Հաջորդ նիստում դատարանը Ավետիսյանների գործով միանգամից երկու որոշում կկայացնի 07/08/2016   13:59  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով այսօրվա դատական նիստում տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները դատարանին ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել:
Տուժող կողմն, այսպիսով, իր անհամաձայնությունն է հայտնել Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների կյանքի իրավունքի խախտման փաստով 450 հազար եվրոյի չափով բարոյական վնասի հատուցման պահանջով ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության իրենց քաղհայցն ընդունելուց հրաժարվելու դատարանի որոշման կայացման ընթացակարգերի հետ կապված: Մասնավորապես, ըստ դատարանի, մայիսի 27-ին քննարկում է տեղի ունեցել ու որոշում ընդունվել, մինչդեռ քննարկում տեղի չի ունեցել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, սա ցույց է տալիս, որ դատարանն այլ վայրերից կաշկանդվածություն ունի, ուստիև չի կարող անաչառ լինել:
Միջնորդության դեմ մեղադրողը առարկել է, իսկ պաշտպանական կողմը՝ թողել է դատարանի հայեցողությանը:
Դատարանը նշել է, որ իրեն մեկ աշխատանքային օր է անհրաժեշտ որոշում կայացնելու համար՝ միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի հուլիսի 12-ին:
Մեզ հետ զրույցում տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Միհրան Պողոսյանը կարծիք հայտնեց, որ միջնորդությունը մերժվելու է զուտ այն պատճառով, որ դատարանը հայտնել է՝ որոշման հրապարակման նիստում որոշում կկայացվի հաջորդ նիստը նշանակելու մասին: Այսինքն՝ ըստ Մ.Պողոսյանի, դատարանը կանխակալ մոտեցում ունի, որ միջնորդությունը մերժելու է և դրանից հետո էլ դատական նիստ է տեղի ունենալու:
Ի պատասխան մեր հարցի՝ Միհրան Պողոսյանը նշեց, որ ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու դեպքում իրենց վստահորդների հետ խորհրդակցելուց հետո առանձին ընթացակարգով բողոք կներկայացվի դատարանի քաղհայցն ընդունելուց հրաժարվելու որոշման դեմ:
17:29 18/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՊերմյակովի գործի դատաքննությունը չսկսվեց. մինչ այդ կներկայացվի միջնորդություն
09:24 19/11/2015  |  ՄամուլԳյումրիի ոճրագործությունը աղանդավորական եկեղեցու անդամ լինելու հետևա՞նքն է. «Ժողովուրդ»
09:42 20/10/2015  |  Մամուլ«Վախենում եմ նայեմ Վալերիի աչքերի մեջ ու հասկանամ, որ հենց նա է այդ դաժանության հեղինակը». «Իրավունք»
19:46 16/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊերմյակովին առաջադրվել է նոր մեղադրանք. նախաքննությունն ավարտված է
19:29 16/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊերմյակովի նկատմամբ ստի դետեկտորի տվյալները շատ դեպքերում համընկնում են գործի տվյալների հետ
17:52 16/10/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՊերմյակովի մեղադրանքը խստացվել է եւ հայտարարվել նախաքննության ավարտի մասին
17:15 16/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Երեխաներն ինձ համար ծաղիկներ են ընդհանրապես, և ես շատ եմ սիրում երեխաներին». Պերմյակով
14:39 16/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊերմյակովի մեղադրանքը պետք է փոփոխվի. գտնում են տուժող կողմի ներկայացուցիչները

Суд в Гюмри вынесет сразу два решения по делу об убийстве семьи Аветисянов 07/08/2016 14:32 | Убийство семьи Аветисянов
Потерпевшая сторона на сегодняшнем заседании суда по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри представила ходатайство об отводе суда.
Потерпевшая сторона тем самым выразила свое несогласие с процедурой, связанной с вынесением судом решения об отказе в принятии гражданского иска против РФ с требованием выплатить компенсацию в размере 450 тыс. евро в качестве возмещения морального ущерба. В частности, согласно суду, 27 мая состоялось обсуждение, по итогам которого было вынесено решение, в то время как обсуждение не проводилось.
Как заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, представитель правопреемника потерпевшей стороны, адвокат Мигран Погосян, “это указывает на то, что суд стеснен внешними факторами, поэтому не может быть беспристрастным”.
Возражал против ходатайства обвинитель, а сторона защиты оставила его на усмотрение суда.
Суд отметил, что ему потребуется один рабочий день для вынесения решения. Решение по ходатайству будет оглашено 12-го июля.
По мнению Погосяна, на заседании суда, на котором планируется огласить решение по ходатайству, будет принято решение о назначении следующего заседания.
То есть, по его словам, “у суда предвзятое отношение: ходатайство будет отклонено, после чего состоится судебное заседание”.
Мигран Погосян отметил, что в случае отклонения ходатайства они по итогам совещания со своими доверителями, подадут в порядке отдельной процедуры жалобу на решение суда об отказе в принятии гражданского иска к производству.