ՀՀ Նախագահ. Մեր խնդիրն է ամրապնդել այն դրականը, որ կա երկրում և հիմնովին արմատախիլ անել բացասականը 11/15/2016   10:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստին և շնորհավորական խոսք հղել հոբելյանի առթիվ: Այս մասին հայտնումն է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը միջոցառման ժամանակ նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների մի շարք ներկայացուցիչների արդյունավետ և բարեխիղճ աշխատանքի համար պարգևատրել է պետական պարգևներով: Մասնավորապես, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով, ՀՀ Կոտայքի մարզի Նոր Երզնկա համայնքի ղեկավար Ալինա Հարությունյանը, ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ համայնքի ղեկավար Վարդան Ներսիսյանը, ՀՀ Տավուշի մարզի Պառավաքար համայնքի ղեկավար Ռոլանդ Մարգարյանը, ՀՀ Սյունիքի մարզի Վաղատին համայնքի ղեկավար Շահեն Գրիգորյանը և ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ալագյազ համայնքի ղեկավար Ազիզ Մհոյանը պարգևատրվել են Երախտագիտության մեդալով:
Նախագահի ելույթը Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստի ժամանակ
20 տարի առաջ՝ 1996 թվականի նոյեմբերի 10-ին կայացան համայնքների ղեկավարների և ավագանիների մեր առաջին ընտրությունները: Դրանով Հայաստանում ներդրվեց տեղական ինքնակառավարման մի նոր, ժողովրդավարական համակարգ, որը սկզբունքորեն տարբեր էր նախկինից:
Այդ ընթացքում հաճախ առաջ ենք ընթացել փորձարկման մեթոդաբանությամբ, քանի որ այս ոլորտում մեր սեփական պատմական ավանդույթը վաղուց ընդհատված էր: Այդ բացը հաճախ լրացրել ենք միջազգային հանրության օգնությամբ: Առիթից օգտվելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում ներկա գտնվող դիվանագետներին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին մեզ ցուցաբերված բազմաբնույթ օժանդակության համար:
Տեղական ինքնակառավարման համակարգի կայացմանը և կատարելագործմանը հատկապես նպաստեց Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին: Այս բնագավառում մեր առաջընթացի կարևոր գրավականներից էին օրենսդրության համապատասխանեցումը Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի սկզբունքներին և դրա արդյունավետ կիրառումը:
Այսօր գոհունակությամբ կարող ենք արձանագրել, որ տեղական ինքնակառավարման համակարգը Հայաստանում ոչ միայն կայացել է, այլև ապացուցել իր կենսունակությունը: Ինչպես կաթիլի մեջ արտացոլվում է ամբողջ ծովը, այդպես էլ Հայաստանի յուրաքանչյուր համայնքում արտացոլվում են մեր երկրում ընթացող հասարակական գործընթացները։
Երբ ես ասում եմ, որ տեղական ինքնակառավարման համակարգը կայացել է, չի նշանակում, որ մենք չունենք թերություններ այդ ոլորտում, չի նշանակում, որ մեր բոլոր համայնքների ղեկավարները կայացել են, չի նշանակում, որ թերացումներ չկան, այլ նշանակում է, որ, իրոք, համակարգը կայացել է, և մենք մշտապես պետք է աշխատենք կատարելագործել այդ համակարգը:
Տեղական ինքնակառավարման համակարգը պետք է վայելի համայնքների բնակիչների անվերապահ վստահությունը: Այն պետք է դառնա մեր քաղաքաբնակների և գյուղաբնակների բազմաթիվ խնդիրներ ու հարցեր լուծելու առաջին ատյանը: Անհրաժեշտ է, որ մարդիկ գործնականում համոզվեն, որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ապրում են իրենց հոգսերով: Անհրաժեշտ է, որ այդ մարմիններն իրենց ողջ կարողությամբ լծվեն համայնքային խնդիրները կարգավորելու գործին:
