Գազի բալոնի պայթյուն՝ Նուբարաշենում. երկու մարդ հոսպիտալացվել է. մեկի վիճակը ծանր է 05/09/2017   11:01  |  Արտակարգ պատահարներ
Մայիսի 8-ին` ժամը 22:17-ին, ԱԻՆ-ում ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Նուբարաշենի 11-րդ փողոցի տներից մեկում լսվել է պայթյունի ձայն, ինչի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել:
Դեպքի վայր են մեկնել Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ և արտակարգ իրավիճակների արձագանքման խմբերը և երկու մարտական հաշվարկ, որոնցից մեկն անհրաժեշտությունը վերանալու պատճառով վերադարձել է:
Պարզվել է, որ տներից մեկի խոհանոցում տեղի է ունեցել 5 կգ-ոց գազի բալոնից արտահոսք՝ բռնկմամբ և պայթյունով: Հրդեհը մարվել է տեղի ուժերով: Այրվել է երկու բազկաթոռ՝ մասնակի: Պայթյունի հետևանքով փլուզվել է խոհանոցի արտաքին պատը (12 քմ) և կախովի առաստաղից՝ 9 քմ հատված:
1964 թ. ծնված Ա. Ա.-ը և 1958 թ. ծնված Ս. Ս.-ը տարբեր աստիճանի այրվածքներով հոսպիտալացվել են «Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների հանրապետական գիտական կենտրոն», ուր մեկնել է Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ խումբը՝ հոգեբանական աջակցության բաժնի հրահանգչի գլխավորությամբ: Բժիշկներն Ա. Ա.-ի առողջական վիճակը գնահատել են բավարար, իսկ Ս. Ս.-ինը՝ ծանր:

В одном из домов в Ереване взорвался газовый баллон, есть пострадавшие 05/09/2017   11:14  |  Чрезвычайное просшествие
Чрезвычайное происшествие произошло накануне вечером в спальном районе Еревана.
Как сообщает МЧС Армении, 8 мая в 22:17 поступила информация о том, что в одном из домов на 11-й улице Нубарашена произошел взрыв с последующим возгоранием.
На место выехали оперативная группа Национального центра кризисного реагирования и группа реагирования на ЧС, а также два боевых расчета, один из которых не был задействован ввиду отсутствия необходимости.
Выяснилось, что на кухне одного из домов в результате утечки газа из пятикилограммового баллона произошло возгорание и взрыв.
Пожар был потушен местными силами. Частично сгорели два кресла. В результате взрыва обрушилась внешняя стена кухни (12 кв.м) и часть навесного потолка (9 кв.м).
С ожогами различной степени тяжести в Республиканский научный центр лучевой медицины и ожогов были доставлены А.А.( 1964 года рождения) и С.С. (1958 года рождения). Врачи оценивают состояние А.А. как удовлетворительное, а С.С. – тяжелое.