Բանակցային սեղանի շուրջ ԼՂ-ն պետք է իր տեղն ունենա. Բասկերի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել 04/14/2016   21:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանը 2016թ- ի ապրիլի 2-ին աննախադեպ հարձակում է նախաձեռնել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Այս հարձակումը հանգեցրել է տասնյակ մահերի, այդ թվում և քաղաքացիական անձանց ու ﬕ երեխայի: Ինչպես հաղորդում է «Արﬔնպրես»-ը, այս մասին նշվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման մասին Բասկերի երկրի խորհրդարանի ընդունած բանաձևում:
Փաստաթղթում խորը մտահոգություն է հայտնվում 1994թ-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության գոտում հրադադարի վատթարագույն խախտման առնչությամբ և ցավակցություն է հայտնվում հակամարտության զոհերի կապակցությամբ:
Բասկերի երկրի խորհրդարանը ողջունել է 2016թ-ի ապրիլի 5-ի կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը և հույս հայտնել, որ այն կպահպանվի:
Կոչ է արվում նաև ստեղծել 2012թ-ից ի վեր Մինսկի խմբի կողﬕց առաջարկվող հրադադարի խախտուﬓերի հետաքննության ﬕջազգային ﬔխանիզմ, ինչպես նաև ﬔրժել ուժի կիրառումը հակամարտության կարգավորման գործում: «Աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցային գործընթացին, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է տեղ ունենա, ինչի վերաբերյալ արդեն համաձայնություն է հայտնել այս խորհրդարանը»,- ասված է բանաձևում:

Представители Нагорного Карабаха должны оказаться за столом переговоров - резолюция парламента Страны Басков 04/15/2016   10:17  |  Актуальная тема
Азербайджан 2 апреля 2016 года начал беспрецедентную атаку по всей протяженности линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Эта атака стала причиной гибели десятков людей, в том числе гражданских лиц и одного ребенка. Об этом, как передает “Арменпресс”, говорится в принятой парламентом Страны Басков резолюции об эскалации ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта.
В документе выражается глубокая озабоченность в связи с беспрецедентным нарушением режима прекращения огня с 1994 года, а также соболезнования в связи с гибелью людей.
Парламент Страны Басков приветствовал договоренность о прекращении огня от 5 апреля 2016 года и выразил надежду на то, что она будет соблюдаться. В резолюции также содержится призыв о создании предлагаемого Минской группой ОБСЕ с 2012 года механизма расследования нарушений прекращения огня, а также отказе от применения силы при урегулировании конфликта.
“Мы поддерживаем переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ, в котором должно быть место и для Нагорного Карабаха, в связи с чем этот парламент уже выражал свою поддержку”, - говорится в документе.