Այսօր բավական չէ միայն արձանագրել եղած հարցերն ու խնդիրները, այդ մասին զեկուցել ինձ, վարչապետին կամ տարածքային կառավարման նախարարին: Այդ գործառույթի մի մասը հաջողությամբ իրականացնում են լրատվամիջոցները և հասարակական կազմակերպությունները: Ակնհայտ է, որ մեր քաղաքացիների սպասելիքներն ավելին են, և նրանք, ովքեր չեն կարողանա գտնել իրենց համաքաղաքացիների և համագյուղացիների առօրյա հարցերի պատասխանները, պարզապես կվատնեն համայնքի բնակիչների վստահության քվեն:
Կառավարությունը և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետք է իրենց աշխատանքը կազմակերպեն որպես լուրջ և վստահելի գործընկերներ: Տարիներ շարունակ մենք զգալի միջոցներ ենք ներդրել երկրի համաչափ զարգացումն ապահովելու համար: Կատարվում են լուրջ ներդրումներ մարզերի կարողությունները, կրթամշակութային և սոցիալական ենթակառուցվածքները զարգացնելու ուղղությամբ: Սակայն այստեղ համայնքների ղեկավարները պետք է բացառեն սպառողի հոգեբանությունը: Նրանք, ովքեր արդյունավետ կաշխատեն, կստանան ավելի մեծ աջակցություն: Մենք, ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում մշտապես շփվում ենք եվրոպական կառույցների հետ, և այնտեղ կա մի շատ լավ սկզբունք ՝«Ավելին՝ ավելիի դիմաց»: Մենք էլ ենք այդ սկզբունքով աշխատելու, և ով ավելի շատ աշխատի, ով հնարավորություններ գտնի, այդ հնարավորությունները մենք կրկնապատկելու, եռապատկելու, տասնապատկելու ենք:
Վերջերս շատ հաճախ է հնչում, որ մեր տունը մենք պետք է կառուցենք, մեր գյուղը մենք պետք է կառուցենք, մեր հայրենիքը մենք պետք է շենացնենք, և սրանք միայն խոսքեր չեն. օգնում են այն մարդկանց, ովքեր աշխատում են խնդիրներ լուծել: Ովքեր չեն աշխատում խնդիրներ լուծելու ուղղությամբ, ովքեր իրենց հույսը դրել են միայն ու միայն օժանդակության վրա, նրանց ուղղակի խղճում են: Ես սա ասում եմ և՛ պետության, և՛ համայնքների մակարդակով: Ընդհանրապես, կենցաղում էլ է այդպես՝  կարող մարդուն են օգնում:
Հատուկ հոգատարություն ենք ցուցաբերում սահմանամերձ համայնքներին, որոնք տասնամյակներ շարունակ պատվախնդրորեն ապրում և մաքառում են գնդակոծությունների պայմաններում: Սա աշխատանքի առանձնահատուկ ուղղություն է, որն իմ ուղղակի ուշադրության և վերահսկողության տակ է: Արդեն սահմանել ենք մի շարք արտոնություններ այդ համայնքների համար, իրականություն են դարձել ներդրումային ծրագրեր, ստեղծվել են նոր արտադրություններ և աշխատատեղեր:
Բնական է, որ արվածը շատ չնչին մասն է այն ամենի, ինչ մենք պետք է անենք ապագայում, որովհետև ոչ միայն արվածն է քիչ, այլև խնդիրներն են շատ: Մենք բոլորս պետք է գիտակցենք, որ մի մարզում մեկ, երկու, երեք նոր արտադրություն դնելը, նոր աշխատատեղեր ստեղծելը՝ խնդիրների լուծման սկիզբն է, և երբեք մենք ինքներս մեզ չպետք է հանգստացնենք ու ասենք, որ այս բաներն արել ենք: Բնական է, ինչպես ասացի՝ եղածով չենք բավարարվելու, շարունակելու ենք հետևողական աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Մեր ուշադրության կենտրոնում են նաև վարչատարածքային բարեփոխումները, որոնց մեկնարկն արդեն տրված է։ Համայնքների խոշորացումն ինքնանպատակ չէ: Անհրաժեշտ է ձևավորել այնպիսի տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, որոնք կկարողանան արդյունավետ գործընկեր դառնալ հանրային կառավարման ոլորտում մեր նախաձեռնած փոփոխություններում և կխթանեն ապակենտրոնացումը։ Շարունակելու ենք կարևորել նաև ավագանու` որպես առանցքային ինստիտուտի մրցակցային ձևավորումը և նրանց գործունեության հաշվետվողականության բարձրացումը։
