Պարզվել են Հրազդան քաղաքի բնակչին վրաերթի ենթարկելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ 06/14/2017   16:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված քննչական  գործողությունների արդյունքում պարզվել են Հրազդան քաղաքի բնակիչ, 1959 թ. ծնված Վալերի Թորոսյանին վրաերթի ենթարկելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել Հրազդանի 16-ամյա բնակչին:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ 2017թ. հունիսի 8-ին Հրազդանի քաղաքապետարանին պատկանող «Նիսսան Տիանա» մակնիշի 444 LL 70 համարանիշի ավտոմեքենան Հրազդան քաղաքի Շահումյան փողոցում, Քաղսի գյուղից դեպի Հրազդան ընթանալիս, նախկին կաթի գործարանի մոտ, վրաերթի է ենթարկել ճանապարհը հատող հետիոտն, նույն քաղաքի բնակիչ, 1959թ. ծնված Վալերի Թորոսյանին։ Վերջինս մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Հրազդան ԲԿ» ՓԲԸ, որտեղ էլ գիտակցության չգալով մահացել է:
Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում դեպքի առթիվ հարուցված  քրեական գործի  նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ նշված մեքենայի ղեկին գտնվել է 16 տարեկան պատանի, ով Հրազդան քաղաքի Շահումյան փողոցում դեպի Հրազդան ընթանալիս, խախտելով ճանապարհային երթևեկության կանոնները, վրաերթի է ենթարկել ճանապարհը հատող հետիոտնին:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 16-ամյա պատանուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ),  և հարցաքննվել։ Անչափահասի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Նախաքննությունը շարունակվում է, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ, որոնց եզրակացությունները դեռ չեն ստացվել։

Установлены ряд обстоятельств смертельного наезда на жителя Раздана – СК Армении 06/14/2017 16:42 | Криминальная хроника
В результате следственных действий, предпринятых следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области, установлен ряд обстоятельств наезда на жителя города Раздана Валерия Торосяна(1959 года рождения). На основе добытых доказательств обвинение предъявлено 16-летнему жителю Раздана .Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению, 8 июня 2017 года принадлежащий мэрии Раздана автомобиль марки "Nissan Teana" с госномерами 444 LL 70, направлявшийся из села Кахси в Раздан, близ бывшего молочного цеха на улице Шаумяна в Раздане сбил жителя того же города Валерия Торосяна(1959 г.р.), переходящего дорогу. Последний с травмами был госпитализирован в ЗАО “МЦ Раздан”, где, не приходя в сознание, скончался.
Кка отмечается в сообщении, в ходе предварительного следствия по уголовному делу добыты фактические данные о том, что за рулем данного автомобиля находился 16-летний юноша, который, проезжая по улице Шаумяна в Раздане, нарушил правила дорожного движения и сбил пешехода, переходящего дорогу.
По совокупности добытых доказательств 16-летнему юноше предъявлено обвинение по части 2 статьи 242 (Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека) Уголовного кодекса РА. Он был допрошен. В отношении несовершеннолетнего избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
"Предварительное следствие продолжается. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены экспертизы, заключения которых пока не получены", - отмечается в сообщении.