Երկրաշարժ Շիրակում 10/22/2016   09:32  |  Արտակարգ պատահարներ
Սույն թվականի հոկտեմբերի 21-ին, տեղական ժամանակով ժամը 22.03-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 18.03) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է 2.7 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում է Շիրակի մարզի Աշոցք գյուղից 13 կմ դեպի հարավ-արևելք:
Երկրաշարժի աշխարհագրական կոորդինատներն են՝ հյուսիսային լայնության 40.940 և արևելյան երկայնության 43.950: Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվում է 10 կմ խորության վրա: Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 3-4 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է ՀՀ տարածքում ՝ Բաշգյուղում ՝ 4 բալ, Լեռնագյուղում, Թորոսգյուղում և Արփենիում ՝ 3 բալ ուժգնությամբ:

Землетрясение произошло в Ширакской области Армении 10/22/2016   09:53  |  Чрезвычайное просшествие
Землетрясение магнитудой 2.7 произошло на территории Армении, сообщает пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям РА.
“21-го октября в 122:03по ереванскому времени (18:03 по Гринвичу), сейсмологической сетью “Службы сейсмической защиты” МЧС Армении зарегистрировано землетрясение магнитудой 2.7, эпицентр которого находился в 13 километрах от села Ашоцк Ширакской области Армении”, - говорится в сообщении.
Сила подземных толчков в эпицентре составила 3-4 балла. Гипоцентр землетрясения залегал на глубине 10 км.
Подземные толчки силой 4 балла ощущались в селе Башгюх и силой 3 балла  в селах Ларнагюх, Торсгюх и Арпени.