Լավրով. Մոսկվան պատրաստ է Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը՝ իրավահավասարության հիման վրա 01/23/2017   15:24  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան մեծ հույսեր չի կապում՝ ամերիկյան նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունների հետ կապված, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք մեծ հույսեր չենք կապում, բայց ինչպես արդեն բազմիցս ասել է նախագահ Պուտինը, պատրաստ կլինենք անցնել ճանապարհի մեր մասը Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների նորմալացման համար»,- ասել է նա:
Ընդ որում, Լավրովը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը իրավահավասարության, ինչպես նաև մեկը մյուսին և իրար շահերը հարգելու հիման վրա և երկրների առջև դրված ընդհանուր նպատակների, օրինակ՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի, պարագայում միջազգային ասպարեզում այդ շահերի հավասարակշռության որոնման հիման վրա:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Մոսկվան ձգտում է նորմալացնել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները աշխարհում և տարածաշրջաններում մի շարք խնդիրների լուծման համար, սակայն «տանգոյի համար երկուսն են պետք»:

Лавров заявил о готовности России пройти свою часть пути в нормализации отношений с США 01/23/2017   15:30  |  Международные новости
Москва не обольщается по поводу отношений РФ и США при новом американском президенте Дональде Трампе, но готова к их нормализации на основе равноправия. Об этом, как передает РИА Новости, заявил глава российского МИД Сергей Лавров.
"Мы не обольщаемся, но, как уже говорил неоднократно президент Путин, будем готовы пройти свою часть пути для того, чтобы отношения с Соединенными Штатами нормализовались. Это возможно сделать, конечно же, исключительно на основе равноправия, на основе уважения друг друга, уважения интересов друг друга и на основе поиска баланса этих интересов там, где перед нами стоят общие цели на международной арене, такие как борьба с террором", — сказал он на пресс-конференции в Москве.
15:27 16/01/2017  |  Международные новостиВ Кремле прокомментировали инициативу Дональда Трампа о ядерной сделке
13:30 16/01/2017  |  Международные новостиДональд Трамп заявил о возможном снятии санкций с России в обмен на ядерную сделку - СМИ
15:57 11/01/2017  |  Международные новостиВ Кремле назвали “абсолютной чушью” сообщения о сборе компромата на Трампа
09:15 30/12/2016  |  Международные новостиВыдворяемым из США российским дипломатам придется встречать новый год в самолете
10:45 28/12/2016  |  Международные новостиСМИ рассказали о санкциях США против России из-за хакерских атак