Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանին 01/24/2017   17:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 24-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ տիկին Գլեդիս Բերեջիկլյանին:
<<Հարգարժա՛ ն տիկին Բերեջիկլյան,
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ։
Վստահ եմ, որ Ձեր գիտելիքներն ու հարուստ փորձը լավագույնս կծառայեն ի բարօրություն նահանգի բնակչության։
Նոր Հարավային Ուելսը, առաջատար դերակատարություն ունենալով Ավստրալիայի տնտեսական ու քաղաքական կյանքում, հայտնի է նաեւ որպես մի երկրամաս, որտեղ մշտապես կարեւորել են ժողովուրդների ազատությունն ու իրավահավասարությունը, մարդու իրավունքներն ու համընդհանուր ժողովրդավարական արժեքները։
Այդ իրողության վառ արտահայտությունն է նաեւ 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ին նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից ԼՂՀ անկախության եւ նրա բնակչության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը:
Լիահույս եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում նոր շունչ ու բովանդակություն կհաղորդվի Արցախի եւ Նոր Հարավային Ուելսի միջեւ բարեկամական կապերին՝ նպաստելով փոխշահավետ համագործակցության հաստատմանը։
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ եւ մաղթում քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ՝ Ձեր առաքելության իրականացման ճանապարհին>>։
12:53 20/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ազգային անվտանգության ծառայողի մասնագիտական տոնի առթիվ
13:05 05/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀԿ Կանանց խորհրդի համաժողովի մասնակիցներին

Президент НКР поздравил Глэдис Береджиклян со вступлением в должность премьера австралийского штата Новый Южный Уэльс 01/24/2017   17:20  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 24 января направил поздравительное послание премьер-министру австралийского штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян.
«Уважаемая госпожа Береджиклян!
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю Вас с вступлением в должность премьер-министра австралийского штата Новый Южный Уэльс!
Уверен, что Ваши знания и богатый опыт наилучшим образом послужат благополучию населения штата.
Новый Южный Уэльс, играя ведущую роль в экономической и политической жизни Австралии, известен также как регион, где всегда придавали важность свободе и равноправию народов, правам человека и всеобщим демократическим ценностям.
Ярким проявлением этого стала резолюция о признании независимости НКР и права на самоопределение ее населения, принятая законодательным органом штата 25 октября 2012-го года.
Надеюсь, что в ходе Вашего пребывания в должности дружественные отношения между Арцахом и Новым Южным Уэльсом получат новое дыхание и содержание, содействуя налаживанию взаимовыгодного сотрудничества.