Այստեղ էլ ուզում եմ անկեղծ ձեզ ասել, որ մենք նպատակ չունենք մի սանրով սանրել ողջ հանրապետությունը: Այստեղ որևէ շաբլոն գոյություն չունի: Այնպես չի, որ մենք անպայման ուզում ենք հինգ գյուղ, յոթ գյուղ, ինը գյուղ կամ կամայական թվով գյուղեր, համայնքներ միավորել: Մեր նպատակն է` կարողանալ մեր բնակիչների խնդիրների լուծումը հեշտացնել, կյանքի որակը բարելավել: Հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս կարելի է եղած միջոցներով բարելավել գյուղացիների կամ քաղաքում ապրողների կենսամակարդակը: Ես ասում եմ հետևյալ ձևով կարելի է անել՝ ինչպես ընդունված է ողջ աշխարհում: Եթե տրամաբանական հեռավորության վրա գտնվող համայնքները միավորվեն, դա նշանակում է, որ մի համայնքում մենք կարող ենք ունենալ բավականաչափ թվով աշակերտներ և լավ դպրոց, մեկ այլ համայնքում կարող ենք ունենալ ժամանակակից բուժհաստատություն և այսպես շարունակ: Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է ավելի լավ՝ յոթ գյուղում մենք ունենանք դպրոցներ՝ 30-40 աշակերտներո՞վ, թե՞ ունենանք նույն յոթ գյուղերի համար 200-300 աշակերտի համար դպրոցներ: Մենք սրանով կլուծենք նաև մանկավարժների հարցը: Գաղտնիք չէ, որ մեր համայնքներում, և հատկապես հեռավոր գյուղական համայնքներում մենք միշտ մասնագետների հետ կապված խնդիրներ ունենք՝ չունենք որակյալ իրավաբաններ, քիչ են որակյալ ուսուցիչները, քիչ են որակյալ բժիշկները: Այս խնդիրը միայն այսպես կարող ենք լուծել:
Ժամանակի ընթացքում մենք շատ ավելի լավ ենք ապրելու, քան հիմա ենք ապրում: Ուղիղ այնպես, ինչպես 1996 թվականին: Երբ այս համակարգը կառուցվում էր, վստահ եմ, շատ գյուղապետեր մտածում էին, որ դժվար թե բարելավում լինի: Եղա՛վ: Այնպես որ, ես խնդրում եմ բոլորին աջակցել Կառավարության նախաձեռնությանը, խնդրում եմ բոլորիդ աջակցել մեր նախաձեռնությանը: Շատ բաներ մեզ հասկանալի են: Մենք, ցավոք, թեև փոքր երկիր ենք, բայց այս փոքր երկրում կան համայնքներ, որոնց ջուրը երբեք մի առվով չի հոսել: Մենք այդպիսի պարագաներում ըմբռնումով, ընկալումով կմոտենանք, բայց արդյո՞ք ժամանակը չի, որ այդ փոքրիկ առվակները միացնենք և ունենանք մի լավ առու: Ի՞նչ է նշանակում՝ մենք հարևան գյուղի հետ չենք կարող միավորված լինել: Ինչու՞ չենք կարող լինել: Կարող ենք, եթե ցանկանանք, իսկ մենք պետք է ցանկանանք:
Այժմ մեր խնդիրն է բոլոր համայնքներում ամրապնդել այն դրականը, որ կա երկրում և հիմնովին արմատախիլ անել բացասականը: Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է պահանջատեր լինի այս հարցում: Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքն է համայնքի ղեկավարությունից պահանջել արդյունավետ աշխատանք և լավ կառավարում: Գանձված տեղական տուրքերի և վճարների դիմաց մենք ակնկալում ենք համարժեք ծառայություն:
