Նախագահին Պետական գույքի կառավարման վարչության պետը զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին 07/07/2017   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ակնկալվող արդյունքների, ընթացիկ ծրագրերի և առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունների մասին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Արման Սահակյանը Նախագահին տեղեկացրել է Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրում ընդգրկված ընկերություններ նոր ներդրումների ներգրավման, ընկերությունների վերազինման և դրա շնորհիվ արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունների, ինչպես նաև պետական գույքի կառավարման ոլորտում առկա այլ խնդիրների մասին: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է մասնավորեցվող մասնագիտացած ընկերությունների պրոֆիլային ուղղվածության, աշխատակազմերի նկատմամբ սոցիալական պարտավորությունների պահպանման խնդիրները, ինչպես նաև պետական գույքի վաճառքի գործընթացում նոր, առավել արդյունավետ մեթոդների և գործիքների կիրառումը:
Այս համատեքստում ՊԳԿ վարչության պետ Սահակյանը զեկուցել է նաև պետական բաժնեմասով ընկերությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերի, տարեկան կտրվածքով իրականացվող ֆինանսատնտեսական մոնիթորինգի ընդհանուր արդյունքների մասին: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է այդ ընկերությունների կողմից գործարար ծրագրերի մշակման հստակ որակական չափորոշիչների ներդնումը ու դրանց իրականացման արդյունավետության գնահատումը՝ պետական կառավարման համապատասխան մարմինների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում:
Այս կապակցությամբ նաև հանձնարարվել է կառավարությանը ֆինանսատնտեսական մոնիթորինգի արդյունքների համալիր վերլուծություն իրականացնել՝ ուսումնասիրելով առանձին առևտրային կազմակերպությունների ֆինանսատնտեսական վիճակի ցուցանիշներն ու դրանց գործունեության բարելավման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցների համարժեքությունը: Հանձնարարվել է նաև արագացնել այդ կազմակերպությունների ծրագրային ցուցանիշների կատարման ընթացքի նկատմամբ հսկողության իրականացման և գործունեության թափանցիկության ապահովման, ինչպես նաև դրանց գործադիր մարմինների գործունեության գնահատման հստակ մեխանիզմների մշակումն ու ներդնումը:
Կառույցի ղեկավարն անդրադարձել է սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող՝ հանրակացարանային տարածքների սեփականաշնորհման և նվիրատվության գործընթացներն ավարտին հասցնելու հարցին: Նախագահը հանձնարարել է այն պահել մշտական հսկողության տակ, պատշաճ ուշադրություն հատկացնել վարչարարության պարզեցմանը, ընթացակարգերի դյուրացմանը, բնակչության կողմից բարձրացվող մյուս հարցերին:
Արման Սահակյանը ներկայացրել է նաև պետական անշարժ գույքի օգտագործման ոլորտում մասնավորեցումից, օտարումից, վարձակալությունից գոյացող և պետական բյուջե վճարվող ֆինանսական մուտքերի դինամիկան ըստ տարիների, ինչպես նաև պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի հաշվառման և գրանցամատյանի վարման ոլորտում իրականացվող աշխատանքները։ Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է ոլորտում էապես մեծացնել արդիական տեխնոլոգիաների կիրառումը, կատարելագործել հաշվառման էլեկտրոնային շտեմարանները:
Վարչության պետը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է նաև պայմանագրային պարտավորությունների վերահսկողության և ըստ այդմ՝ ընթացիկ արդյունքների մասին: Հանձնարարվել է արդարադատության նախարարության հետ համատեղ ուսումնասիրել սնանկության վարույթի շրջանակներում պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի իրացման հետ կապված խնդիրները՝ պարտավորությունների բավարարման արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված համապատասխան իրավական կարգավորումներ մշակելով:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները նախատեսված ծրագրերը սահմանված ժամկետում ավարտելու համար՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես պետական գույքի կառավարման արդյունավետության բարձրացման, այնպես էլ՝ ներդրումների խթանման միջոցով տնտեսության աշխուժացմանը նպաստելու առումով:
16:02 24/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատարը զեկուցել է ոլորտի բարեփոխումների և իրականացվող ծրագրերի մասին
14:56 19/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատարը զեկուցել է ոլորտի բարեփոխումների և իրականացվող ծրագրերի մասին

Президент Армении заявил о важности применения более эффективных методов при продаже госимущества 07/07/2017   21:34  |  Лента новостей
В ходе рабочей встречи с президентом Армении начальник Управления по управлению государственным имуществом при правительстве РА Арман Саакян сегодня доложил о реализуемых в сфере реформах, ожидаемых результатах, текущих программах и возможностях решения существующих проблем.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Арман Саакян проинформировал президента о привлечении новых инвестиций в компании, включённые в программу приватизации государственного имущества на 2017-2020 годы, о возможностях переоборудования компаний и благодаря этому повышения возможностей, а также о других проблемах, существующих в сфере управления государственным имуществом. Президент Армении подчеркнул важность задач, связанных с профильной направленностью приватизируемых специализированных компаний, сохранения социальных обязательств в отношении персонала, а также применения новых, более эффективных методов и инструментов в процессе продажи государственного имущества.
В этом контексте начальник Управления Саакян доложил также о шагах, направленных на повышение эффективности деятельности компаний с государственной долей собственности, общих результатах реализуемого в годовом разрезе финансово-экономическом мониторинга. Президент подчеркнул важность внедрения чётких качественных критериев разработки бизнес-планов со стороны этих компаний и оценки эффективности их выполнения в совместной работе с соответствующими органами государственного управления.
В этой связи правительству также поручено провести комплексный анализ результатов финансово-экономического мониторинга, изучив показатели финансово-экономического состояния отдельных торговых организаций и равноценность предпринимаемых в направлении улучшения их деятельности средств. Поручено также ускорить разработку и внедрение чётких механизмов осуществления контроля в отношении хода выполнения плановых показателей этих компаний и обеспечения прозрачности их деятельности, а также оценки деятельности их исполнительных органов. Руководитель структуры коснулся имеющего важное социальное значение вопроса доведения до завершения процесса приватизации и дарения территорий общежитий. Президент поручил держать его под постоянным контролем, уделять должное внимание упрощению администрирования и облегчению процедур, другим вопросам, которые поднимает население.
Арман Саакян представил также динамику по годам финансовых поступлений в сфере использования государственного недвижимого имущества, которые возникают от приватизации, отчуждения, сдачи в аренду, и выплачиваются в государственный бюджет, а также работу, осуществляемую в сфере учёта и ведения реестра недвижимости, которая считается государственной собственностью. Президент поручил существенно увеличить в отрасли применение современных технологий, совершенствовать электронные базы данных.
Начальник Управления также доложил президенту РА о контроле за договорными обязательствами и в связи с этим, о текущих результатах. Поручено вместе с Министерством юстиции изучить вопросы, связанные с продажей государственного имущества в рамках процедуры банкротства, разработав соответствующие правовые документы, направленные на повышение эффективности удовлетворения обязательств.
Президент Армении поручил активизировать работы для завершения намеченных программ в установленные сроки, подчеркнув, что они имеют важное значение как в плане повышения эффективности управления государственным имуществом, так и способствуют оживлению экономики посредством стимулирования инвестиций.