Մոլդովայի քաղաքացու ուղեբեռում հայտնաբերվել են պլաստիկ քարտեր՝ Հայաստանի առևտրային բանկերի քարտապանների բանկային տվյալներով 05/10/2016   16:20  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բանկային պլաստիկ կեղծ քարտերով զեղծարար գործարքների դեմ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացվող պայքարի շրջանակներում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Մոլդովայի Հանրապետության մի շարք քաղաքացիներ, օգտագործելով քարտային տվյալներ ընթերցող հատուկ սարքեր /սկիմերներ/, ապօրինաբար ձեռք են բերում ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերի քարտապանների բանկային պլաստիկ քարտերի տվյալներ և վերաձայնագրելով դրանք մագնիսական ժապավեն ունեցող ցանկացած այլ պլաստիկ քարտի վրա` հափշտակում են հաշիվներում առկա դրամական միջոցները: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2016 թվականի մայիսի 3-ին Քիշնև-Կիև-Երևան չվերթի ուղևոր, Մոլդովայի Հանրապետության քաղաքացի Վիտալի Պավելի Բորտայի ուղեբեռում հայտնաբերվել են տարբեր առևտրային կազմակերպությունների նվեր քարտերի տեսքով 232 պլաստիկ քարտեր, որոնցում զետեղված են ՀՀ-ում գործող 12 առևտրային բանկերի 220 քարտապանների բանկային տվյալներ, ինչի արդյունքում կանխվել է քարտային հաշիվներից առանձնապես խոշոր չափերի գումարների հափշտակություն:
Նախապատրաստված նյութերի հիման վրա ՀՀ ԱԱԾ Քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով /կեղծ վճարային փաստաթղթեր պատրաստելը կամ իրացնելը/:
Մոլդովայի քաղաքացի Վիտալի Բորտան կալանավորված է, կատարվում է նախաքննություն:
Պարզել է նաև, որ նմանատիպ արարքներ կատարելու համար Վ.Բորտան նախկինում մի քանի անգամ հայտնվել է տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների տեսադաշտում:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է բոլոր քարտապաններին խստորեն պահպանել ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից սահմանված բանկային քարտերից օգտվելու անվտանգության կանոնները:
16:32 29/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԳողացված քարտով գումար է կանխիկացրել
12:13 17/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՈւրիշի բանկային քարտով բանկոմատից գումար է կանխիկացրել
11:15 13/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱշխատասենյակից գողացել է բանկային քարտն ու բանկոմատներից գումար կանխիկացրել
13:51 20/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲանկային քարտի հաշվեհամարից գողացել է մոտ 1մլն. դրամ
16:47 05/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԲանկային քարտը ծածկագրի հետ պահելը հարմար է ոչ միայն քարտապանի, այլև՝ գողերի համար
11:50 07/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԳողացված բանկային քարտով հաշվեհամարից գումար էր հանել
15:13 31/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԳողացված քարտով բանկոմատից զգալի գումար է կանխիկացրել
13:08 01/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՌեստորանի հաճախորդների քարտերից գումարները պետք է ծորային իրենց գրպանը

СНБ Армении сообщила об аресте гражданина Молдовы по подозрению в подделке банковских карт 05/10/2016   17:34  |  Криминальная хроника
Гражданин Молдовы арестован в Армении по подозрению в подделке банковских карт, сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности.
Как отмечается в сообщении ведомства, в рамках осуществляемой СНБ  РА борьбы против липовых сделок с использованием поддельных пластиковых карт были получены оперативные данные о том, что ряд граждан Республики Молдова с применением специальных приборов (скиммеров) незаконно добывают данные с банковских пластиковых карт клиентов действующих в Армении коммерческих банков, и, перезаписывая их на любую пластиковую карту с магнитной лентой, похищают денежные средства со счетов.
“В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями СНБ, 3-го мая 2016 года в багаже у  пассажира рейса “Кишинев-Киев-Ереван”, жителя Республики Молдова Виталия Павловича Борты были обнаружены 232 пластиковые карты в виде подарочных карт различных коммерческих организаций, содержащих банковские данные 220 картодержателей 12 коммерческих банков Армении. В результате предпринятых мероприятий было пресечено хищение с карточных счетов денежных средств в особо крупных размерах", - отмечается в сообщении.
На основе подготовленных материалов следственным управлениием Службы нацбезопасности Армении возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 203 (Изготовление или сбыт поддельных платежных документов) УК РА. Виталий Борта взят под стражу, ведется следствие. Было установлено, что за подобные деяния Борта ранее неоднократно попадал в поле зрения правоохранительных органов ряда стран.
СНБ РА призывает всех картодержателей соблюдать правила безопасности при пользовании банковскими картами коммерческих банков Армении.