Ինչպե՞ս է 30 օրական երեխան գանգի կոտրվածք ստացել 02/16/2017   15:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ 30 օրական երեխայի մահվան հանգամանքները պարզելու  ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017թ. փետրվարի 10-ին՝ ժամը 05:05-ին, շտապօգնության կայանից  ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի բնակարաններից մեկում  հանկարծամահ է եղել  30 օրական տղա երեխա: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն , դիակի զննությամբ փորձագետները հայտնաբերել են գանգի կոտրվածք։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում նույն օրը հարուցվել է քրեական՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով (ծանր մարմնական վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ): Երեխան ճանաչվել է տուժող, հարցաքննվել են երեխայի ծնողները, հարազատները, բուժաշխատողները։
Նախնական քննության տվյալներով՝  երեխայի մայրը ծննդաբերել է 2017թ. հունվարի 10-ին, իսկ  ծննդատնից դուրս գրվել հունվարի 18-ին։ Ըստ բժիշկների՝ նորածնի մոտ նկատվել էր գլյուկոզայի նվազեցում և մաշկի դեղնության ինտենսիվացում, ուստիև՝ համապատասխան բժշկական օգնություն են ցուցաբերել նրան։
Հարազատների ցուցմունքների համաձայն՝ դուրս գրվելու ժամանակ  փոքրիկի գլխի հետևի ձախ կողմում նկատել են անհարթություն, սակայն կարևորություն չեն տվել՝ մտածելով, որ նա 8 օր շարունակ գտնվել է բժիշկների հսկողության ներքո։ Հարազատները հայտարարել են, որ երեխան տանը վայր չի ընկել, գլուխը որևէ տեղ պատահաբար չի դիպել։  Բժիշկները ևս իենց ցուցմունքներում բացառել են նորածնի՝ բաժանմունքում գտնվելու ընթացքում մարմնական վնասվածք ստանալու հանգամանքը։
Քննությամբ պարզվել է, որ նորածնի հարազատները, դուրս գրվելուց հետո, նրան բժշկական հետազոտման են տարել երկու այլ բժշկական կենտրոն։ Քննիչի որոշմամբ՝ այդ երկու բժշկական կենտրոններից առգրավվել են երեխայի վերաբերյալ բոլոր բժշկական փաստաթղթերը, իսկ ծննդատնից՝ ծննադաբերության, նորածնի զարգացման պատմագիրը, հղիի և ծննդկանի անհատական քարտը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում երեխայի մահվան պատճառները, ծանր մարմնական վնասվածքն ստանալու հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства смерти 30-дневного младенца, у которого выявили перелом черепа 02/16/2017 15:51 | Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств смерти младенца в возрасте 30 дней.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 10-го февраля 2017 года в 05:05 из подстанции “Скорой помощи” поступила информация о том, что в одной из квартир в Ереване скоропостижно скончался мальчик в возрасте 30 дней. Была назначена судебно-медицинская экспертиза. При осмотре тела ребенка эксперты выявили перелом черепа.
"По данному факту следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк следственного управления СК РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего). Ребенок признан потерпевшим. Допрошены родители младенца, его родственники, медработники. По данным предварительного следствия, мать ребенка родила 10-го января 2017 года, а из больницы выписалась 18-го января. По словам врачей, у новорожденного наблюдались снижение уровня глюкозы и усиление появившейся на коже желтизны; ему была оказана соответствующая медицинская помощь.", - говорится в сообщении.
Согласно показаниям родственников, во время выписки на затылке младенца слева была замечена шероховатость, однако они не придали этому значение, поскольку он на протяжении 8 дней находился под присмотром врачей. Родственники заявили, что ребенок дома не падал, головой случайно нигде не ударялся. Врачи в своих показаниях также исключили получение новорожденным телесных повреждений в ходе его нахождения в отделении.
"Следствием установлено, что родственники новорожденного ребенка после выписки из больницы отвезли его на медицинское обследование в два других медцентра. По решению следователя, в указанных двух медцентрах были изъята вся медицинская документация касаемо ребенка, а в роддоме- история родов и развития новорожденного, персональная медкарта беременной и роженицы. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры, направленные на установление причин смерти ребенка, обстоятельств получения им тяжкого телесного повреждения и обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования дела", - отмечается в сообщении.