Թբիլիսիում կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳՆ-ների միջև 09/29/2016   16:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ին Վրաստանի ԱԳՆ-ում տեղի են ունեցել երկկողմ քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև:  Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իսկ վրացականը՝ Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Գիգի Գիգիաձեն:
Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների և երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ներկա վիճակին և հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Խորհրդակցությունների օրակարգում առանձնահատուկ ուշադրություն էր դարձվել տրանսպորտի, էներգետիկայի, մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության խորացմանը: Կողմերն ընդգծեցին առկա իրավական դաշտի ցուցակագրման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության ակտիվացմանն առնչվող հարցերի, մտքեր փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային բազմաթիվ խնդիրների շուրջ:
20:34 13/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ և նորվեգացի դիվանագետները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր
11:58 11/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-սլովենական քաղաքական խորհրդակցություններ Լյուբլյանայում
18:55 27/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ռուսական քաղաքական խորհրդակցություններ՝ տեղեկատվական ոլորտի խնդիրների շուրջ
14:54 10/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՔառյակ. Անթույլատրելի է որևէ նահանջ
14:21 10/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈրոտանից մինչեւ Արցախ. Քառյակը հրապարակեց պահանջները
14:38 08/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽորհրդակցություններ՝ 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգին անցնելու շուրջ
22:27 10/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն իրենց նախընտրած ԶԼՄ-ներին որոշ մանրամասներ են ներկայացրել Նախագահի հետ հանդիպումից

Представители МИД Армении и Грузии обсудили вопросы активизации сотрудничества в рамках международных организаций 09/29/2016   17:01  |  Лента новостей
В министерстве иностранных дел Грузии 28-го сентября прошли двусторонние политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Грузии.
Армянскую делегацию возглавлял заместитель министра ИД Шаварш Кочарян, а грузинскую - заместитель министра ИД Гиги Гигиадзе.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, в ходе политических консультаций стороны обсудили широкий спектр вопросов нынешнего состояния и дальнейшего развития двусторонних политических и торгово-экономических отношений между двумя странами.
В повестке дня консультаций особое внимание было уделено углублению сотрудничества в сферах транспорта, энергетики, культуры и образования. Кроме того, стороны отметили необходимость инвентаризации имеющейся договорно-правовой базы.
Стороны обсудили также вопросы активизации сотрудничества в рамках международных организаций и обменялись мнениями по широкому кругу вопросов международной и региональной политики.