Ուժի կիրառումը միայն նոր տառապանքներ կբերի և կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից. Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը 02/17/2017   11:13  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մյունխենում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Ռիչարդ Հոգլանդը հայտարարություն են տարածել։ Հանդիպումը արտգործնախարարների հետ կայացել է և առանձին, և երկուսի հետ միասին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ համանախագահները նախարարների հետ քննարկել են շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա, և պատերազմը ճանապարհ չէ։ Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել, ինչպես նաև իրենց հանրային ելույթներում հանրությանը նախապատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի։
Բացի այդ, համանախագահները նաև կողմերին կոչ են արել խստագույնս պահպանել 1994-95 թվականների հրադադարի ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագիրը, որը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հիմքն է:
Համանախագահները կողմերին հիշեցրել են 2011-ի մայիսին Դովիլում իրենց երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունը՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն նոր տառապանքներ ու ավերածություններ կբերի եւ կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Համանախագահները մտքեր են փոխանակել 2016-ին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ, ինչը նպատակ ունի կայունացնել իրավիճակը շփման գծում։
Համանախագահները նախարարների հետ հանդիպմանը ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է մեծ ճկունություն ցուցաբերել ու վերականգնել համընդգրկուն բանակցություները՝ հակամարտության երկարատեւ լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար։
Համանախագահները ընդունում են, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ադրբեջանցի զինծառայողի դին վերադարձնելու վերջին որոշումը օգտակար եւ մարդասիրական ժեստ էր:
Նախարարները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ խստորեն հետեւել իրենց միջազգային հումանիտար պարտավորություններին:
Համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ անդրադարձել են նաեւ Արցախում կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին: «Համանախագահները տեղյակ են, որ, այսպես կոչված, սահմանադրական հանրաքվեն նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղում անցկացնել 2017 թվականի փետրվարի 20-ին: Թեեւ համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունները սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկում են որպես հանրային կյանքի կազմակերպման ձեւ, նրանք ընդգծում են, որ ոչ մի երկիր, այդ թվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, չեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ, ինքնիշխան պետություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Ըստ այդմ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նշել են, որ չեն ընդունում հանրաքվեի արդյունքները՝ որպես ԼՂ իրավական կարգավիճակի վրա ազդող: Նրանք ընդգծել են, որ այդ արդյունքները չեն կարող կանխորոշել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացող բանակցությունների արդյունքը, որը կարող է բերել հակամարտության տեւական եւ խաղաղ կարգավորման:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по итогам переговоров с главами МИД Армении и Азербайджана 02/17/2017 11:46 | Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением по итогам прошедших накануне в Мюнхене как двусторонних, так и совместных встреч с главами МИД Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым по карабахскому урегулированию.
Во встрече принял также участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили с главами внешнеполитических ведомств двух стран текущую ситуацию на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, а также на армяно-азербайджанской границе.
В заявлении отмечается, что сопредседатели вновь подчеркнули безальтернативность мирного урегулирования карабахского конфликта, отметив, что война не является вариантом решения. Посредники призвали стороны проявлять сдержанность на местах, а в своих публичных заявлениях готовить свое население к миру, а не к войне.
Кроме того, сопредседатели также призвали стороны строго соблюдать соглашения о прекращении огня от 1994-95 гг., которые лежат в основе прекращения военных действий.
Посредники напомнили о совместных заявлениях президентов стран-сопредседателей МГ в мае 2011 года в Довиле, подчеркнув, что применение силы обернется новыми страданиями и разрушениями и будет осуждено международным сообществом.
Сопредседатели обменялись мнениями относительно реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году договоренностей, нацеленных на стабилизацию ситуации в зоне конфликта.
Сопредседатели обратили внимание министров на необходимость проявления большей гибкости и скорейшего возобновления всеобъемлющих переговоров по достижению прочного урегулирования.
Сопредседатели признали, что недавнее решение армянских властей передать тело азербайджанского военнослужащего было полезным гуманитарным жестом.
Министры подтвердили свою приверженность строго соблюдать свои международные гуманитарные обязательства.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своем заявлении коснулись также предстоящего конституционного референдума в Арцахе.
“Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в курсе, что в Нагорном Карабахе 20 февраля 2017 года планируется проведение так называемого конституционного референдума. Несмотря на то, что посредники отмечают, что де-факто власти Нагорного Карабаха рассматривают использование такой процедуры как попытку организовать общественную жизнь своего населения, однако вновь подчеркивают, что ни одна из стран, в том числе Армения и Азербайджан, не признают Нагорный Карабах в качестве независимого и суверенного государства. Соответственно, сопредседатели не принимают результаты намеченного на 20-е февраля референдума как затрагивающие правовой статус Нагорного Карабаха”, - отмечается в заявлении МГ ОБСЕ.
Сопредседатели также подчеркивают, что “итоги референдума не могут предрешить окончательный статус Нагорного Карабаха или исход текущих переговоров, который может привести к достижению прочного и мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта".