Կառավարման համակարգի փոփոխությունը չի ազդի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա. ՀՀ Նախագահ 03/15/2017   11:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի կարծում, որ կառավարման համակարգի փոփոխությունը կազդի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, նման հայտարարությամբ ՀՀ Նախագահը հանդես եկավ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում` պատասխանելով ուսանողներից մեկի հարցին:
«Անկախ կառավարման համակարգից` պետությունները վարում են իրենց արտաքին քաղաքականությունը: Կարծում եմ, որ կառավարումը կդառնա արդյունավետ: Կարծում եմ, որ քաղաքացիական հասարակությունն ավելի արագ կզարգանա, քաղաքական կուսակցությունները Սահմանադրությամբ կունենան անխոչընդոտ գործունեության երաշխիքներ»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը հիշեցրեց, որ նախկինում ևս Հայաստանում եղել է ոչ թե կառավարման նախագահական համակարգ, այլ՝ կիսանախագահական, ինչը խանգարում է արդյունավետ կառավարմանը և անվտանգության ապահովմանն այն դեպքում, երբ Նախագահն ու խորհրդարանական մեծամասնությունը պատկանում են տարբեր քաղաքական հոսանքների կամ կուսակցություններին:
«Այդ պատճառով էլ մենք կարծեցինք, և ժողովուրդն էլ մեզ աջակցեց, որ պատասխանատվությունը պետք է լինի այնտեղ, որտեղ իրավունքն է: Չի կարող մի պետական պաշտոնյա` լինի դա նախագահ, թե վարչապետ, պատասխան տալ այն հարցերի համար, որոնց լուծման հարցում ինքը ռեսուրսներ չունի: Այդ պատճառով էլ կարծում եմ, որ Հայաստանի ժողովրդի համար դա այսօր շատ ընդունելի կառավարման համակարգ է:
Չնայած կարելի է բերել տարբեր օրինակներ` և՛ նախագահական կառավարման համակարգում են մեծ հաջողությունների հասնում, ինչպես դա եղել է ԱՄՆ-ում, և՛ խորհրդարանականում, ինչպես Գերմանիայում և այլ եվրոպական երկրներում»,- ամփոփեց Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարը:
Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին։ Նոր սահմանադրության ընդունմամբ Հայաստանի Հանրապետությունը անցել է կառավարման խորհրդարանական համակարգի:
18:39 14/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ հաջողվել է ստեղծել պայմաններ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրական գործընթացի համար.Սերժ Սարգսյան

Изменение системы правления не отразится на внешней политике Армении – президент Серж Саргсян 03/15/2017   11:40  |  Лента новостей
Изменение системы правления не отразится на внешней политике Армении, заявил глава армянского государства Серж Саргсян, отвечая на интересующие студентов МГИМО вопросы.
“Независимо от системы правления, государства ведут свою внешнюю политику. Думаю, управление станет более эффективным. Преобразования, которые мы сегодня реализуем, через год приведут нас к формированию полноценной парламентской формы правления, более активной и конституционно защищенной роли политической оппозиции, формированию более транспарентной и эффективной системы управления”,- приводит слова президента Армении “Арменпресс”.
Серж Саргсян напомнил, что раньше в Армении действовала не президентская, а полупрезидентская форма правления, что мешает эффективному управлению и обеспечению безопасности в условиях, когда президент и парламентское большинство принадлежат к разным политическим течениям или партиям.
“По этой причине мы подумали – и народ нас поддержал, что ответственность должна быть там, где находится право. Не может чиновник – будь то президент или премьер-министр, быть ответственным за вопросы, для решения которых он не обладает ресурсами. По этой причине мы полагаем, что сегодня парламентская форма правления является приемлемой для народа Армении, несмотря на то, что можно привести немало примеров успешного президентского правления – в США, и парламентского – в Германии и других европейских странах”,- резюмировал Серж Саргсян.