ԱՄՆ պետդեպարտամենտը մտահոգիչ է համարել Գարո Փայլանի դեմ կիրառված բռնությունը 05/06/2016   12:23  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոներն ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի դեմ օրեր առաջ մեջլիսում կիրառված բռնությանը:
ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախմբի՝ Գարո Փայլանի դեմ ուղղված այս բռնարարքը դատապարտելու և հայ պատգամավորին պաշտպանելու կոչի վերաբերյալ հարցին  Թոները պատասխանել է.
«Ակնհայտ է, որ ցանկացած դեպք, երբ քաղաքական կուսակցության անդամը ենթարկվում է բռնության, մտահոգության առիթ է մեզ համար: Բայց քանի որ ես այս հարցի շուրջ մանրակրկիտ տեղեկությունների չեմ տիրապետում, կհրաժարվեմ հետագա մեկնաբանություններից»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 2-ին Թուրքիայի խորհրդարանի սահմանադրական հանձնաժողովում կրկին վեճ էր ծագել ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ)  և իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ ) կուսակցությունների  ներկայացուցիչների միջև: Իսկ քաշքշոցի ու ծեծկռտուքի վերածված վեճի թիրախում ԺԴԿ հայ պատգամավոր Գարո Փայլանն էր: Հայ պատգամավորն ավելի ուշ դեպքերն այսպես էր մեկնաբանել.
«Նրանք չեն կարողանում հանդուրժել, որ հայ ինքնությամբ մեկը նրանց ստերն է բացահայտում ու չի ընկրկում: Ուզում են իրենց դիմաց տեսնել ենթարկվող հայի: Որպես իրավունքների համար պայքարող հայ՝ ես ուղղակիորեն թիրախ դարձա և Լինչի դատաստանի ենթարկվեցի»:

В Госдепартаменте США назвали тревожным учиненное в турецком парламенте насилие в отношении депутата-армянина 05/06/2016   12:55  |  Международные новости
В Госдепартаменте США назвали тревожным инцидент с применением насилия в отношении депутата турецкого парламента армянского происхождения Гаро Паляна, передает Ermenihaber.am.
“Очевидно, что любой инцидент, в ходе которого  член политической партии подвергается насилию, дает основания для беспокойства. Однако в условиях отсутствия у меня подробных сведений о случившемся, воздержусь от дальнейших комментариев”, - сказал представитель Госдепа.
Напомним, 2 мая дебаты в парламенте Турции о снятии депутатской неприкосновенности с ряда парламентариев вылились в массовую драку. Конфликт вспыхнул между представителем правящей партии и депутатом от прокурдской оппозиции. В эпицентре  инцидента оказался армянский депутат  от  прокурдской партии  "Демократия народов" Гаро Палян.
“Они не могут смириться с тем, что некий армянин разоблачает их ложь и не сдается. Они хотят видеть послушного армянина. Я как армянин, борющийся за права людей, стал мишенью и подвергся суду Линча”, - прокомментировал инцидент Гаро Палян.