Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի հետ 11/09/2016   14:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր պաշտոնական այցով ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել ՀՀ Նախագահի և Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի ընդլայնված կազմով հանդիպումը` երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ, որին հաջորդել է Սերժ Սարգսյանի և շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի առանձնազրույցը:
Նշելով, որ Հայաստանը շահագրգիռ է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ և համընդգրկուն փոխգործակցության զարգացմամբ, Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ պաշտոնական այցի շրջանակներում կայանալիք բանակցություններն ու ձեռքբերվելիք պայմանավորվածություններն իրենց զգալի ներդրումը կունենան հայ-էմիրաթական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև հարաբերությունները վերջին տասնամյակում թևակոխել են զարգացման նոր, ավելի գործնական փուլ. երկու երկրների միջև ստորագրվել են տարբեր բնագավառներում համագործակցության մասին երկու տասնյակից ավելի փաստաթղթեր, որոնք կհամալրվեն պաշտոնական այցի շրջանակներում ստորագրվելիք նոր փաստաթղթերով:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դարերի պատմություն ունեցող հայ և արաբ ժողովուրդների բարեկամությամբ պայմանավորված ամուր հիմքի վրա այսօր Հայաստանի և արաբական երկրների, այդ թվում` Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև հաջողությամբ զարգանում են միջպետական հարաբերությունները: Երկկողմ փոխգործակցության զարգացման համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների միջև պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների, ինչպես նաև տարբեր մակարդակի փոխայցելությունների իրականացումը:
ՀՀ Նախագահը և թագաժառանգ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանը հայ-էմիրաթական առևտրատնտեսական փոխգործակցության ներկայիս տեմպերը խթանելու գործում կարևորել են միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որը, նրանց համոզմամբ, նպաստավոր հարթակ կհանդիսանա միմյանց շուկաների ուսումնասիրման, տարբեր ոլորտներում շահավետ ներդրումների իրականացման, ինչպես նաև երկու երկրների տնտեսության մեջ տեղի ունեցող բարեփոխումների ու նորարարությունների ընթացքին հետևելու համար: Կողմերը պայմանավորվել են ինտենսիվացնել Հայաստանի տնտեսության մեջ էմիրաթական ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները և գտնել արդյունավետ մեխանիզմներ ներդրումային ծրագրերի իրագործման նպատակով:
Հանդիպմանը երկկողմ օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերից բացի, անդրադարձ է եղել միջազգային արդի խնդիրներին, մերձավորարևելյան ճգնաժամին, այդ տարածաշրջանում ծավալվող իրադարձություններին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Серж Саргсян заявил о заинтересованности Армении в активизации политического диалога и развитии всеобъемлющего взаимодействия с ОАЭ 11/09/2016   15:22  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян прибыл в среду  с официальным визитом в Объединённые Арабские Эмираты.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, после официальной церемонии встречи состоялась встреча Сержа Саргсяна с наследным принцем эмирата Абу-Даби шейхом Мухаммадом бин Зайдом аль-Нахайяном в расширенном составе,  с участием членов официальных делегаций двух стран. Затем Серж Саргсян и шейх Мухаммад бин Зайд аль-Нахайян провели переговоры в формате тет-а-тет.
Серж Саргсян, отметив, что Армения заинтересована в активизации политического диалога и развитии всеобъемлющего взаимодействия с ОАЭ, выразил надежду на то, что предстоящие в рамках его официального визита переговоры и договоренности, которые будут достигнуты, внесут свой ощутимый вклад в дальнейшее развитие двусторонних отношений.
Серж Саргсян выразил удовлетворение переходом в последнее десятилетие отношений между Арменией и ОАЭ на новую, более практическую стадию развития: между двумя странами подписано свыше двух десятков документов о сотрудничестве в различных сферах, перечень будет дополнен новыми документами, которые будут подписаны в рамках официального визита.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что сегодня на крепком фундаменте, обусловленном насчитывающей многовековую историю дружбой армянского и арабского народов, успешно развиваются межгосударственные отношения Армении с арабскими странами, в том числе и с ОАЭ.
В контексте развития двустороннего взаимодействия важное значение было придано проведению регулярных политических консультаций между двумя странами, а также совершению взаимных визитов.
Президент Армении и наследный принц эмирата Абу-Даби шейх Мухаммад бин Зайд аль-Нахайян в деле стимулирования нынешних темпов армяно-эмиратского торгово-экономического сотрудничества указали на важность работы межправительственной комиссии. Последняя, по их убеждению, послужит благоприятной платформой для изучения рынков двух стран, осуществления выгодных инвестиций в различных сферах, а также для отслеживания хода реформ и инноваций в экономиках Армении и ОАЭ. Стороны договорились активизировать работы по привлечению инвестиций из ОАЭ в экономику Армении и найти эффективные механизмы с целью реализации инвестиционных проектов.
В ходе встречи речь также зашла об актуальных международных проблемах, в частности о ближневосточном кризисе, происходящих в этом регионе событий, проблем и вызовов в регионе Южного Кавказа, процесса урегулирования карабахской проблемы.