«Աշտարակ կաթ»-ը դադարեցրել է գործունեությունը 11/18/2016   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Աշտարակ կաթ» ընկերությունը դադարեցրել է իր գործունեությունը: Ինչպես «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանն ընդունել է կաթնամթերք արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներին` «Աշտարակ կաթ» ընկերության գործունեության դադարեցման պատճառով առաջացած խնդիրները քննարկելու նպատակով:
«Ինչպես տեղյակ եք, «Աշտարակ կաթ» ընկերությունը, որը կաթնամթերքի շուկայում ունի մեծ մասնաբաժին, այսօր հայտնվել է ծանր ֆինանսական վիճակում, ունի գյուղացիական տնտեսություններին կուտակած պարտքեր: Այսօր հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի մթերումների գործընթացը չընդհատվի, և ստեղծված իրավիճակի արդյունքում գյուղացիները չտուժեն», - նշել է փոխնախարարը:
Ռոբերտ Մակարյանը հավելել է, որ այս խնդիրն ունի շուտափույթ լուծման կարիք, քանի որ այն ժամանակին չկարգավորելու դեպքում հաջորդ տարվա գարնան և ամռան ամիսներին կաթի արտադրության ծավալների ավելացմանը զուգահեռ կարող են առաջանալ մթերման հետ կապված լուրջ խնդիրներ:
Միաժամանակ Ռոբերտ Մակարյանը հորդորել է լրացուցիչ քանակի մթերումներ իրականացնելիս թույլ չտալ գնի նվազեցում: Հանդիպման մասնակիցները տեղեկացրել են, որ իրենց ընկերությունները պատրաստ են իրականացնել լրացուցիչ մթերումներ` կաթի ավելցուկից հարկ եղած դեպքում չոր կաթի կամ պանրի արտադրություն կազմակերպելու նպատակով:
Անդրադառնալով ոլորտում առկա այլ խնդիրներին` ընկերությունների ներկայացուցիչները կարևորել են կաթնամթերքի ներկրումների նկատմամբ պետական վերահսկողության խստացումը, աջակցությունը տեղական արտադրողին, ինչպես նաև տեղական արտադրանքի մրցունակության բարձրացումը:
Ի պատասխան բարձրացված խնդիրների` փոխնախարարը վստահեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում ոչ միայն կաթնամթերքի, այլև այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի մասով ներկրումները տեղական արտադրանքով փոխարինելու ուղղությամբ:

Армянская компания "Аштарак Кат" прекратила свою деятельность 11/18/2016 18:03 | Лента новостей
Заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян встретился в пятницу с представителями компаний, производящих молочные продукты, с целью обсуждения проблем, возникших в связи с прекращением деятельности компании “Аштарак Кат”, сообщили “ФактИнфо” в пресс-службе ведомства.
"Как вам известно, компания “Аштарак Кат”, занимающая большую долю на рынке молочных продуктов, сегодня оказалась в тяжелом финансовом положении, имеет накопленные долги перед фермерскими хозяйствами. Сегодня необходимо предпринять шаги с тем, чтобы не допустить прекращения процесса закупок и чтобы фермеры не пострадали из-за создавшейся ситуации", - заявил замминистра.
По словам Макаряна, данная проблема нуждается в скорейшем решении, поскольку если вопрос не будет своевременно решен, то весной и летом следующего года наряду с увеличением объемов производства молока могут возникнуть серьезные проблемы с закупками.
При этом замглавы Минсельхоза призвал также не допустить понижения цен при закупках дополнительного количества продукции. Участники совещания сообщили, что их компании готовы провести дополнительные закупки для организации в случае необходимости производства сухого молока или сыра из излишков молока.
Коснувшись других проблем сферы, представители компаний указали на важность ужесточения государственного надзора за импортом молочных продуктов, содействия местному производителю, а также повышения конкурентоспособности отечественной продукции.
В ответ на озвученные проблемы замминистра заверил, что правительство Армении предпринимает шаги по замещению импорта местной продукцией не только по части молочных продуктов, но и другой сельскохозяйственной продукции.