Որսագողության դեպք Սյունիքում 12/06/2016   13:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Սյունիքի մարզում ապօրինի որս կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախնական քննության տվյալներով՝  2016թ. նոյեմբերի 28-ին` ժամը 14:00-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձինք  «ՍԿՍ»  մոդելի հրազենով Սյունիքի մարզի Աջաբաջ գյուղի հարակից անտառում ապօրինի որսացել են եվրոպական երկու այծյամ՝ կենդանական աշխարհին պատճառելով ընդհանուր` 500.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Դեպքի առթիվ 2016թ. դեկտեմբերի 2-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 294-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
15:20 23/07/2014  |  Միջազգային լրահոսՀարավաֆրիկյան Հանրապետությունում որսագողը դատապարտվել է 77 տարվա ազատազրկման
13:10 30/11/2013  |  Բնապահպանական իրավունքԿարմրախայտի զանգվածային ոչնչացման ռեալ վտանգ Որոտանում. ձկնորսները գործի են դրել էլեկտրական սարքեր

СК Армении завел уголовное дело по факту браконьерского отстрела европейских косуль в Сюнике 12/06/2016   15:55  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту браконьерства в Сюникской области, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным предварительного следствия, 28-го ноября 2016 года около 14:00 предполагаемые преступники  в лесу близ села Аджабадж Сюникской области из карабина модели “СКС” подстрелили двух европейских косуль, тем самым нанеся фауне ущерб на сумму в размере 500 тыс. драмов.
По данному факту 2-го декабря  было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 2 статьи 294(Незаконная охота, совершенная группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.
"Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры для обеспечения разностороннего, объективного и полного расследования инцидента. О результатах расследования будет сообщено дополнительно", -отмечается в сообщении.