Ռուսաստանն այսօր կներկայացնի՞ իր դիրքորոշումը՝ Պերմյակովի գործով քաղհայցի վերաբերյալ 06/30/2016   10:50  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր ընդմիջվելուց հետո Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով տեղի կունենա հերթական դատական նիստը:
Մինչև ընդմիջվելը տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները քաղհայց էին ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության դեմ՝ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների կյանքի իրավունքի խախտման փաստով բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով:
Ենթադրվում էր, որ մինչև այսօրվա դատական նիստը քաղհայցը պետք է թարգմանվեր ու ուղարկվեր Ռուսաստան: Ակնկալվում է, որ քաղհայցի վերաբերյալ ռուսական կողմն այսօր իր դիրքորոշումը կներկայացնի:
Հիշեցնենք, որ տուժող կողմը ներկայացրել է բարոյական վնասի հատուցման պահանջ՝ ընդհանուր առմամբ 450 հազար եվրոյի չափով:
Հաշվարկը կատարվել է հետևյալ սկզբունքով՝ ընտանիքի ամեն չափահաս անդամի կյանքի իրավունքի խախտման համար ներկայացվել է բարոյական վնասի հատուցման պահանջ՝ 50 հազարական եվրոյի, իսկ երկու մանկահասակ երեխայի կյանքի իրավունքի խախտման համար՝ 100 հազարական եվրոյի չափով:

Представит ли сегодня РФ свою позицию относительно гражданского иска по делу Пермякова? 06/30/2016 11:08 | Убийство семьи Аветисянов
Суд над российским военнослужащим Валерием Пермяковым, обвиняемым в убийстве семьи Аветисянов в Гюмри, возобновится сегодня после длительного перерыва.
Напомним, на предыдущем заседании суда представители потерпевшей стороны подали гражданский иск к России с требованием о возмещении морального вреда.
Предполагалось, что до сегодняшнего судебного заседания текст гражданского иска должен был быть переведен и направлен в Россию. Ожидается, что российская сторона сегодня представит свою позицию по гражданскому иску.
Как сообщил ранее корреспонденту “Фактинфо” представитель правопреемников потерпевших, адвокат Ерем Саркисян, на основании нарушения права на жизнь выдвинуто требование о возмещении морального вреда на сумму в размере по 50 тыс. евро для каждого совершеннолетнего члена семьи Аветисянов и по 100 тыс. евро - для каждого ребенка.Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущерба