Պրոբացիայի ներդրմամբ էապես կնվազեն կրկնահանցագործությունները. Սուրեն Քրմոյան 11/22/2016   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը նոյեմբերի 22-ին մասնակցել է «Պրոբացիայի պետական ծառայությունը. ակնկալիքներ և զարգացման հեռանկարներ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը:
Այն կազմակերպել էր «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպությունը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության Պրոբացիայի պետական ծառայության հետ համատեղ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քննարկման նպատակն էր ներկայացնել նորաստեղծ Պրոբացիայի պետական ծառայությունը, դրա կառուցվածքը, գործառույթները, իր առջև դրված խնդիրներն ու ծառայության ակնկալիքները և հնարավոր մարտահրավերները՝ նպաստելով հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է Պրոբացիայի ծառայության գործունեության հիմնական առանձնահատկությունները, շահառուի ռիսկերի և կարիքների բացահայտման և գնահատման համար մշակված գործիքները:
Սուրեն Քրմոյանն ընդգծել է, որ ամեն դատապարտյալի հետ տարվում է անհատական աշխատանք և Ծառայության ներդրմամբ էապես կնվազեն կրկնահանցագործությունները:
Փոխնախարարը անդրադարձել է նաև Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում և Վանաձորում իրականացված պրոբացիոն պիլոտային ծրագրին, վերականգնողական արդարադատության գաղափարախոսությանը և վերջին ամիսների ընթացքում կատարված աշխատանքներին:
Հիշեցնենք, որ 2016թ. մայիսի 18-ին Ազգային ժողովն ընդունել է «Պրոբացիայի մասին» օրենքը, իսկ սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել Արդարադատության նախարարության կազմում Պրոբացիայի պետական ծառայության ստեղծման մասին ՀՀ Կառավարության որոշումը, որով էլ տրվել է Ծառայության աշխատանքների մեկնարկը:
14:53 18/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿապահովվի պրոբացիայի պետական ծառայության արդյունավետ գործունեությունը
14:23 25/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱյլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի կողմից օգտագործվող գույքը հատկացվել է պետական ծառայությանը

Замглавы Минюста Армении прогнозирует существенное сокращение рецидива преступлений с внедрением в стране Службы пробации 11/22/2016   15:51  |  Лента новостей
С внедрением в Армении Государственной службы пробации существенно сократятся случаи повторного совершения преступлений. Об этом во вторник заявил заместитель министра юстиции РА Сурен Крмоян в ходе круглого стола на тему ”Государственная служба пробации: ожидания и перспективы развития”.
По его словам, с каждым из осужденных ведется индивидуальная работа.
Замглавы Минюста Армении в ходе обсуждения представил основные особенности деятельности Службы пробации, инструменты по выявлению рисков и нужд бенефициаров.
Обсуждение имело своей целью представить структуру и функции создаваемой в стране Службы пробации, поставленные перед ней задачи и возможные вызовы, способствуя повышению уровня информированности общества.
Сурен Крмоян также коснулся пилотных программ, реализованных в ереванском административном округе Шенгавит и городе Ванадзор, идеи восстановительного правосудия и проделанной за последние месяцы работы.
Напомним, в мая парламент Армении принял закон “О пробации”, а первого сентября вступило в силу решение правительства РА о создании Госслужбы пробации в составе министерства юстиции, которым был дан старт деятельности Службы.
17:55 14/07/2016  |  Лента новостейПравительство Армении утвердило устав и структуру Госслужбы пробации