Փայլանը հայց է ներկայացրել «Լավագույն հայը մեռած հայն է» քարոզող թուրք ազգայնականների դեմ 06/22/2016   16:16  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը դատական հայց է ներկայացրել թուրքական ազգայնական «Իդեալիստների օջախներ» (Ülkü ocakları) կազմակերպության դեմ: Այս մասին Փայլանը գրառում է կատարել ֆեսյբուքյան իր էջում:
«Իդեալիստների օջախների» անդամները Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո նույն օրը ցույց էին կազմակերպել Ստամբուլում Գերմանիայի հյուպատոսարանի դիմաց:
Ազգայնականները ձեռքում պահել էին Թուրքիայի և Ադրբեջանի դրոշները և բղավել. «Լավագույն հայը մեռած հայն է»:
«Նման կոչերը հրապարակայնորեն իրականացված ատելության հանցագործություն են, հայերի դեմ բացահայտ սպառնալիքներ են: Իրականցված այս ատելության հանցագործության և սպառնալիքների դեմ Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունում դատական հայց եմ ներկայացրել»,- ասել է Փայլանը:
12:23 06/05/2016  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ պետդեպարտամենտը մտահոգիչ է համարել Գարո Փայլանի դեմ կիրառված բռնությունը
17:42 04/05/2016  |  Միջազգային լրահոս«Նոր զարթոնք». Գարո Փայլանը միայնակ չէ
18:56 03/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳարո Փայլան. «Որպես իրավունքների համար պայքարող հայ` ես Լինչի դատաստանի ենթարկվեցի» (Տեսանյութ)
23:44 12/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը խոսել է պոլսահայ ոսկերիչի սպանության և հայաստանցի կասկածյալների մասին
14:28 10/07/2015  |  Միջազգային լրահոսՀայ պատգամավորը դատական հայց կներկայացնի «հայերի որսով» սպառնացած թուրք ազգայնականի դեմ

Гаро Палян подал иск против турецких националистов, выкрикивавших угрозы в адрес армян 06/22/2016 17:00 | Международные новости
Депутата турецкого парламента армянского происхождения Гаро Палян подал иск против турецкой националистической организации “Очаги идеалистов”. Об этом Палян сообщил на своей странице в социальной сети Facebook.
Члены организации “Очаги идеалистов сразу же после принятия Бундестагом Германии резолюции о принятии Геноцида армян в тот же день организовали митинг против здания консульства ФРГ в Стамбуле.
Националисты держали в руках флаги Турции и Азе4рбайджана и выкрикивали “Лучший армянин – это мертвый армянин”.
Подобные публичные призывы – преступление, направленное на разжигания ненависти, откровенные угрозы в адрес армян. В Республиканскую генеральную прокуратуру Стамбула подан иск в связи с этими преступлениями ненависти и угрозами”, - сообщил Палян.