Կարծում եմ, որևէ մեկի համար գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ, որ շատ պարագաներում մարդիկ բավարարվում են իրենց խնդիրները, ժողովրդական լեզվով ասած՝ իրենց դարդերը, մի պաշտոնյայի պատմելով: Այսինքն՝ շատ դեպքերում, որպեսզի համայնքնի բնակիչները գոհ լինեն համայնքի ղեկավարից, բավարար է, որպեսզի համայնքի ղեկավարը այդ մարդկանց հետ շփվի, լսի: Ես, երբ այդ տոնով եմ խոսում, հարգելի՛ համայնքի ղեկավարներ, չի նշանակում, որ մեզ մոտ չկան այդպիսիք: Ո՛չ, իհարկե, կա՛ն: Ուղղակի ուզում եմ, որպեսզի բոլորը այդպիսին լինեն: Ուզում եմ, որպեսզի համայնքի բնակչությունը, ինչպես սկզբում ասացի, ի դեմս համայնքապետի տեսնի իր խնդիրների առաջին լուծողին:
Վստահ եմ, որ այդպիսի պահանջի պարագայում դրական փոփոխություններն արագ իրականություն կդառնան՝ փոխելով մեր երկրի ամբողջ դիմագիծը: Ճիշտ ինքնակազմակերպումը և ինքնակառավարումը մեր զարգացման ամենահուսալի ճանապարհն են:
Ամուր համայնք, ամուր ընտանիք, ամուր պետություն՝ ահա ուժեղ Հայաստանի մեր բանաձևը:
Եվ խնդրում եմ, որպեսզի դուք բեռի ձեր մասը կրեք ցանկությամբ, կամեցողությամբ և մեծ պատասխանատվությամբ: Կասկած չունեմ, որ այստեղ ներկա են բազմաթիվ արժանավոր կանայք և տղամարդիկ, ովքեր համայնքի ղեկավարի պաշտոնում պատվախնդրորեն են իրականացնում իրենց առաքելությունը: Իսկ լինել համայնքի ղեկավար՝ առաքելություն է, առավել ևս՝ փոքրաթիվ համայնքի ղեկավար, կարծես մի մեծ ընտանիքի համար պատասխանատու, առանց որևէ շահի, առանց որևէ այլ ակնկալիքի: Եվ երբ մարդ իր բեռը կրում է պատվախնդրությամբ, նա չի կարող հարգանքի չարժանանալ: Այդ պատվախնդիր մարդկանցից մի քանիսն այսօր պարգևատրվելու են:
Սրտանց շնորհավորում եմ նրանց այդ կապակցությամբ: Նաև կասկած չունեմ, որ կան այլ արժանավորներ, որոնց պարգևները դեռ առջևում են:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս կարևոր հոբելյանի կապակցությամբ: Մաղթում եմ ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ, արդյունավետ աշխատանք և նորանոր հաջողություններ` ի փառս Հայաստանի և ի նպաստ մեր ժողովրդի բարօրության։

Система местного самоуправления в Армении не только состоялась, но и доказала свою жизнеспособность – Серж Саргсян 11/15/2016   10:58  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал.Спендиаряна присутствовал на торжественном заседании, посвященном 20-летию внедрения в Армении системы местного самоуправления, и выступил с поздравлением по случаю юбилея.
Во время мероприятия президент наградил государственными наградами ряд представителей органов местного самоуправления за результативную и добросовестную работу.
В частности, мэр Еревана Тарон Маргарян награждён медалью "За заслуги перед Отечеством" 1-ой степени; глава общины Нор Ерзнка Котайкского марза Алина Арутюнян, глава общины Хачик Вайоц дзорского марза Вардан Нерсисян, глава общины Паравакар Тавушского марза Роланд Маргарян, глава общины Вагатин Сюникского марза Шаген Григорян и глава общины Алагяз Арагацотнского марза Азиз Мгоян награждены медалями Признательности.
Президент Армении выступил с речью. Текст выступления приводит пресс-служба главы государства:
“20 лет назад, 10 ноября 1996 года состоялись первые выборы глав общин и советов старейшин. Этим в Армении была внедрена новая, современная система местного самоуправления, которая принципиально отличалась от прежней.
