Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի արձանի բացման արարողությանը 05/23/2016   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել Խորհրդային միության հերոս, ԽՍՀՄ զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի արձանի բացման արարողությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Այն բացվել է մայրաքաղաքի Ավան վարչական շրջանի Բաբաջանյան փողոցի հարակից պուրակում: Արձանի քանդակագործն է Համլետ Մատինյանը, ճարտարապետը` Միքայել Միսակյանը:
Արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերաններ, Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային ուժերի հրամանատար գեներալ-գնդապետ Ֆրեդերիկ Բեն Հոջեսը, ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի նահանգի հրամանատար գեներալ-մայոր Լի Տաֆֆանելլին և օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդներ, երևանաբնակ չարդախլեցիներ (խաչիսարցիներ), «Գարդման» հայրենակցական միության անդամներ, այլ հյուրեր:
ՀՀ Նախագահը ծաղիկներ է դրել արձանին և հարգանքի տուրք մատուցել ականավոր զորավարի հիշատակին:
Պատվո պահակախմբի զինվորների շարային քայլերթից հետո Երևանի պատվավոր քաղաքացի, գրոսմայստեր Ռաֆայել Վահանյանը և Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հովիկ Խալիկյանը ՀՀ Նախագահին հանձնել են խորհրդանշական նվեր. մարշալ Բաբաջանյանին պատկանող շախմատը՝ ընծայված զորավարի ժառանգների կողմից:

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия памятника маршалу Амазаспу Бабаджаняну 05/23/2016   16:17  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия памятника герою Советского Союза, главному маршалу бронетанковых войск Амазаспу Бабаджаняну, сообщает пресс-служба главы государства.
Памятник установлен в сквере, прилегающем к улице Бабаджаняна в столичном административном районе Аван. Памятник выполнен скульптором Гамлетом Матиняном и архитектором Микаэлом Мисакяном.
В церемонии приняли участие министр обороны Армении Сейран Оганян, мэр Еревана Тарон Маргарян, ветераны Великой Отечественной войны, командующий наземными силами США в Европе генерал-полковник Фредерик Бен Ходжес, адъютант-генерал штата Канзас США, командующий национальной гвардией штата генерал-майор Ли Таффанелли и военные атташе иностранных государств, проживающие в Ереване выходцы из села Чардахлу (Хачисар), члены земляческого союза «Гардман», другие гости.
Президент возложил цветы к памятнику и воздал дань уважения памяти выдающегося военачальника.
После строевого марша солдат почетного караула почетный гражданин Еревана, гроссмейстер Рафаэл Ваганян и вице-президент Шахматной федерации Армении Овик Халикян преподнесли Президенту РА символический дар - принадлежавшие маршалу Бабаджаняну шахматы, которые были переданы наследниками военачальника.