Դինքի սպանության գործով երկու ենթասպա է կալանավորվել 04/13/2017   12:07  |  Միջազգային լրահոս
Պոլսահայ մտավորական, լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության գործի հետաքննության շրջանակում Ստամբուլի ժանդարմերիայի հետախուզական բաժնի ձերբակալված երկու ենթասպա կալանավորվել է։ Այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Ինչպես փոխանցում է Արմենպրեսը՝ ենթասպաները կալանավորվել են «մտադրված սպանության», «զինված ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու» և «սահմանադրական կարգը վերացնելու փորձ անելու» մեղադրանքներով:
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-­ին`խմբագրության առջև նրա վրա կատարված զինված հարձակման հետևանքով:
2012 թվականի հունվարի 17-­ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, իսկ սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման:
2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5­րդ դատարանը որոշում է կայացրել Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից:
Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին առաջադրվել է «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի այդ, որոշումներ են ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:
18:42 21/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴինքի սպանության գործով ձերբակալվել է 6 հոգի
18:44 24/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի մահվան 10-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Վիեննայում
19:05 20/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Կիրակոսյանի հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում՝
13:06 20/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված երեկո Ստոկհոլմում
17:45 19/01/2017  |  Միջազգային լրահոսՔուրդ կուսակցապետը բանտից նամակ է հղել Դինքի մահվան տարելիցի կապակցությամբ
17:25 29/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով ցուցմունք են տվել հետախուզության բաժնի աշխատակիցները
13:57 18/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքին սպանողը հրաժարվում է ցուցմունք տալ
16:23 26/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով մեղադրյալը ոստիկանապետ է նշանակվել
16:02 09/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի մարդասպանին ոստիկանները որպես հերոս էին դիմավորում. հայտնվել է տեսագրությունը (Տեսանյութ)
14:51 13/08/2016  |  Միջազգային լրահոսՀրանտ Դինքի գործով ձերբակալված ժանդարմների թիվը Թուրքիայում հասել է 10-ի

Двое прапорщиков стамбульской жандармерии взяты под стражу по делу об убийстве Гранта Динка 04/13/2017   12:32  |  Международные новости
Двое прапорщиков отдела угрозыска стамбульской жандармерии, задержанных в рамках дела об убийстве учредителя и редактора издаваемой в Турции армянской газеты "Акос" Гранта Динка, заключены под стражу, передает “Арменпресс” со ссылкой на агентство “Анадолу”.
Прапорщики были взяты под стражу по обвинению в  “умышленном убийстве”, “членстве в вооруженной террористической группировке” и “попытке свержения конституционного строя”.
Напомним, главный редактор “Акос”, один из лидеров армянской диаспоры Грант Динк был убит 19 января 2007 года. Решением суд от 17-го января 2012 года организатор убийства Динка Ясин Хаял был приговорен к пожизненному заключению, а исполнитель преступления Огюн Самаст – к 22 годам лишения свободы.
В октябре 2014 года стамбульский 5-й суд по тяжким преступлениям принял решение начать с нуля судебный процесс по делу об убийстве Динка.
На этот раз всем обвиняемым было предъявлено обвинение “в создании и управлении преступной группой или в ее членстве”. Кроме того, были приняты решения в связи с  возбуждением судебных дел в отношении 9 чиновников, занимавших высокие посты во время убийства Динка, в том числе в отношении  бывшего начальника полиции Стамбула Джелалетына Джерраха.