Արցախի ՊԲ-ն մեկնաբանել է Ադրբեջանի կողմից զորավարժություններին «ТОС» հրանետային կայանքների կիրառումը 06/15/2017   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը խոսել է սահմանային իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից անցակցվող վերջին զորավարժությունների մասին: «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է հարցազրույցը:
- Պարո՛ն Հասրաթյան, նախ երկու խոսքով խնդրում ենք մեկնաբանել շփման գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակը:
- Առաջնագծում իրադրությունը լրիվությամբ գտնվում է ՊԲ ստորաբաժանումների մշտական վերահսկողության ներքո: Նախորդ տարվա ապրիլյան սրացումներից հետո ընկած զարգացումների հետ համեմատած իրավիճակը հանգիստ է: Իհարկե, հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր լինում են, բայց ոչ նախկին ինտենսիվությամբ: Հիմնականում կիրառվում են տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, իսկ որոշ դեպքերում էլ՝ ականանետեր: Անհրաժեշտության դեպքում ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմում են կանխարգելիչ գործողությունների և ճնշում հակառակորդի ակտիվությունը:
- Դատելով Բաքվի լրատվամիջոցների հրապարակումներից, տպավորություն է ստեղծվում, որ ադրբեջանական կողմը բավականին հաճախ է անցկացնում տարբեր մակարդակի զորավարժություններ, այդ թվում՝ թուրքական ստորաբաժանումների հետ համատեղ, որոնց ընթացքում կիրառվում են նաև իրենց զինանոցում եղած այնպիսի զինատեսակներ, ինչպիսինք, օրինակ, «ТОС» տիպի հրանետային կայանքներն են: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս իրողությունը:
- Զորավարժությունը զինված ուժերի մարտավարամասնագիտական պատրաստության բարձրացման կարևոր բաղադրիչներից է, և այն պարտավոր է կիրառել յուրաքանչյուր բանակ: Այլ հարց է, թե տվյալ բանակը որքանով է արդյունավետ օգտագործում նշված բաղադրիչը և ինչ նպատակ է հետապնդում դրանով: Չէի ցանկանա թերագնահատել մեր հակառակորդի կողմից անցկացվող նման միջոցառումները, բայց նաև անհնար է չնկատել դրանց վերաբերյալ անընդհատ շրջանառվող տեղեկատվությունների հաճախականությունը, որից ավելի շատ քարոզչական և, ըստ այդմ, հոգեբանական ներազդեցության տպավորություն է ստեղծվում, քան՝ արդյունավետ գործընթացի:
Ինչ վերաբերում է զորավարժությունների ընթացքում արդիական զինատեսակների կիրառմանը, ապա դա ևս բնական է: Ի դեպ Ադրբեջանը նման զինատեսակներ էր օգտագործում նաև ապրիլյան քառօրյային նախորդած շրջանի զորավարժություններում, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ մի բան է դրանց կիրառումը փորձադաշտում, մեկ այլ բան՝ մարտադաշտում: Այնպես որ մեր համապատասխան ծառայությունները ուշադիր հետևում են հակառակորդի ճամբարում տեղի ունեցող զարգացումներին և ժամանակին կատարում դրանցից բխող անհրաժեշտ քայլեր:

В Армии обороны Арцаха прокомментировали применение Азербайджаном во время учений «ТОС» 06/15/2017   14:54  |  Интервью
Начальник управления по информации и связям с общественностью Армии обороны Арцаха Сенор Асратян рассказал о ситуации на линии соприкосновения и последних учениях, проведенных Азербайджаном. Ниже приводим интервью «Арменпресс»:
- Г-­н Асратян, прежде всего, в двух словах прокомментируйте оперативную обстановку.
- Ситуация полностью контролируется подразделениями АО Арцаха. По сравнению с апрельским обострением, сейчас относительно спокойно. Конечно, противник нарушает режим прекращения огня, однако, не с прежней интенсивностью. Иногда применяют минометы, в основном – стрелковое оружие. При необходимости, АО Арцаха прибегает к превентивным мерам и подавляет активность противника. ­
- Судя по публикациям бакинской прессы, создается впечатление, что азербайджанская сторона довольно часто проводит учения на различных уровнях, в том числе, совместно с турецкими подразделениями, во время которых применяют, например, такие средства как тяжелой огнеметной  системы (ТОС). Как вы это прокомментируете? ­
-Учения – важная составляющая боевой подготовки войск, и их должна проводить любая армия. Другой вопрос – насколько эффективно армия использует учения и какова цель их проведения. Не хотел бы недооценивать нашего противника, однако нельзя не заметить частоту подобных сообщений, перманентность циркулируемой информации, что, по большей части, носит пропагандистский характер, от которых создается впечатление попыток оказания психологического воздействия, а не эффективного процесса. Что касается применения современных вооружений во время учений, то и это естественно. Кстати, во время учений до апрельской войны Азербайджан применял именно такие вооружения, однако жизнь показала, что одно дело – применение их в ходе учений, а другое – в реальном бою. Так что, наши спецслужбы внимательно следят за развитием событий в лагере противника и своевременно предпринимают вытекающие из этого необходимые шаги.