Ավետիսյանների իրավահաջորդներն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության գանգատ են ներկայացրել ՄԻԵԴ 07/13/2016   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության գործով տուժող Արաքսյա Պողոսյանի իրավահաջորդներ Անդրանիկ և Նարինե Պողոսյանների կողմից ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ինչպես տեղեկանում ենք Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կայքէջից, գանգատը ներկայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (Կյանքի իրավունք) և 13-րդ (Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) հոդվածներով նախատեսված իրավունքների խախտման հիմքով:
Գանգատը հիմնավորվել է նրանով, որ ՄԻԵԿ 2-րդ հոդվածի իմաստով թույլ են տրվել նյութական և դատավարական իրավունքի խախտումներ: Մասնավորապես՝ պետությունը չի կանխարգելել Արաքսյա Պողոսյանի և նրա ընտանիքի անդամների կյանքի նկատմամբ ակնհայտ վտանգը կանխարգելելու իր պարտավորությունը՝ հստակ իմանալով, որ Վալերի Պերմյակովը ենթակա չէ զորակոչման, առավել ևս՝ իրավունք չունի զենքով ծառայություն իրականացնելու: Բացի դրանից՝ ռուսական կողմը պատշաճ կարգով և ժամանակին չի տեղեկացրել հայ իրավապահներին Վ. Պերմյակովի՝ զորամասը լքելու մասին, ինչը կարող էր կանխել ողբերգությունը:
Որպես դատավարական իրավունքի խախտում նշվում է այն, որ ռուսական կողմի իրականացրած քննությունը հասանելի չի եղել տուժողի իրավահաջորդներին, ինչի հետևանքով իրենք զրկվել են գործի շրջանակներում իրենց իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից, մասնավորապես՝ միջնորդություններ ներկայացնելու, նախաքննական մարմնի որոշումները բողոքարկելու և այլ հնարավորություններից:
Գանգատում նշվում է նաև, որ Վ. Պերմյակովի կողմից զորամասը ինքնակամ լքելու մասին ՀՀ իրավապահ մամիններին շուրջ երեք ժամ ուշ տեղեկացնելու համար որևէ պաշտոնատար անձ պատասխանատվության չի ենթարկվել:
ՄԻԵԿ 13-րդ հոդվածի խախտման առումով, ըստ գանգատաբերների, տուժողի իրավահաջորդների իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ ներպետական մեխանիզմներ չկան, քանի որ ռուսական կողմի իրականացրած քննության նյութերին տուժող կողմը հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալու վերջնական որոշման կայացման պահից շուրջ երեք ամիս անց միայն, երբ արդեն ՌԴ Քննչական կոմիտեում ավարտվել էին Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով բոլոր վարույթները, և Վ. Պերմյակովը դատապարտվել էր տասը տարվա ազատազրկման:

Правопреемники убитой в Гюмри семьи Аветисянов подали жалобу против России в ЕСПЧ 07/13/2016   11:59  |  Убийство семьи Аветисянов
Правопреемники потерпевшей по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри Араксии Погосян – Андраник и Нарине Погосяны – при поддержке Ванадзорского бюро Хельсинской гражданской ассамблеи, подали жалобу в Европейский суд по правам человека против Российской Федерации.
Как сообщается на сайте Ванадзорского бюро ХГА, жалоба было подана на основании нарушения прав, предусмотренных ст. 2(Право на жизнь) и ст. 13(Право на эффективное средство правовой зашиты)Европейской конвенции по правам человека.
В качестве основания для подачи жалобы приводится допущение нарушений материального и процессуального прав, предусмотренных статьей 2 Европейской конвенции.
В частности, отмечается, что государство не выполнило свое обязательство по предотвращению очевидной угрозы для жизни Араксии Погосян и членов ее семьи, зная точно, что Валерий Пермяков не подлежит призыву в армию, более того, не имеет права на несении службы с оружием. Кроме того, российская сторона не уведомила своевременно и в надлежащем порядке армянских правоохранителей об оставлении В. Пермяковым воинской части, что помогло бы предотвратить трагедию.
В качестве нарушения процессуального права указано, что правопреемники потерпевшей не имели доступа к проведенному российской стороной расследованию, вследствие чего они лишились возможности на реализацию своих прав в рамках дела, в частности, права на подачу ходатайств, обжалование решений органа предварительного следствия и иных возможностей.
В жалобе также отмечается, что никто из должностных лиц не был привлечен к ответственности за несвоевременное, с опозданием на три часа, информирование правоохранительных органов Армении об оставлении В. Пермяковым воинской части.
В плане нарушения статьи 13 Европейской конвенции по правам человека, согласно заявителям, отсутствуют внутригосударственные механизмы восстановления прав правопреемника потерпевшей, поскольку потерпевшая сторона имела возможность ознакомиться с материалами проведенного российской стороной расследования спустя почти три месяца с момента вынесения окончательного решения, когда Следственным комитетом РФ было уже завершено производство по делу об убийстве семьи Аветисянов, и В. Пермяков был приговорен к 10 годам лишения свободы.
Ранее представители правопреемников потерпевшей стороны подали гражданский иск к РФ с требованием выплатить компенсацию в размере 450 тыс. евро в качестве возмещения нематериального ущерба.Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущерба Однако суд общей юрисдикции Ширакской области отказался принять иск к своему производству.Потерпевшая сторона по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри представит суду новое ходатайство