6-րդ գումարման ԱԺ ղեկավարությունն այլեւս հայտնի է 05/17/2017   20:13  |  Քաղաքական
ՀՀԿ ԳՄ այսօրվա նիստում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար առաջարկել է ՀՀԿ-ական Արա Բաբլոյանի թեկնածությունը: Այս մասին նիստից հետո լրագրողներին ասել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ նշելով, որ ԱԺ փոխնախագահների պաշտոնների համար առաջադրվել են  Էդուարդ Շարմազանովի ու Արփինե Հովհաննիսյանի թեկնածությունները:
ՀՀԿ խմբակցությունը խորհրդարանում կգլխավոր դարձյալ Վահրամ Բաղդասարյանը, խմբակցության քարտուղար կլինի Գագիկ Մելիքյանը:
ՀՀԿ խորհուրդը միաձայն հաստատել է թեկնածությունները:
Շարմազանովը նաև նշեց, որ նորընտիր ԱԺ-ի առաջին նիստում  ՀՀԿ խմբակցությունը փոփոխություններ կառաջարկի ԱԺ կանոնակարգում՝  12 հանձնաժողովների թիվը 3-ով  կրճատելու համար։   9 հանձնաժողովից 6-ի նախագահ, ըստ Դոնթի բանաձևի, իրավունք կունենա առաջարկել ՀՀԿ-ն։ Ըստ այդմ՝ կառաջարկվեն ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ՝ Գագիկ Մինասյան, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի՝ Արմեն Աշտոյան, տնտեսական հարցերի՝ Խոսրով Հարությունյան, պետաիրավական հարցերի՝ Հրայր Թովմասյան, ներքին գործերի և անվտանգության՝ Կորյուն Նահապետյան, առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ Հակոբ Հակոբյան։

Стал известен руководящий состав нового парламента Армении 05/18/2017   09:28  |  Политика
Правящая Республиканская партия Армении выдвинет кандидатуру Ара Баблояна на пост спикера Национального собрания шестого созыва.Об этом журналистам 17 мая заявил пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов после заседания исполнительного органа РПА.
Кандидатуру Баблояна предложил президент Армении Серж Саргсян.
В вице-спикеры НС выдвинуты кандидатуры Эдуарда Шармазанова и Арпине Ованнисян, которые Совет РПА единогласно утвердил.
Шармазанов также сообщил, что главой и секретарем фракции РПА останутся Ваграм Багдасарян и Гагик Меликян.
Число парламентских комиссий сократится с 12 до 9. Согласно методу Д’Ондта, глав шести из девяти комиссий вправе предложить РПА. Исходя и этого, комиссию по финансово-бюджетным вопросам возглавит Гагик Минасян, по внешним сношениям – Армен Ашотян, по экономическим – Хосров Арутюнян, по государственно-правовым – Грайр Товмасян, по внутренним делам и обороне – Корюн Наапетян, по здравоохранению и социальным вопросам – Акоп Акопян.