Կքննարկվի Ավետիսյանների սպանության գործով ՄԻԵԴ դիմելու հնարավորությունը. Արամազդ Կիվիրյան 04/08/2017   13:20  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով տուժող կողմի քաղհայցն առանց քննության թողնելու Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ ներկայացված վճռաբեկ բողոքի հետ կապված առայժմ որևիցե նորություն չկա: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը: «Սպասում ենք որոշմանը, չնայած, անկեղծորեն ասած, ենթադրում եմ, որ Վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունի այս գործը»,- ասաց փաստաբանը:
Արամազդ Կիվիրյանը միաժամանակ նշեց, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու հիմքեր կան, հնարավոր է, որ տուժող կողմը կդիմի Սահմանադրական դատարան, բնականաբար, նաև հետագայում կքննարկվի Եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորությունը:
Արամազդ Կիվիրյանը նշեց նաև, որ իրենց վճռաբեկ բողոքն ավելի վաղ վերադարձվել էր այն պատճառաբանությամբ, որ վճռաբեկ բողոքը չի ուղարկվել տուժողների իրավահաջորդների այլ ներկայացուցիչներին:
Փաստաբանն ընդգծեց, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված չէ, որ բողոքը պետք է ուղարկել տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներին: Բացի այդ, պարզաբանեց Արամազդ Կիվիրյանը, քանի որ տվյալ դեպքում ինքն է ներկայացնում տուժողների բոլոր իրավահաջորդներին, իրապես ստացվում է, որ «ես ինքս ինձ եմ ուղարկում իմ ներկայացրած բողոքը»: Սակայն զուտ այն բանի համար, որպեսզի այդ հարցը հետագայում չշահարկվի, բողոքն ուղարկվել է նաև տուժողների իրավահաջորդների մյուս ներկայացուցիչներին և կրկին ներկայացվել վճռաբեկ բողոք, որպեսզի այս հանգամանքը հիմք չհանդիսանա գործը չքննելու համար:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Արամազդ Կիվիրյանը Վերաքննիչ քրեական դատարան ներկայացրած բողոքում խնդրել էր վերացնել 27.05.2016թ. ներկայացված քաղաքացիական հայցն ընդունելուց հրաժարվելու վերաբերյալ ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և տուժողների իրավահաջորդների քաղաքացիական հայցն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության` ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջի մասին, համարել վարույթ ընդունված:
Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ներկայացված քաղհայցում տուժողների իրավահաջորդներն ու նրանց ներկայացուցիչները պահանջում են հատուցել կյանքի իրավունքի խախտման հետևանքով հասցված բարոյական վնասը՝ ընդհանուր առմամբ 450 հազար եվրոյի չափով:
Բողոքն առանց քննության թողնելու Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Արամազդ Կիվիրյանը բողոքարկել է ՎՃռաբեկ դատարան: Բողոքում փաստաբանը հիմնավորում է, որ տվյալ դատական ակտը ենթակա է բողոքարկման, ընդ որում հենց Սահմանադրական դատարանի կողմից արտահայտված դիրքորոշման հիման վրա:
ՍԴ-ն, մասնավորապես, իր արտահայտած դիրքորոշմամբ սահմանել է, թե որոնք են համարվում բողոքարկվող դատական ակտերը, իսկ որոնք հետաձգված բողոքարկվող դատական այտերը, այսինքն՝ այն դատական ակտերը, որոնք բողոքարկվում են ընդհանուր վճռի կամ դատավճռի հետ միասին:
Մեր հետ հարցազրույցում ավելի վաղ Արամազդ Կիվիրյանը նշել էր, որ ՍԴ որոշման տրամաբանությունից հետևում է, որ առաջին ատյանի հիշյալ որոշումը կարող է բողոքարկվել անմիջականորեն՝ դատարանի մատչելիության սկզբունքին համապատասխան:
Արամազդ Կիվիրյանը միաժամանակ գտել էր, որ քաղաքացիական հայցը քրեական գործի վարույթում պետք է քննվի, քանի որ կա փոխկապակցվածություն քրեական գործի ու քաղաքացիական հայցի միջև և տվյալ դեպքում հենց այդ վարույթում քննելը ավելի ողջամիտ կլիներ՝ արդար դատաքննության իրավունքի տեսակետից:

Будет рассмотрена возможность обращения в ЕСПЧ по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри - Арамазд Кивирян 04/08/2017   14:40  |  Возмещение морального ущерба
Каких-либо новостей по поводу кассационной жалобы на решение Апелляционного суда, оставившего без рассмотрения гражданский иск потерпевшей стороны по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри, нет. Об этом “Фактинфо” сообщил представитель правопреемников потерпевших, адвокат Арамазд Кивирян.
“Ждем решения, хотя, честно говоря, полагаем, что Кассационный суд не примет это дело к своему производству”, - сказал адвокат.
При этом Арамазд Кивирян заявил о наличии оснований для обращения в Конституционный суд.
По его словам, потерпевшая сторона, возможно, обратится в КС, а в дальнейшем может быть рассмотрена возможность обращения в Европейский суд.
Представитель правопреемников потерпевших Арамазд Кивирян в поданной в Апелляционный суд жалобе требовал отменить решение суда первой инстанции Ширакской области Армении от 27 мая 2016 года об отклонении гражданского иска и признать принятым к производству гражданский иск правопреемников потерпевших к РФ с требованием о возмещении нематериального вреда.
В гражданском иске против РФ потерпевшая сторона требует выплаты компенсации в размере 450 тыс. евро в качестве возмещения нематериального ущерба. Арамазд Кивирян обжаловал решение Апелляционного суда в кассационном порядке.
Адвокат, в частности, поясняет, что данный судебный акт подлежит обжалованию, причем, основанием для этого служит высказанная Конституционным судом позиция.
КС, в частности, своей позицией определил судебные акты, которые подлежат обжалованию, а также отложенные оспариваемые судебные акты, то есть, судебные акты, которые оспаривают вместе с общим решением или приговором.
Ранее в интервью  “ФактИнфо” Арамазд Кивирян отметил, что,  исходя из логики решения КС, следует, что упомянутое решение суда первой инстанции может быть обжаловано непосредственно в соответствии с принципом доступности судебной защиты. Арамазд Кивирян в то же время считает, что гражданский иск должен рассматриваться в производстве уголовного дела ввиду наличия взаимосвязи между уголовным делом и гражданским иском, и в данном случае, по его словам, было бы разумно рассматривать его в этом производстве -  с точки зрения права на справедливое судебное разбирательство.