Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Աստանա Էքսպո 2017»-ի բացման արարողությանը 06/09/2017   20:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետություն ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան հյուրընկալող երկրի նախագահ Նուրսո
ւլթան Նազարբաևի, Աստանա այցելած այլ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ «Համագումարների» կենտրոնում ներկա է գտնվել «Ապագայի էներգիա» խորագիրը կրող «Աստանա Էքսպո 2017» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությանը: Մինչ այդ Նախագահ Սարգսյանը հյուրընկալվել է ցուցահանդեսային համալիրում, որտեղ մասնակից երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների արարողակարգային համատեղ լուսանկարահանումից հետո, այցելել է «Նուր-Ալեմ» կոչվող կենտրոնական տաղավար, որից միևնույն հեռավորության վրա տեղակայված են բոլոր ազգային տաղավարները:
Էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներին և «կանաչ» տեխնոլոգիաներին նվիրված ցուցահանդեսում մասնակից երկրները ներկայացնում են էներգախնայողության համաշխարհային լավագույն տեխնոլոգիաները, էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների օգտագործման բնագավառում առկա նորագույն մշակումները:

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия международной специализированной выставки «Астана Экспо-2017» 06/10/2017   00:34  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Республике Казахстан президент Армении Серж Саргсян 9 июня вечером вместе с президентом принимающей стороны Нурсултаном Назарбаевым, руководителями других посетивших Астану делегаций, в конгресс-центре присутствовал на официальной церемонии открытия международной специализированной выставки «Астана Экспо-2017» проходящий под девизом «Энергия будущего».
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства,  до этого президент Саргсян побывал в выставочном комплексе, где собрались руководители делегаций стран-участниц для протокольной совместной фотографии, после чего он посетил Центральный павильон «Нур Алем», на равном расстоянии от которого размещены все национальные павильоны.
На выставке, посвященной альтернативным источникам энергии и «зелёным» технологиям, страны-участницы представили лучшие мировые технологии энергосбережения, новейшие разработки в сфере использования источников альтернативной энергии.