ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հորդորել Է անհապաղ վերսկսել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունները 02/28/2017   10:48  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն անհանգստացած Է ղարաբաղյան հակամարտության գոտու իրադրության սրումից, ինչպես նաեւ հորդորում Է պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ անհապաղ վերսկսել առարկայական բանակցությունները:
Այդ մասին փետրվարի 27-ին լրագրողներին հայտարարել Է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Մենք անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով նոր բախումների վերաբերյալ հաղորդագրություններից»,- ասել Է նա, նշելով, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը պաշտպանում Է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, որոնք ուղղված են «լարվածության վտանգավոր մակարդակի իջեցմանը եւ իրադրության հետագա Էսկալացիայի կանխմանը»:
Դյուժարիկի խոսքով՝ համաշխարհային կազմակերպության վարչական ղեկավարը «հորդորում Է կողմերին ձեռնպահ մնալ ցանկացած այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են վնասել հրադադարի վերաբերյալ համաձայնագրին, եւ անհապաղ վերսկսել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը միտված առարկայական բանակցությունները»:

Генсек ООН призвал к немедленному возобновлению переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта 02/28/2017   11:27  |  Карабахский конфликт
Генеральный секретарь ООН Антонио Гуттериш обеспокоен обострением ситуации в зоне карабахского конфликта. Об этом в понедельник заявил журналистам официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик.
Дюжаррик отметил, что генсек ООН призывает соблюдать режим перемирия и немедленно возобновить  предметные переговоры.
“Мы обеспокоены сообщениями о новых столкновения на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе”,- заявил он, отметив, что генеральный секретарь ООН поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые направлены  на “снижение опасного уровня напряженности и предупреждение дальнейшей эскалации ситуации”.
По словам Дюжаррика, генсек ООН призывает стороны воздержаться от любых действий, которые могут навредить соглашению о перемирии и немедленно возобновить предметные переговоры, нацеленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.