Ուսումնասիրվել է «Քաղաքացիական ակտիվիստ Դանիել Իոաննիսյանի կենսագրության ուշագրավ դրվագները» խորագրով հոդվածը և գործ հարուցվել 04/25/2017   14:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության  գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Դանիել Իոաննիսյանի անձնական և ընտանեկան գաղտնիք համարվող տեղեկությունները ապօրինի հավաքելու և լրատվության միջոցով տարածելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում ուսումնասիրվել է 2017թ. մարտին մամուլում հրապարակված «Քաղաքացիական ակտիվիստ Դանիել Իոաննիսյանի կենսագրության ուշագրավ դրվագները» խորագրով հոդվածը, որում առկա են Դանիել Իոաննիսյանի ընտանեկան կյանքին վերաբերող տեղեկություններ:
ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածն ամրագրում է մասնավոր և ընտանեկան կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիությունը, ըստ որի՝ յուրաքանչյուր ոք ունի իր մասնավոր և ընտանեկան կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության իրավունք:
Իսկ ՀՀ Սահմանադրության 34-րդ հոդվածը երաշխավորում է անձնական տվյալների պաշտպանությունը՝ արձանագրելով, որ  յուրաքանչյուր ոք ունի իրեն վերաբերող տվյալների պաշտպանության իրավունք, իսկ անձնական տվյալների մշակումը պետք է կատարվի բարեխղճորեն, օրենքով սահմանված նպատակով, անձի համաձայնությամբ կամ առանց այդ համաձայնության` օրենքով սահմանված այլ իրավաչափ հիմքի առկայությամբ:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում մարդու անձնական կամ ընտանեկան կյանքի մասին տեղեկություններն առանց նրա համաձայնության օգտագործելու, հավաքելու, նաև ԶԼՄ-ներով տարածելու համար, իսկ վերոնշյալ հոդվածում առերևույթ հրապարակվել են քաղաքացիական ակտիվիստի ընտանեկան կյանքին վերաբերող տեղեկություններն առանց նրա համաձայնության՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 144-րդ հոդվածով։
Ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
18:03 23/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔԿ-ն քրեական գործ է հարուցել Դանիել Իոաննիսյանի ընտանեկան կյանքին վերաբերող տեղեկությունները հրապարակելու համար
17:23 14/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բարև Երևան» դատապարտում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի հանդեպ կազմակերպած հետապնդումը. հայտարարություն
17:49 13/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴանիել Իոաննիսյանի դեմ դատական գործ սկսելը հասարակությանն ուղղված նախազգուշացում է
13:36 13/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը՝ Դանիել Իոաննիսյանի դեմ ներկայացված հայցերի մասին
16:50 12/04/2017  |  Քաղաքացիական իրավունքՀԿ-ի դեմ 30 դպրոցների տնօրենների հայցը ահաբեկել քաղհասարակության ներկայացուցիչներին. Իրավապաշտպաններ
20:32 10/04/2017  |  Վարչական իրավունքԴպրոցների ու մանկապարտեզների տնօրեններն առանձին-առանձին հայցեր են ներկայացրել Դանիել Իոաննիսյանի դեմ

Уголовное дело заведено по факту публикации сведений о семейной жизни гражданского активиста 04/25/2017   17:02  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту незаконного сбора сведений, считающихся тайной частной и семейной жизни Даниела Иоаннисяна, и их распространения посредством СМИ. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
В производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА была изучена статья под заголовком “Примечательные подробности биографии гражданского активиста Даниела Иоаннисяна”, в которой наличествуют данные, касающиеся семейной жизни Даниела Иоаннисяна.
Статьей 31 Конституции РА закреплена неприкосновенность частной и семейной жизни, чести и доброго имени, согласно которой каждый имеет право на неприкосновенность своей частной и семейной жизни, чести и доброго имени.
А статья 34 Конституции РА гарантирует защиту персональных данных и гласит о том, что каждый имеет право на защиту касающихся его данных, а обработка персональных данных должна производиться добросовестно, с установленной законом целью, с согласия лица или без такого согласия — при наличии установленного законом иного правомерного основания.
С учетом того, что Уголовный кодекс РА предусматривает уголовную ответственность за использование, сбор и распространение через СМИ сведений о частной или семейной жизни человека без его согласия, а в вышеупомянутой статье, предположительно, были опубликованы сведения, касающиеся семейной жизни гражданского активиста без его согласия, Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по статье 144 Уголовного кодекса РА.
"Предпринимаются активные следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полное исследование всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.