Հայկական տարածքում հայտնվելու ադրբեջանցի կին բնակչուհու փաստով ԿԽՄԿ-ն երկխոսության մեջ է գտնվում իշխանությունների հետ 06/08/2016   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 7-ին ադրբեջանական կողմից Հայաստանի տարածք անցած Ադրբեջանի քաղաքացի, 1977 թվականին ծնված Վալիևա Զոհրա Վարձար-քըզընի փաստով հայկական իշխանությունները դիմել են ԿԽՄԿ, և ներկայումս ԿԽՄԿ-ն ,համապատասխան իր մանդատի, հարցի վերաբերյալ համապատասխան իշխանությունների հետ գտնվում է երկխոսության մեջ:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, հավելելով, որ համապատասխան աշխատանքներ կատարվում նրան այցելելու, աջակցելու, նրա գտնվելու վայրի պայմաններին ծանոթանալու և ընտանիքի հետ կապ հաստատելու ուղղությամբ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ Ադրբեջանի քաղաքացին Թովուզի շրջանի Յանըխլը գյուղից է և ըստ նախնական տեղեկությունների՝ հայկական տարածքում է հայտնվել Մեհրաբի ուղղությամբ գտնվող հատվածից:

МККК ведет диалог с властями по поводу перехода гражданки Азербайджана на территорию Армении 06/08/2016   12:24  |  Лента новостей
Власти Армении по факту перехода 39-летней гражданки Азербайджана Зогры Валиевой Вардзар-кызы на армянскую сторону обратились в Международный Комитет Красного Креста.
МККК в соответствии со своим мандатом в настоящее время ведет с властями диалог по данному вопросу. Об этом “ФактИнфо” сообщила ответственная за коммуникационные программы Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни.
Она добавила, проводится соответствующая работа для оказания ей поддержки, ознакомления с условиями ее местонахождения и установления связи с ее семьей.
Проживающая в селе Янхли Товузского района гражданка Азербайджана Зохра Вардазар-кызы Валиева перешла во вторник на территорию Армении на северо-восточном участке границы, в направлении села Меграб.