Քննչական կոմիտեն՝ Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհին տեղի ունեցած զինված միջադեպի մասին. մանրամասներ 09/17/2016   14:25  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախօրեին Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի Լեքսուս մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ արձակված կրակոցների դեպքի և դրան հաջորդած իրադարձությունների մասին պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհին սեպտեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ։
Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի բնակիչ Արամ Գրիգորյանից հաղորդում է ստացվել առ  այն, որ սեպտեմբերի 16-ին՝ ժամը 23-ի սահմաններում, Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհին`Զվարթնոց թաղամասի գերեզմանատան հատվածում, «Վազ 21-06» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահից ատրճանակով կրակել են «Լեքսուս» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի մեջ գտնվել են Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանը և նրա եղբայր Արման Գրիգորյանը, ապա դիմել փախուստի: Ըստ հաղորդման՝ «Վազ 21-06» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահում, որտեղից արձակվել են կրակոցները, գտնվել է Էջմիածնի քաղաքապետի թեկնածու Արթուր Թումանյանը։
Դիմումատուն նաև հայտնել է, որ հետապնդել են «Վազ 21-06» մակնիշի ավտոմեքենային, որին միացել է նաև Ա.Գրիգորյանի վարած «Տոյոտա քեմրի» մակնիշի ավտոմեքենան, հարվածել «Վազ 21-06» ավտոմեքենային, կանգնեցրել, սկսվել է քաշքշուկ, որի ժամանակ վերցրել են  ատրճանակը,  որով կրակոց է արձակվել «Լեքսուս» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ։
Նկատի ունենալով, որ քաղաքացու ներկայացրած հաղորդումն առերևույթ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ և ձեռնարկվել անհետաձգելի  քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում Էջմիածին քաղաքի Կամո փողոցի վերջնամասում` Կամո-Մաշտոց փողոցների խաչմերուկի հարևանությամբ, հայտնաբերվել են բախման հետևանքով տարբեր հատվածներում վնասված թվով 3 ավտոմեքենա։
Զննությամբ կրակոցի արգասիքներ հայտնաբերելու նպատակով ավտոմեքենաների սրահների տարբեր հատվածներից բինտե խծուծներով վերցվել են քսուքներ, որոնք առանձին փաթեթավորվել են:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է 9մմ տրամաչափի պարկուճ:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնին է ներկայացվել «Մակարով» տեսակի ատրճանակ՝ նշելով, որ կրակոցներն արձակվել են հիշյալ ատրճանակից:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ, հարցաքննվել են մի շարք անձինք։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։
Նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 17-ին տեղեկացվել է, որ Ա.Թումանյանը և նրա կողմնակիցը տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն։  Ըստ բժիշկների հայտարարության՝ Ա.Թումանյանն առայժմ ի վիճակի չէ ցուցմունք տալու, մյուս տուժածի հարցաքննությունը դեպքի վերաբերյալ շարունակվում է, ով ներկայացրել է այլ վարկած։
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հանձնարարությամբ՝ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։ Մշակվել է քննչական պլան և կատարվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության ստորաբաժանումներին։

Уголовное дело возбуждено по факту вооруженного инцидента на автотрассе Ереван-Эчмиадзин - СК 09/17/2016 15:29 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту вооруженного инцидента, произошедшего поздно вечером 16 сентября, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Как отметили в ведомстве, от жителя села Аршалуйс Армавирской области Арама Григоряна поступило сообщение о том, что примерно в 23:00 16 сентября на автотрассе Ереван-Эчмиадзин, на участке кладбища в квартале Звартноц, из салона автомобиля марки “ВАЗ-2106” был открыт огонь по автомобилю марки “Лексус”, в котором находились мэр Эчмиадзина Карен Григорян и его брат Арман Григорян, после чего открывший стрельбу сбежал.
Согласно сообщению, в салоне автомобиля “ВАЗ-2106”, откуда были произведены выстрелы, находился кандидат в мэры Эчмиадзина Артур Туманян.
Заявитель также сообщил о том, что они преследовали автомобиль марки “ВАЗ-2106”. К ним присоединился также А. Григорян на своем автомобиле марки “Тойота Кэмри”, въехал в “ВАЗ-2106”, остановил его, началась потасовка, во время которой они забрали пистолет, из которого были произведены выстрелы по автомобилю.
Как отмечается в сообщении СК, с учетом того, что представленное гражданином сообщение содержит признаки преступления, предусмотренного пунктом 6 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей), части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении, вагаршапатским следственным отделом возбуждено уголовное дело. Предприняты неотложные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента.
Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого в конце улицы Камо в городе Эчмиадзин, возле пересечения улиц Камо и Маштоца были обнаружены три автомобиля с различными повреждениями вследствие столкновения.
С целью обнаружения при осмотре продуктов выстрела, с помощью бинтовых паклей были взяты мазки, которые были упакованы в отдельные пакеты. При осмотре места происшествия обнаружена и изъята гильза от патрона калибром 9мм.
Кроме того, в ходе предварительного следствия органу, осуществляющему производство, представили пистолет Макарова, отметив, что выстрелы были произведены из вышеупомянутого оружия.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены экспертизы, допрошены ряд лиц.
Предпринимаются необходимые следственные действия для проверки указанных в сообщении обстоятельств.
Орган предварительного следствия 17 сентября сообщил, что А. Туманян и его сторонник с различными телесными повреждениями были доставлены в медицинский центр. Согласно заявлению врача, А. Туманян пока не в состоянии давать показаний. Допрос другого пострадавшего, который представил иную версию случившегося, продолжается.
“По поручению председателя СК РА Агвана Овсепяна предварительное следствие по уголовному делу продолжается в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел. Разработан следственный план. Проводятся крупномасштабные следственные действия. Соответствующим подразделениям Полиции даны поручения по проведению оперативно-розыскных мероприятий. Информация об установленных следствием обстоятельствах будет предоставлена дополнительно”, - отметили в СК.