2016 թվականին լավագույն ստորաբաժանումն ու քննիչն արժանացան մրցանակների 02/21/2017   18:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 21-ին տեղի է ունեցել ՀՀ քննչական կոմիտեի կոլեգիայի ընդլայնված նիստ, որը վարել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։ Քննարկվել են 2016 թվականին կատարված աշխատանքները, վերլուծվել բացասական և դրական ցուցանիշները։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Տարվա աշխատանքների վերլուծությունների արդյունքում որոշվել են լավագույն ցուցանիշներ ապահոված ստորաբաժանումն ու քննիչը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի տարվա ստորաբաժանում և տարվա քննիչ ճանաչելու կարգը և պայմանները հաստատվել է ՀՀ քնչական կոմիտեի Նախագահի՝ 2015 թվականի հունիսի 11-ի թիվ 56-Լ հրամանով։ Ստեղծվել է հանձնաժողով՝ բաղկացած 8 անդամից։
Հանձնաժողովը ղեկավարում է  ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալը, իսկ կազմում ընդգրկված են տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետը, կազմակերպական-վերլուծական բաժնի պետը, ներքին անվտանգության վարչության պետը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետը, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վերահսկողության և քրեական գործերի քննության աջակցության վարչության պետը և Կոմիտեի նախագահի կողմից ներկայացված Կոմիտեի 2 ծառայող։
«Տարվա ստորաբաժանում» անվանակարգի համար հանձնաժողովին էր ներկայացվել 4, իսկ «Տարվա քննիչ»-ի համար՝ 9 թեկնածություն։
Քննարկելով թեկնածություններից յուրաքանչյուրի կողմից քննված քրեական գործերի և նախապատրաստված նյութերի ցուցանիշներն ու արդյունքները՝ հանձնաժողովը  քվեարկությամբ «Տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչել ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչությանը, իսկ «Տարվա քննիչ»՝ ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն քննչական բաժնի ավագ  քննիչ Սուրեն Մանուկյանին. վերջիններս, ինչպես նաև տարվա ընթացքում լավագույն ցուցանիշներ արձանագրած մի շարք այլ աշխատակիցներ պարգևատրվեցին գերատեսչական պարգևներով։
Շնորհավորելով խրախուսվողներին՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը շնորհակալություն հայտնեց բարեխիղճ աշխատակիցներին՝ իրենց ամենօրյա գործունեությամբ արդարադատության իրականացմանը նպաստելու համար։ Միաժամանակ Ա.Հովսեփյանը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ 2015 թվականի արդյունքներով «լավագույն ստորաբաժանում» ճանաչված Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունը 2016 թվականին ևս շարունակել է արդյունավետ աշխատանքը, պահպանել դրական ցուցանիշները և հույս հայտնեց, որ այսօրինակ պարգևատրումները կնպաստեն, որ տարածքային ստորաբաժանումներն առավել հետևողական և բարեխիղճ վերաբերմունք դրսևորեն դատավարական իրենց լիազորությունների իրականացմանը՝ այդպիսով նպաստելով ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեության նկատմամբ հանրային վստահության զարգացմանը։
Արձանագրելով, որ նախորդ տարում  եղել են նաև վատ աշխատանքի և  խախտումների համար պատասխանատվության ենթարկված ծառայողներ, ՔԿ նախագահն ընդգծեց. «Վստահ եմ, որ այդ անձինք անհրաժեշտ հետևություններ կանեն, կգիտակցեն իրենց դատավարական կարգավիճակի ամբողջ պատասխանատվությունը արդարադատության իրականացման գործում, կապահովեն քրեական գործերով օբյեկտիվ իրականության բացահայտումը և անշեղ կկիրառեն օրենքը»: Ապա նաև հավաստիացրեց, որ բարեխիղճ աշխատակիցները մշտապես կգտնվեն հոգածության ներքո, իսկ կարգազանցները կհեռացվեն համակարգից։

В СК Армении наградили победителей в номинациях “Лучший следователь” и “Лучшее подразделение” 2016 года 02/21/2017   18:45  |  Лента новостей
21-го февраля состоялось расширенное заседание коллегии Следственного комитета Армении, которое вел председатель СК РА Агван Овсепян. Обсуждались проведенные в 2016 году работы, проанализированы негативные и положительные показатели.
Как сообщает пресс-служба ведомства, по итогам анализа осуществленной за год деятельности определены подразделение и следователь, обеспечившие лучшие показатели.
Порядок и условия определения лучшего подразделения и лучшего следователя Следственного комитета РА утверждены приказом №56-Լ председателя Следственного комитета РА от 11-го июня 2015 года. Создана комиссия в составе 8 членов.
Комиссией руководит заместитель председателя СК РА, а в ее состав входят начальник Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений, начальник Управления внутренней безопасности, начальник следственного управления по городу Ереван, начальник Управления по контролю и содействию в расследовании уголовных дел Главного военного следственного управления и двое служащих Комитета, представленных председателем СК.
В номинации “Лучшее подразделение года” Комиссии были представлены 4 кандидата, а в номинации “Лучший следователь года” – 9 кандидатов.
Комиссия, рассмотрев показатели и результаты расследованных каждым из кандидатов дел и подготовленных ими материалов, признала по итогам голосования лучшим подразделением следственное управление СК РА по Араратской области, а лучшим следователем – старшего следователя следственного отдела по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по городу Ереван Сурена Манукяна: последний и еще ряд сотрудников, добившихся за год лучших показателей, были награждены ведомственными наградами.
Поздравив награжденных, председатель СК РА Агван Овсепян выразил сотрудникам благодарность за то, что они своей ежедневной деятельностью способствуют отправлению правосудия. В то же время А. Овсепян с удовлетворением констатировал, что признанное по итогам 2015 года лучшим  подразделением следственное управление по Котайкской области и в 2016-м году продолжало эффективно работать, поддерживая положительные показатели. Он выразил надежду на то, что подобные поощрения будут способствовать проявлению территориальными подразделениями более последовательного и добросовестного отношения к исполнению своих процессуальных полномочий, тем самым способствуя развитию доверия общества к деятельности Следственного комитета РА.
Констатировав также наличие в прошлом году служащих, привлеченных  к ответственности за плохую работу и нарушения, председатель СК подчеркнул: “Уверен, что эти лица сделают необходимые выводы, осознают всю ответственность своего процессуального статуса в деле отправления правосудия, обеспечат установление объективной истины по уголовным делам и будут неукоснительно применять закон”.
Он также заверил, что добросовестные сотрудники  будут постоянно находиться под опекой, а нарушители уволены из системы.