Արման Մկրտումյանը կպատժվի՞. փաստաբանների հայտարարությունը 12/12/2016   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թվով 36 փաստաբաններ դիմել են ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովին՝ խնդրելով հայտնել, թե արդյոք հանձնաժողովի կողմից հարուցվել է կարգապահական վարույթ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Մկրտումյանի նկատմամբ, թե ոչ:
Փաստաբանները նշում են, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սույն թվականի հոկտեմբերի 27-ին Վարդանյանն ու Նանուշյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով կայացրած վճռում արձանագրվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Մկրտումյանի (վճռի տեքստում նշվում է որպես judge M.) կողմից թույլ է տրվել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի խախտում:
ՄԻԵԴ պատմության մեջ առաջին անգամ գնահատական է տրվել բարձրագույն դատական պաշտոնյայի վարքին. Երվանդ Վարոսյան
Համաձայն ՀՀ դատական օրենսգրքի 153-րդ և 155-րդ հոդվածների, ՄԻԵԴ նշված վճիռը հիմք է դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար, իսկ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու իրավունքը վերապահված է բացառապես ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովին:
Նամակը ստորագրվել է փաստաբանների կողմից Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի Attorney at Law փաստաբանների փակ խմբում համապատասխան ստատուսի ներքո մեկնաբանություն կատարելու կամ like դնելու միջոցով:

Адвокаты выясняют, привлекут ли председателя Кассационного суда Армении к дисциплинарной ответственности 12/12/2016   16:06  |  Лента новостей
36 адвокатов обратились в Комиссию общего собрания судей по этике и дисциплинарным вопросам Армении с тем, чтобы выяснить возбудила ли комиссия дисциплинарное производство в отношении председателя Кассационного суда Армении Армана Мкртумяна или нет.
Ранее сообщалось, что Европейский суд по правам человека 27-го октября вынес беспрецедентное решение по жалобе “Варданян и Нанушян против Армении”, дав оценку деятельности председателя Кассационного суда Армении Армана Мкртумяна в ходе рассмотрения дела заявителей.ЕСПЧ впервые в истории дал оценку поведению высокопоставленного судебного чиновника – адвокат Ерванд ВаросянВ решении ЕСПЧ по вышеупомянутому делу отмечается, что председатель Кассационного суда Армении А. Мкртумян(в постановлении имя указано как judge M.) допустил нарушение части 1 статьи 6 Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Согласно статьям 153 и 155 Судебного кодекса РА, данное постановление ЕСПЧ является основанием для возбуждения дисциплинарного производства  в отношении судьи, а правом возбуждать дисциплинарное производство в отношении председателя Кассационного суда наделена Комиссия общего собрания судей по этике и дисциплинарным вопросам.
Адресованное комиссии письмо подписано адвокатами посредством комментариев и like-в под соответствующим статусом в закрытой группе адвокатов Attorney at Law в соцсети Фейсбук.