Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ-ի նիստում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը 10/14/2016   13:23  |  Քաղաքական
Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում կայացավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը, որը նախագահեց ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Համատեղ նիստը մեկնարկեց նեղ կազմով, ապա շարունակվեց ընդլայնված ձևաչափով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Բացելով հանդիպումը` նախարար Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասաց. «Հայաստանը մշտապես ակտիվ և նախաձեռնող է եղել կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության կատարելագործման, անդամ պետությունների միջև համագործակցության սերտացման, արտաքին քաղաքականության համադրման մեխանիզմների զարգացման, պաշտպանական բնագավառում փոխգործակցության խթանման, միջազգային ասպարեզում նրա դերակատարության բարձրացման, առումով։ Կազմակերպության նախագահության շրջանակներում մենք շարունակեցինք հետևողական քայլերը վերոհիշյալ ուղղություններով»:
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ս.թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, ղարաբաղյան հիմնախնդրին նվիրված Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով, որ մինչ օրս Բաքուն հրաժարվում է կյանքի կոչել դրանք:
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ սիրիական ճգնաժամին և իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ անհապաղ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությանը, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին և միգրացիոն ճգնաժամին։
Նիստին անդրադարձ կատարվեց նաև Աֆղանստանում տիրող իրավիճակին, ընդգծեց այդ երկրում ահաբեկչության աճի սպառնալիքը Կենտրոնական Ասիայի պետությունների անվտանգության համար:
Համատեղ նիստին անդրադարձ արվեց կազմակերպության կանոնադրական մարմինների աշխատանքներին, քննարկվեցին ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև միջազգային տարբեր ձևաչափերում համագործակցության ակտիվացումը, 2016-2017թթ. քաղաքական, պաշտպանական և անվտանգության հարցերով խորհրդակցությունների անցկացման ժամանակացույցը:
Նախարարական համատեղ նիստին հավանություն տրվեց հոկտեմբերի 14-ի օրվա երկրորդ կեսին կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդին ներկայացվելիք «Մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության», Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի եզրափակիչ հայտարարության, «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ» հայտարարության, Հակահրթիռային պաշտպանության վերաբերյալ հայտարարության և այլն։ Ընդհանուր առմամբ համատեղ նիստին ստորագվեցին շուրջ երեք տասնյակ փաստաթղթեր։
Նիստի ավարտին ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմիններում նախագահությունը փոխանցվեց Բելառուսին։
15:58 04/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի անդամներին և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային
15:30 15/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան ՀՀ Նախագահի հետ առանձնազրույցում զեկուցել է ընթացիկ քայլերը
19:10 14/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում կկայանա ՀԱՊԿ-ի Ռազմական կոմիտեի նիստը
13:21 21/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանի նախագահությամբ կայացավ ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը

Налбандян: Армения всегда была активной в плане повышения роли ОДКБ на международной арене 10/14/2016   13:41  |  Политика
Совместное заседание совета министров иностранных дел, совета министров обороны и комитета секретарей советов безопасности государств-членов Организации Договора о Коллективной Безопасности состоялось 14 октября во внешнеполитическом ведомстве  Армении.
Заседание, которое проходило под председательством председателя СМИД ОДКБ, министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, стартовало в узком составе, а затем продолжилось в расширенном формате, с участием делегаций.
Открывая заседание, министр Налбандян, в частности, отметил: “Армения всегда была активной и инициативной в плане совершенствования взаимодействия в рамках организации, углубления сотрудничества между государствами-членами, развития механизмов по координации внешней политики, продвижения взаимодействия в оборонной области, повышения роли организации на международной арене. В рамках председательства мы продолжили последовательные шаги в этих направлениях”.
Налбандян представил ситуацию, создавшуюся вследствие инициированной Азербайджаном в апреле с.г. агрессии  против Нагорного Карабаха,  а также договоренности, достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге по карабахской проблеме, подчеркнув, что Баку до сих пор отказывается претворить их в жизнь.
Эдвард Налбандян коснулся сирийского кризиса и необходимости принятия незамедлительных мер по стабилизации ситуации, борьбы с международным терроризмом и миграционного кризиса.
В ходе заседания была затронута ситуация в Афганистане. Было также подчеркнуто, что террористическая активность в этой стране негативно влияет на безопасность государств Центральной Азии.
На совместном заседании были обсуждены работы уставных органов организации, вопросы активизации сотрудничества между странами-членами ОДКБ в различных международных форматах, график проведения консультаций по политическим вопросам, проблематике обороны и безопасности на 2016-2017 гг.
На совместном министерском заседании было одобрено заявление “О стратегии коллективной безопасности ОДКБ до 2025”, заключительное заявление по итогам сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, заявление “Об урегулировании нагорно-карабахского конфликта”, заявление о Противоракетной обороне, которые будут представлены во второй половине дня на заседании Совета коллективной безопасности.