За это время мы часто двигались вперед методом проб, поскольку в этой сфере наши собственные исторические традиции давно были прерваны. Этот недостаток мы часто заполняли с помощью международного сообщества. Пользуясь случаем, выражаю благодарность присутствующим дипломатам и представителям международных организаций за оказанную разнообразную помощь.
Становлению и совершенствованию системы местного самоуправления, в особенности способствовало членство Армении в Совете Европы. Важным фактором нашего прогресса в этой сфере было приведение законодательства в соответствие с принципами Европейской хартии местного самоуправления и эффективное его применение.
Сегодня с удовлетворением можем констатировать, что система местного самоуправления в Армении не только состоялась, но и доказала свою жизнеспособность. Как в капле отражается целое море, так в каждой общине Армении отражаются общественные процессы, идущие в нашей стране.
Когда я говорю, что система местного самоуправления состоялась, это не значит, что у нас нет недостатков в этой сфере, не значит, что руководители всех наших общин состоялись, не значит, что нет недостатков, а значит, что, действительно, система состоялась и мы всегда должны стараться совершенствовать эту систему.
Система местного самоуправления должна пользоваться безусловным доверием жителей общин. Она должна стать первой инстанцией по решению многочисленных проблем наших горожан и сельских жителей. Необходимо, чтобы люди на практике убедились, что органы местного самоуправления живут их заботами. Необходимо, чтобы эти органы всеми своими возможностями подключились к делу урегулирования общинных проблем.
Сегодня недостаточно только фиксировать существующие вопросы и проблемы, о них докладывать мне, премьер-министру или министру территориального управления. Часть этой функции с успехом выполняют средства информации и общественные организации. Очевидно, что наши граждане ожидают большего, и те, кто не смогут найти ответы на сегодняшние вопросы жителей своего города и своих односельчан, просто растратят кредит доверия жителей общины.
Правительство и органы местного самоуправления должны организовать свою работу как серьёзные и надёжные партнёры. На протяжении многих лет мы вкладывали значительные средства для обеспечения равномерного развития страны. Осуществляются серьёзные инвестиции в развитие возможностей марзов (областей), культурно-образовательной и социальной инфраструктуры.
Однако здесь главы общин должны не допускать психологию потребителя. Те, кто будет работать плодотворно, получат больше помощи. Мы в рамках Восточного партнёрства ЕС постоянно общаемся с европейскими структурами, и там есть один очень хороший принцип: "Большее за большее". Мы тоже будем работать по этому принципу, и кто больше будет работать, кто найдёт возможности, мы удвоим, утроим, удесятерим эти возможности.
В последнее время очень часто звучит, что мы сами должны строить свой дом, мы сами должны строить свою деревню, мы сами должны благоустроить свою родину, и это не просто слова. Помогают тем людям, которые стараются решить проблемы. Кто не прилагает труда для решения проблем, кто надеется только и только на помощь, тех, просто, жалеют. Вообще, и в быту так - помогают способному человеку.
Особую заботу мы проявляем о пограничных общинах, которые на протяжении десятилетий достойно живут и сражаются в условиях обстрелов. Это особое направление работы, которое находится под моим непосредственным вниманием и контролем. Мы уже утвердили ряд льгот для этих общин, реальностью стали инвестиционные программы, созданы новые производства и рабочие места.
Естественно, то, что сделано - лишь очень малая часть всего того, что мы должны сделать в будущем, потому что не только сделанного мало, но и проблем много. Мы все должны осознать, что основать в одном марзе одно, два, три новых производства, создать новые рабочие места - начало решения проблем и никогда мы сами себя не должны успокаивать и говорить, что вот это мы сделали. Естественно, как я и сказал, мы не удовлетворимся имеющимся, будем продолжать упорную работу в этом направлении.
В центре нашего внимания находятся также административно-территориальные реформы, старт которых уже дан. Укрупнение общин - не самоцель. Необходимо сформировать такие органы местного самоуправления, которые смогут быть эффективным партнёром в сфере общественного управления в инициированных нами изменениях и будут стимулировать децентрализацию.
