ՀՔԾ-ն կարճել է Միհրան Պողոսյանի՝ Պանամայի օֆշորային սկանդալի հետ կապ ունենալու գործը 01/24/2017   15:34  |  Քրեական խրոնիկոն
Միհրան Պողոսյանի գրասենյակն այսօր տարածել է հաղորդագրություն, որում նշվում է, թե Պանամայի օֆշորային գործարքների հետ կապված սկանդալային նյութերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում 2016 թվականի մայիսին հարուցված քրեական գործը կարճվել է:
«Արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանին վերագրվող օֆշորային հայտնի հրապարակումները և ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում այդ նյութերով հարուցված քրեական գործը անցած ավելի քան 8 ամիսների ընթացքում եղել է պատկան մարմինների, հասարակության լայն շրջանակների անաչառ ուշադրության կենտրոնում:
Քրեական վարույթի իրականացման ընթացքում աջակցություն ենք ցուցաբերել Հատուկ քննչական ծառայությանը, իսկ իրականությանը չհամապատասխանող հրապարակումների վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկատվություն ենք տվել հասարակությանը և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին:
Ի թիվս մամուլի հրապարակումներում առկա հարցապնդումները հերքող մի շարք այլ փաստաթղթերի՝ ներկայացվել է, օրինակ, օֆշորային ընկերությունների և Միհրան Պողոսյանին վերագրվող հաշիվների առկայության վերաբերյալ շվեյցարական «LGT» բանկի հայտնի հերքումը, որով փաստվում է, որ բանկային հաշիվներ չեն բացվել, հետևաբար՝ չկա ֆինանսական շարժ, ուստի և՝ խոսք չի կարող լինել ձեռնարկատիրական գործունեության մասին։
Հայտնում ենք, որ ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործով վարույթը կարճել է՝ ղեկավարվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 18-րդ հոդվածով, 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով, 55-րդ հոդվածով, 124-127-րդ և 261-263-րդ հոդվածներով՝ արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արդարադատության նախարարության Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի` Պանամայի օֆշորային գործարքների հետ կապված սկանդալային նյութերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում 2016 թվականի մայիսին քրեական գործ էր հարուցվել:

Специальная следслужба Армении прекратила уголовное дело о возможной связи экс-главы СПИСА с панамским офшорным скандалом 01/24/2017 16:30 | Криминальная хроника
Офис бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Армении Миграна Погосяна распространил заявление, в котором сообщил о прекращении уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе в 2016 году по материалам панамского офшорного скандала.
Сообщается, что дело прекращено за отсутствием состава преступления.
В сообщении отмечается, что "в числе целого ряда документов представлено, например, известное опровержение швейцарского банка «LGT» относительно наличия офшорных компаний и счетов, приписываемых Миграну Погосяну, которым подтверждается факт отсутствия открытых банковских счетов и, следовательно, отсутствия передвижения финансовых средств, посему не может быть и речи о ведении предпринимательской деятельности".
Напомним, глава Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Армении Мигран Погосян 18 апреля подал заявление об отставке из-за панамского офшорного скандала.
На основе подготовленных материалов по офшорному скандалу Специальной следственной службой Армении было возбуждено уголовное дело по статье 310 (Незаконное участие в предпринимательской деятельности) Уголовного кодекса Армении.