Սարի թաղի դեպքերի ժամանակ «Ազատություն» ռ/կ-ի լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտած անձին մեղադրանք է առաջադրվել 09/26/2016   15:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությանընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի: Այս մաին տեղեկացնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես՝ Դ. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի ընթացքում ենթադրելով, որ«Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողը նկարահանում է իրեն և չցանկանալով, որ իր վերաբերյալ տեսանյութեր տարածվեն ԶԼՄ-ներում, մոտեցել է լրագրողին, քաշքշել է, ապա ձեռքերով հարվածներհասցնելով ծեծի է ենթարկել վերջինիս՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Այնուհետև Դ. Ս.-ն լրագրողից խլել է անվանաքարտը (բեյջ) ու դեպքի վայրից դիմել է փախուստի:
Հիշեցնենք, որ նույն քրեական գործով առերևույթ հանցագործություններ կատարելու, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար մեղադրանք էառաջադրվել արդեն 8 անձանց, որոնցից 4-ի՝ Սեյրան Կարապետյանի, Վլադիմիր Մխիթարյանի, Դավիթ Սարգսյանի ու Կարեն Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործից անջատված մասինախաքննությունը ավարտվել է և ուղարկվել դատարան:
11:17 17/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի թաղում լրագրողի գործունեությանը խոչընդոտելու գործը դատարանում է
14:03 14/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՎերացվել է Վահագն Ղումաշյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը
15:03 13/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի թաղի դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործով ևս մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել
13:34 09/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի թաղում լրագրողի աշխատանքին խոչընդոտած 4 անձանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
15:40 08/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործով ևս մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել

Подозреваемому в воспрепятствовании работе журналиста радио “Свобода” в ходе событий в ереванском квартале Сари тах предъявлено обвинение 09/26/2016   16:20  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба сообщила о предъявлении обвинения еще одному человеку по делу о воспрепятствовании законной профессиональной деятельности журналистов в ходе произошедших ночь на 30-е июля событий в квартале Сари тах в Ереване.
Как отмечается в сообщении ведомства, обвинения предъявлено на основе фактических  данных, полученных предварительного следствия по уголовному делу.
В  частности, Д. С. предъявлено обвинения за то, что он, предположив, что журналист радиостанции “Свобода” снимает его, и, не желая, чтобы видеоматериалы с его участием попал в СМИ, подошел к журналисту, стал его теребить, а затем принялся избивать его руками, причинив ему увечья. После этого Д.С. выхватил у журналиста бейдж и скрылся с места происшествия.
Напомним, обвинения по данному уголовному делу  за совершение предполагаемых преступлений, в том числе воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов, предъявлены 8 лицам, Предварительное следствие по выделенному в отдельное производство делу в части, касающейся четверых из них(Сейрана Карапетяна, Владимира Мхитаряна, Давида Саркисяна и Карена Григоряна), завершено. Дело направлено в суд.