамках 300-летнего юбилея Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской Апостольской Церкви.
Стороны обратились к  созвучным позициям двух стран по многим вопросам внешней политики, придав также важность двустороннему сотрудничеству в экономической и культурной сферах. Патриарх Кирилл подчеркнул важность развития и укрепления отношений с Армянской Апостольской Церковью.
В ходе беседы Патриарх Кирилл упомянул свой визит, состоявшийся в 2011 году, который был связан с проведением в Ереване трехсторонней миротворческой встречи религиозных лидеров России и Закавказья, посвященной урегулированию карабахского конфликта.