Նոր Հաճնի բնակչի սպանությունը բացահայտվել է. սպանվածի համադասարանցու նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում 05/12/2017   15:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-որոնողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Նոր Հաճնի բնակիչ Վախթանգ Մարգարյանի սպանությունը, պարզվել  էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ։ Մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, Վախթանգ Մարգարյանի դին հայտնաբերվել է 2017 թվականի մարտի 28-ին՝ Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղի Ազատամարտիկների փողոցի թիվ 46 տան դիմաց կայանված «Հունդայի Սոնատա» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ՝ գլխի շրջանում հրազենային 2 վնասվածքով։
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ ՔԿ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ, 235-րդ հոդվածների հատկանիշներով, մշակվել քննչական պլան և իրականացվել մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական գործողություններ՝ Վ.Մարգարյանի սպանությունը բացահայտելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ տուժողը դեպքի օրը՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն քաղաքում հանդիպել է համադասարանցու հետ և միասին իր ավտոմեքենայով գնացել Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղ:  Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ Վ.Մարգարյանին կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածքները պատճառվել են համադասարանցու կողմից արձակված կրակոցների հետևանքով։
Քննիչը որոշում է կայացրել՝ տուժողի համադասարանցուն՝ 1971 թվականին ծնված տղամարդուն, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

СК Армении сообщил о раскрытии убийства жителя Нор Ачина, обвиняемый объявлен в розыск 05/12/2017 16:16 | Криминальная хроника
В результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по расследуемому следственным управлением Следственного комитета Армении уголовному делу, раскрыто убийство жителя Нор Ачина Вахтанга Маркаряна, установлены ряд обстоятельств, имеющих существенное значение для дела. Обвиняемый объявлен в розыск, сообщает пресс-служба СК Армении.
Тело Вахтанга Маркаряна с двумя огнестрельными ранениями в области голову было обнаружено в автомобиле марки “Hyundai Sonata”, припаркованном напротив дома на улице Азатамартикнери 46 в селе Нор Гехи Котайкской области.
В тот же день по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104(Убийство) и статьи 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств ) УК Армении. Был разработан следственный план и предприняты следственные и оперативно-розыскные действия, направленные на раскрытие убийства В. Маркаряна.
"В ходе предварительного следствия были добыты фактические данные о том, что потерпевший в день инцидента, в районе 12:00, в городе Нор Ачин Котайкской области встретился с одноклассником, вместе с которым на своей машине отправился в село Нор Гехи. Согласно добытым доказательствам, несовместимые с жизнью ранения В. Маркаряну были причинены вследствие произведенных его одноклассником выстрелов",-отмечается в сообщении.
Следователь принял решение привлечь одноклассника потерпевшего, мужчину 1971 года рождения, в качестве обвиняемого по признакам части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Он объявлен в розыск. Предварительное следствие продолжается.