Հրատապ է համարվել իրավական անվտանգության հայեցակարգի մշակումը 02/21/2017   19:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Օրակարգի շրջանակներում ՀՀ ՍԴ նախագահ, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Անվտանգության խորհրդին հաղորդում է ներկայացրել երկրում իրավական անվտանգության երաշխավորման, սահմանադրական բարեփոխումների օրենսդրական ապահովման հիմնախնդիրների և վերոնշյալ մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի գործունեության մասին:
Գագիկ Հարությունյանն իր զեկույցում իրավական անվտանգության երաշխավորման խնդիրը կարևոր և հրատապ է համարել իրավական պետության կայացման ուղի ընտրած բոլոր երկրների համար և միջազգային փորձի համակողմանի ուսումնասիրության հիման վրա ներկայացրել այն սկզբունքային մոտեցումները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ մեր երկրի իրավական անվտանգության հայեցակարգի մշակման և իրացման համար: Ընդգծելով, որ այս հարցին նման համընդգրկուն մոտեցում ցուցաբերվում է առաջին անգամ, խորհրդակցական խորհրդի նախագահը նշել է, որ հետագա քայլերը մեծապես կնպաստեն Հայաստանում սահմանադրական ժողովրդավարության կայուն երաշխիքների ստեղծմանը:
Սահմանադրության փոփոխություններով անվանականորեն սահմանված և ընդունման, փոփոխման կամ լրացման ենթակա օրենքների մշակման ու ընդունման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված, ինչպես նաև սահմանված ժամանակացույցի համաձայն դեռևս իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկումից հետո Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
ԱԱԽ նիստի օրակարգի երկրորդ հարցի շրջանակներում ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացրել 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների տեխնիկական սարքավորումներով ապահովման նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ:

Президент Армении обсудил с членами Совбеза вопрос технического обеспечения парламентских выборов 02/22/2017   00:05  |  Актуальная тема
Президент Армении, член Совет национальной безопасности РА Серж Саргсян накануне созвал заседание Совета нацбезопасности.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в рамках повестки заседания председатель Конституционного суда Армении, председатель Специализированного консультативного совета по содействию правовому обеспечению конституционных реформ при президенте Армении Гагик Арутюнян представил Совету нацбезопасности вопросы, связанные с гарантией правовой безопасности в стране, законодательным обеспечением конституционных реформ, а также с деятельностью отмеченного Специализированного консультативного совета.
В своем докладе Гагик Арутюнян назвал проблему, связанную с гарантией правовой безопасности, крайне важной и актуальной для всех стран, которые избрали путь становления правового государства. Председатель Конституционного суда Армении на основе всестороннего изучения международного опыта также представил принципиальные подходы, которые могут послужить основой для разработки и реализации концепции правовой безопасности РА. Подчеркнув, что к данному вопросу впервые применяется подобный комплексный подход, председатель Специализированного консультативного совета по содействию правовому обеспечению конституционных реформ отметил, что дальнейшие шаги в значительной степени поспособствуют созданию стабильных гарантий конституционной демократии в Армении.
После обсуждения доклада касательно реализации законодательных изменений, исходящих из реформированной Конституции, президент Армении дал ряд поручений.
В рамках второго вопроса повестки заседания Совета национальной безопасности РА министр-руководитель Аппарата правительства Армении Давид Арутюнян представил сведения относительно подготовительных работ по обеспечению техническим оборудованием на предстоящих  2 апреля с.г. парламентских выборах.