Վիճակախաղի գումարը, տաքսու վարորդն ու 26-ամյա աղջկա սպանությունը. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 01/21/2017   15:07  |  Քրեական խրոնիկոն
Վիճակախաղի գումարի շուրջ առաջացած վիճաբանությունն ավարտվել է սպանությամբ. կասկածյալը ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են 26-ամյա Քրիստինե Արզումանյանի սպանության հանգամանքները՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, շարժառիթը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2017 թվականի հունվարի 13-ին Երևանի բնակչուհուց ահազանգ է ստացվել, որ ընկերուհին` 1990 թվականին ծնված Քրիստինե Արզումանյանը, 2016 թվականի դեկտեմբերի 27-ին` երեկոյան, տուն վերադառնալու նպատակով Բագրատունյաց պողոտայում գտնվող սուպերմարկետի մոտից նստել է տաքսի ավտոմեքենա, սակայն տուն չի վերադարձել և մինչ օրս նրանից որևէ տեղեկություն չունի:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն), որով նախաքննությունը կատարվել է ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում: Ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ Ք.Արզումանյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ պարզվել է այն տաքսի ավտոմեքենայի վարորդի ինքնությունը, որի ծառայությունից տուժողն օգտվել է դեկտեմբերի 27-ին։ Փաստական տվյալների համաձայն՝ տուժողը ճանաչել է նրան և հաճախակի օգտվել նրա ծառայություններից։ Բացի այդ, մի քանի այլ անձանց հետ խաղացել են վիճակախաղ և դեպքի օրը տուժողը պետք է ստանար վիճակախաղի գումարը՝ 500.000 դրամ։
Դեկտեմբերի 27-ի երեկոյան աղջիկը խնդրել է ուղևորվել Սիսիան և վարորդը համաձայնել է կատարել փոխադրումը։ Ճանապարհին վիճակախաղի գումարի շուրջ առաջացել է վիճաբանություն, որի ժամանակ վարորդը հարվածել է աղջկան, ապա նաև ձեռքերով սեղմել նրա պարանոցը, որի հետևանքով վերջինս մահացել է, և դիակը նետել է ձորակը։
Վարորդի մատնանշած վայրում՝ Արարատի մարզի Երասխավան գյուղի օղակաձև խաչմերուկից դեպի Եղեգնաձոր տանող ավտոմայրուղու 5300-րդ մետրում գտնվող ձորակում, հայտնաբերվել է երիտասարդ կնոջ մարմինը։
Վերցվել են համապատասխան փորձանմուշներ և նշանակվել դատաբժշկական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ։ Կասկածյալը ձերբակալվել է և հարցաքննվել։
Սպանություն՝ 540 հազար դրամ պարտքը չվերադարձնելու պատճառով
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, կասկածյալի մատնանշած հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։

СК Армении установил обстоятельства убийства таксистом молодой девушки 01/21/2017   15:56  |  Криминальная хроника
В Армении ссора из-за суммы лотереи закончилась убийством. Подозреваемый задержан.
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван, установлены обстоятельства убийства 26-летней Кристине Арзуманян, личность предполагаемого преступника и мотив преступления.
Каксообщает пресс-служба СК Армении, 13-го января 2017 года жительница Еревана сообщила, что ее подруга – Кристине Арзуманян, 1990 года рождения вечером 27 декабря 2016 года  близ супермаркета на проспекте Багратуняц села в такси за тем, чтобы поехать домой,  однако так не вернулась туда, и до сих пор о ней нет никаких сведений.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому вел следственный отдел по административному району Шенгавит следственного управления СК РА по городу Ереван. Была создана следственная группа, разработан следственный план, предприняты необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обнаружение К. Арзуманян.
В результате, была установлена личность водителя такси, услугами которого воспользовалась потерпевшая 27-го декабря. Согласно фактическим данным, потерпевшая знала его и часто пользовалась его услугами. Кроме того,  они и еще несколько человек сыграли в лотерею, и в день инцидента потерпевшая должна была получить причитающуюся от лотереи сумму – 500 тыс. драмов.
Вечером 27-го декабря девушка собралась ехать в Сисиан, и водитель согласился отвезти ее. По дороге между ними возникла ссора из-за лотерейной суммы, во время которой водитель ударил девушку, а затем стал душить ее, сдавливая шею руками, в результате чего она скончалась. После этого мужчина выбросил труп девушки в овраг.
В указанном водителем месте, в овраге в 5300 метрах от автомагистрали, ведущей  от овального перекрестка села Ерасхаван Араратской области в Ехегнадзор, было обнаружено тело молодой женщины.
Взяты соответствующие образцы, назначены судебно-медицинская и  судебно-биологическая экспертизы. Подозреваемый задержан и допрошен.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования инцидента, проверку указанных подозреваемым обстоятельств.