Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է հաղորդում՝ ՌԴ-ում ՀՀ երկու քաղաքացիների սպանության վերաբերյալ 10/24/2016   17:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Ռուսաստանի Դաշնության ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվա քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Մոսկվայում ՀՀ 2 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ: Պարզվել է սպանվածների ինքնությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմտեի ֆեյսբուքյան էջից, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ՝ ՌԴ-ի քննչական մարմիններում ՀՀ ՔԿ ներկայացուցիչ Իլյա Վարովը կապ է հաստատել ՌԴ իրավասու մարմինների գործընկերների հետ և պարբերաբար տեղեկացվում է ՀՀ երկու քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ։
Ռուս գործընկերների տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15։40-ին (Մոսկվայի ժամանակով), ՌԴ ՆԳՆ-ի հերթապահ բաժնում ահազանգ է ստացվել ՀՀ քաղաքացի Հասմիկ Նշանյանից առ այն, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ից չի կարողանում կապ հաստատել Մոսկվայում փաստացի բնակվող եղբոր՝ Էդուարդ Նշանյանի հետ:
Քննչական-օպերատիվ խումբը անմիջապես՝ րոպեներ անց, մեկնել է կնոջ կողմից մատնանշված հասցե, որտեղ հայտնաբերվել է երկու տղամարդու դիակ՝ հրազենային վնասվածքներով։ Երկու տուժողներն էլ հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, որոնց ինքնությունը պարզվել է. 1973թ. ծնված Էդուարդ Նշանյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով, հայտնաբերվել է մահճակալի մոտ՝ գետնին, իսկ 1970 թ. ծնված Արմեն Իսրայելյանի դին՝ խոհանոցում՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով։
Նախնական տվյալներով՝ նշված անձինք մահացել են 3-5 օր առաջ: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 5.45 մմ տրամաչափի 7 պարկուճ եւ 2 գնդակ։
Դեպքի առթիվ ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվա քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 222-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նշանակվել են դատաձգաբանական, դատաբժշկական, կենսաբանական, դատագենետիկական փորձաքննություններ: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:
Վարույթն իրականացնող մարմինը տեղեկություններ է ձեռք բերել հնարավոր կասկածյալի ինքնության վերաբերյալ, ով, եւս, ըստ նախնական տվյալների, ՀՀ քաղաքացի է։ Նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական, քննչական միջոցառումներ:

СК Армении сообщает подробности по делу об убийстве двоих граждан Армении в России 10/24/2016 17:18 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении обнародовал данные об убийстве двоих граждан Армении в Москве.
Ведомство сообщает, что следственным управлением СК РФ по городу Москва возбуждено уголовное дело по факту убийства двоих граждан Армении в российской столице. Установлены личности убитых.
По поручению председателя Следственного комитета Армении представитель СК РА в следственных органах РФ Илья Варов находится на постоянной связи с российскими коллегами и периодически докладывает председателю СК РА о ходе расследования.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, согласно предоставленной российскими коллегами информации, 23-го октября в 15:40(мск.) от гражданки Асмик Ншанян в дежурную часть МВД РФ поступило сообщение, согласно которому она с 17-го октября 2016 года не может связаться со своим братом Эдуардом Ншаняном, проживающим в Москве.
Оперативно-следственная группа немедленно выехала по указанному женщиной адресу, где обнаружила тела двоих мужчин с огнестрельными ранениями. Оба потерпевших являются гражданами Армении, армянами по национальности. Их личности установлены. Тело Эдуарда Ншаняна(1973 года рождения) с огнестрельным ранением в области головы было обнаружено на полу возле кровати, а тело Армена Исраеляна(1970 года рождения) с огнестрельным ранением в области головы – на кухне.
По предварительным данным, указанные лица скончались около трех или пяти дней назад. При осмотре места происшествия обнаружены 7 гильз от патрона калибром 5.45 мм. и две пули.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РФ по городу Москва возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 105(Убийство двух или более лиц) и части 1 статьи 222(Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, его основных частей, боеприпасов) УК РФ. Назначены судебно-баллистическая, судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-генетическая экспертизы. Предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия.
"Орган, осуществляющий производство, получил сведения о личности предполагаемого подозреваемого, который, по предварительным данным, тоже является гражданином Армении. Для его обнаружения предпринимаются необходимые оперативно-розыскные, следственные мероприятия", - отмечается в сообщении.