Мы по-прежнему будем придавать большое значение конкурентному формированию совета старейшин, как ключевого института, а также повышению степени подотчётности их деятельности.
Здесь тоже хочу вам искренне сказать, что мы не хотим всю республику стричь под одну гребёнку. Здесь не существует какого-либо шаблона. Не так, чтобы мы обязательно хотели пять сёл, семь сёл, девять сёл или любое число сёл объединить в общины. Наша цель - облегчить решение проблем наших жителей, улучшить качество жизни. Возникает вопрос: как можно имеющимися средствами улучшить жизненный уровень сельчан или жителей города? Я говорю, что следующим способом можно сделать, как это принято во всём мире. Если находящиеся на разумном отдалении друг от друга общины объединятся, это означает, что в одной общине мы можем иметь в достаточном количестве учеников и хорошую школу, в другой общине можем иметь современное медучреждение и так далее. Как вы думаете, что лучше, в семи сёлах иметь школы по 30-40 учеников или иметь для тех же семи сёл школы на 200-300 учеников? Этим мы решим также вопрос педагогов. Не секрет, что в наших общинах и особенно в дальних сельских общинах мы всегда имеем проблемы со специалистами, не имеем качественных юристов, мало качественных учителей, мало качественных врачей. Эту проблему только так можем решить.
Со временем мы будем жить намного лучше, чем сейчас живём. Точно так, как в 1996 году. Когда эта система создавалась, уверен, много сельских старост думали, что вряд ли будет улучшение. Улучшилось. Так что прошу всех содействовать инициативе Правительства, прошу всех содействовать нашей инициативе. Вам очень многое понятно. Мы, к сожалению, хотя и маленькая страна, но в этой маленькой стране есть общины, которые никогда не могли поделить воду одной речки. Мы в таких обстоятельствах будем подходить с пониманием. Но не пора ли объединить эти маленькие речушки и иметь хорошую реку? Что означает, мы не можем с соседним селом быть объединёнными? Почему не можем? Можем, если захотим, а нужно захотеть.
Сейчас наша цель - во всех общинах закрепить то позитивное, что есть в стране и основательно искоренить негативное. Каждый гражданин Армении должен быть требовательным в этом вопросе. Право каждого гражданина Армении - требовать от руководителя общины эффективной работы и хорошего управления. В ответ на выплаченные местные сборы и платы мы ожидаем соответствующих услуг.
Думаю, ни для кого секрета не открою, если скажу, что во многих случаях люди решают свои проблемы, говоря народным языком - свои заботы, рассказав какому-либо должностному лицу. То есть, во многих случаях, чтобы жители общины были довольны своим руководителем, достаточно, чтобы глава общины общался с этими людьми, слушал. Я, когда говорю таким тоном, уважаемые главы общин, не означает, что у нас таких нет. Нет, конечно, есть. Просто, хочу, чтобы все были такими. Хочу, чтобы население общины, как я сказал в начале, в лице главы общины видело первого, кто решает их проблемы.
Уверен, что в случае такого требования позитивные изменения быстро станут реальностью, изменив весь облик нашей страны. Правильная самоорганизация и самоуправление - самый надёжный путь нашего развития.
Крепкая община, крепкая семья, крепкое государство - вот наша формула сильной Армении.
И прошу, чтобы вы свою часть ноши несли с желанием и большой ответственностью.
Не сомневаюсь, что здесь присутствует множество достойных женщин и мужчин, которые в должности руководителя общины ответственно выполняют свою миссию. А быть главой общины - миссия, тем более, главой малочисленной общины, будто быть ответственным за одну большую семью, без какой-либо выгоды, без каких либо других дел. И когда человек несёт свою ношу достойно, он не может не удостоиться уважения.
Некоторые из этих достойных людей сегодня будут награждены. Сердечно поздравляю их в этой связи. Также не сомневаюсь, что есть достойные, чьи награды ещё впереди.
Вновь поздравляю всех нас с этим важным юбилеем. Желаю вам, уважаемые коллеги, плодотворной работы и всё новых успехов во славу Армении и рази благоденствия нашего народа”.