Եվրոպական խորհրդարանը կոշտ բանաձեւ է ընդունել Թուրքիայի վերաբերյալ եւ պահանջել դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ 04/15/2016   11:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրոպական խորհրդարանը Թուրքիայի իշխանություններին մեղադրել է  ժողովրդավարության  նորմերից եւ օրենքի գերակայությունից նահանջելու մեջ: Կոշտ բանաձեւն ընդունվել է ապրիլի 14-ի  Եվրախորհրդարանի նստաշրջանի ժամանակ ֆայների մեծամասնությամբ, որը նաեւ լուրջ պահանջներ է պարունակում ուղղված Թուրքիային։ Մասնավորապես՝ պաշտոնական Անկարայից պահանջվել է բարելավել հարաբերությունները հարեւան երկրների եւ հատկապես Հայաստանի հետ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան։ Այս մասին հաղորդումներ են ԶԼՄ-ները։
Փաստաթղթի օգտին քվեարկել է 375 եվրոպացի պատգամավորներ, 177 - ը՝ դեմ։
Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ բանաձեւում Եվրախորհրդարանը կոչ է անում Հայաստանին եւ Թուրքիային կարգավորել հարաբերությունները առանց որեւէ նախապայմանների, հաստատել դիվանագիտական ​​հարաբերություններ: Կարեւորվում է  Թուրքիա-Հայաստան սահմանի բացումը, որը կարող է հանգեցնել  հարաբերությունների լավացմանը՝  տնտեսությունների ինտեգրման միջոցով։
Եվրախորհրդարանի նոր բանաձեւը պարունակում է նաեւ մի հղում  Եվրոպական խորհրդարանի 2015թ. ապրիլի 15-ի բանաձեւի վրա, որտեղ կոչ է արվել Թուրքիային՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հավելենք, որ Եվրախորհրդարանը նաեւ  լուրջ մտահոգություն է հայտնել, որ Անկարան թույլ է տալիս այնպիսի նորմրի խախտումներ, որոնց պահպանումը պարտադիր է ԵՄ-ին Թուրքիայի   անդամակցության համար:
Եվրոխորհրդը նաեւ անհանգստություն է հայտնել Թուրքիայում մարդոկ իրավունքների պաշտպանության վիճակի հետ կապված՝ մասնավորապես ատական ​​համակարգի անկախության, խոսքի ազատության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված:
14:01 14/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլում մեկնարկել է իսլամական 13-րդ գագաթնաժողովը
11:52 02/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք մասնագետներն ուսումնասիրել են ՀՀ-ի պատմության դասագրքերը
17:43 31/03/2016  |  Միջազգային լրահոսՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու պատճառով թուրք նախկին պաշտոնյայի դեմ հետաքննություն է սկսվել
18:02 24/03/2016  |  Միջազգային լրահոսՍև և Մարմարա ծովերում Թուրքիայի ռազմածովային ուժերը զորավարժություն կանցկացնեն
14:14 24/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի որդու մասին խոսքերը վիճաբանության առիթ են դարձել մեջլիսում
13:10 23/03/2016  |  Միջազգային լրահոսՔըլըչդարօղլու. «Թուրքիան ինքնասպան ահաբեկիչներ պատրաստելու վայր է դարձել»
12:23 21/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԴիարբեքիրում Նովրուզի տոնակատարությանը կհետևի 4.500 ոստիկան
22:15 18/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք վերլուծաբանը՝ «Թուրքիան առանց Էրդողանի» ծրագրի մասին
11:40 17/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայից արտաքսվել է 25 տարի այնտեղ ապրած բրիտանացի գիտնականը

Европарламент принял жесткую резолюцию против Турции, потребовав признать Геноцид армян и наладить дипотношения с Арменией 04/15/2016 14:34 | Актуальная тема
Европейский парламент обвинил власти Турции в отступлении от норм демократии и верховенства права. Жесткая резолюция была принята сегодня на заседании ЕП в Страсбурге большинством голосов и содержала также требования к Анкаре по части урегулирования отношений с соседними странами, в частности, с Арменией – в соответствии с Уставом ООН и требованиями международного права, сообщают СМИ.
Как передает Panorama.am со ссылкой на данные СМИ, за документ проголосовали 375 европейских депутатов, 177 – выступили против предложенных формулировок.
В резолюции Европарламента содержится призыв к Турции и Армении нормализовать отношения без предусловий, установить дипотношения. Указывается на необходимость открытия границы Турция-Армения, что может привести к улучшению отношений двух стран посредством экономической интеграции.
В резолюции ЕП содержится также отсылка к резолюции Европарламента от 15 апреля 2015г., в которой содержался призыв к Турции признать Геноцид армян в Османской империи 1915г.
Добавим, что Европарламент также выражает в резолюции глубокую обеспокоенность тем, что Анкара допускает нарушения норм, соблюдение которых необходимо для вступления Турции в ЕС.
Европарламент также выразил обеспокоенность ситуацией с правами человека в Турции, в частности, в таких сферах, как независимость судебной системы, свобода выражения мнений и защита прав человека.