Գեղարքունիքի մարզի դատարանի նախագահը կալանավորվել է 06/09/2017   11:30  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ Նախագահը համաձայնություն է տվել Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյանին կալանավորվելու վերաբերյալ՝ Արդարադատության խորհրդի առաջարկությանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննված գործերով առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդության և ինչպես դատական իշխանության, այնպես էլ` այլ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպքեր:
Քրեական գործով անցնում են Գեղարքունի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը, նույն դատարանի դատավոր Վանիկ Վարդանյանը, Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Ս.Շհոյանի, փաստաբան Էդվարդ Չինարյանը և մի շարք այլ անձինք:
Նախօրեին Հատուկ Քննչական ծառայությունն էլ տեղեկացրել էր, որ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործերի շրջանակներում Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Սևակ Շհոյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավել:
Դատախազին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` մեղադրյալի օգտին գործողություն կատարելու համար նրա ծնողներից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու համար և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
08:00 09/06/2017  |  ՄամուլԿալանավորվել են Գեղարքունիքի Ընդհանուր իրավա­սության դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյանն ու դատավոր Վանիկ Վարդան­յանը. «Հայկական ժամանակ»
13:22 08/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազը կալանավորվեց. ո՞վ է հաջորդը
12:59 08/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ Նախագահը Գեղարքունիքի մարզի դատավոր Վանիկ Վարդանյանին կալանավորելու վերաբերյալ համաձայնություն կտա՞
20:54 06/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«ճիշտը էդ ա». կաշառք վերցրած գումարը բաժանվել է 3 մասի՝ դատարանի նախագահի դատավորի և փաստաբանի միջև
14:28 06/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԺամանակն է, որ դատական համակարգից հեռացվեն հանուն «դեպուտատի», «կիսագողականի» և «լավ տղու» դատական ակտ կայացնող դատավորները
10:00 06/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱղմկոտ բացահայտում. կաշառքի գործով անցնում են դատավորներ, դատախազներ

Председатель суда Гегаркуникской области Армении взят под стражу 06/09/2017   11:51  |  Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, президент Армении дал согласие на предложение Совета правосудия об аресте председателя суда общей юрисдикции Гегаркуникской области Агвана Петросяна.
Кроме того, как отмечается в сообщении, добыто достаточно доказательств того, что за разъяснение решения по поводу недвижимости жительницы села Дзорагюх  З.Г. председатель суда общей юрисдикции Гегаркуникской области А.Петросян и судья того же суда В.Варданян получили от мужа вышеупомянутой гражданки при посредничестве его представителя взятку в размере 120 тысяч рублей(1.011.600). В результате судья В. Варданян вынес оговоренное, заведомо незаконное решение.
По подозрению в даче взятки задержаны жители Вардениса К.Г, М.Г, Г.Г. и посредник Э.Ч., которые дали признательные показания. По подозрению в пособничестве в даче взятки задержан житель Вардениса и водитель председателя суда общей юрисдикции Гегаркуникской области К.К. По подозрению в получении взятки задержан прокурор Гегуркуникской области С.Шхоян.
Накануне Специальная следственная служба Армении сообщила о привлечении прокурора Гегаркуникской области Севака Шхояна в качестве обвиняемого по делу о взяточничестве.
Прокурору предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311( Получение взятки в особо крупных размерах) УК Армении. Он взят под стражу.